endodoncja

Endodoncja – co to jest? Jak przebiega leczenie kanałowe i kiedy jest konieczne?

Jakub Kaczmarek
Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej. Zajmuje się leczeniem chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą terapii jest leczenie kanałowe. Na czym polega i kiedy jest konieczne? Sprawdź, czym jest leczenie endodontyczne!

Leczenie endodontyczne jest zazwyczaj ostatnią szansą na uratowanie chorego zęba. Leczenie kanałowe nie trwa długo, wykonuje stomatolog. Leczenie kanałowe zęba przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym (choć czasem przeprowadza się też leczenie kanałowe bez znieczulenia), najczęściej z użyciem mikroskopu stomatologicznego. Podczas zabiegu dentysta odkrywa ząb, wybiera miazgę, odkaża i wypełnia kanały specjalnym materiałem, a następnie zakłada plombę. Do leczenia endodontycznego kwalifikują się zęby z głębokimi ubytkami próchnicowymi, martwica i zgorzele miazgi, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Endodoncja pozwala uratować zęby przed usunięciem.

Czym jest endodoncja?

Endodoncja jest działem stomatologii. Leczenie endodontyczne oznacza leczenie kanałowe zęba. Lekarz stomatolog podaje znieczulenie, a następnie otwiera komorę zęba. Następnym krokiem jest usunięcie miazgi z kanałów korzeniowych przy użyciu miniaturowych, specjalistycznych narzędzi (pilników itp.). Kanały zostają poszerzone i dokładnie odkażone, a następnie uzupełnione substancją (gutaperka), która z upływem czasu twardnieje. Ostatni etap to założenie plomby na leczony ząb. Często wystarczy jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym, by przeprowadzić cały zabieg.

Endodoncja mikroskopowa

W leczeniu wykorzystywane są mikroskopy, które pozwalają na jeszcze lepszy wgląd w chory ząb i pomagają znacznie zwiększyć precyzję wykonywanych czynności. Urządzenia te pozwalają na nawet 25-krotne powiększenie i umożliwiają pracę w polu o wymiarach 1 na 1 mm. Mikroskop stosowany w wielu klinikach ułatwia wykonanie zabiegu w miejscach trudno dostępnych, krętych, nietypowych. Umożliwia dokładne poznanie i penetrację kanałów i ich odgałęzień. Dzięki temu lekarz dostrzeże nawet niewielkie uszkodzenia i perforacje. Innym narzędziem stosowanym w endodoncji jest endometr służący pomiarom głębokości korzeni. Endodoncja pod mikroskopem jest stosowana coraz częściej.

Nowoczesna endodoncja – wskazania do leczenia

Kiedy konieczne jest zastosowanie kanałowego leczenia? Wskazaniem są określone choroby, np. zgorzel miazgi zębowej. Jej objawem jest stan zapalny, gorzki smak w ustach i nieprzyjemny zapach. Nieleczona zgorzel prowadzi do powikłań w postaci zapalenia tkanki okołowierzchołkowej. Przyczyną kłopotów jest zignorowana próchnica. Leczenie wykonuje się także w przypadku:

  • uszkodzenia mechanicznego np. złamania;
  • nieprawidłowego uzupełnienia kanałów korzeniowych podczas wcześniejszego zabiegu;
  • pozostawienia fragmentu narzędzia podczas opracowywania kanałów;
  • planowanego leczenie protetyczne;
  • martwicy miazgi;
  • głębokich ubytków próchniczych.

Endodoncja – przeciwwskazania

Nie zawsze istnieje możliwość kanałowego leczenia. Głównym przeciwwskazaniem jest bardzo zły stan uzębienia:

  • zbyt duże zniszczenie ścian zęba;
  • rozległe uszkodzenia ozębnej wokół korzenia.

Przeciwwskazaniem bywa również cukrzyca insulinoodporna, przebyte zapalenie wsierdzia, zaburzenia endokrynologiczne. Każdorazowo endodonta ocenia stan zdrowia pacjenta i po przeprowadzeniu diagnostyki decyduje o zabiegu. Istotny jest wywiad z chorym oraz przeprowadzenie badań, np. zdjęcie RTG, czy CBCT (tomografia stożkowa). Jeśli lekarz oszacuje, że nie ma szans na uratowanie zęba, zaleci jego usunięcie. Trzeba jednak pamiętać, że ekstrakcja to ostateczność.

Powtórne leczenie zęba

Zdarza się, że konieczne jest ponowne opracowanie kanałów zęba po leczeniu kanałowym. Zabieg nazywa się reendo. Dentysta musi ponownie dostać się do wnętrza zęba i usunąć stary materiał. Konieczne jest dokładne oczyszczenie opracowywanego miejsca, wypełnienie kanałów odpowiednim materiałem oraz odbudowa zęba. Czasem zakładana jest korona lub most.

Leczenie endodontyczne – postępowanie po zabiegu

Po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, które powinny ustąpić w ciągu kilku kolejnych dni. W tym czasie można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, wykonywać zimne okłady. Zęby po leczeniu endodontycznym są dość czułe i wrażliwe, dlatego należy unikać przez kilka dni gorących i zimnych potraw. Jeśli ból zęba utrzymuje się dłużej, konieczna jest ponowna wizyta u specjalisty. Powinien ocenić stan zęba i sprawdzić jak wygląda miazga i korzenie.

Endodoncja – możliwe powikłania

Możliwe powikłania po zabiegu to przede wszystkim intensywny ból wymagający zastosowania leków przeciwbólowych. Do poważniejszych należy:

  • niedopełnienie kanału;
  • przedostanie się materiału z kanału do kości;
  • ułamanie narzędzia w kanale;
  • przebicie kanału.

Zastosowanie nowoczesnych technik oraz sprzętu pozwala na skuteczne leczenie nawet skomplikowanych przypadków. Dzięki temu pacjenci mogą zachować swoje zęby i cieszyć się naturalnym uśmiechem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba po leczeniu kanałowym – o czym świadczy, jak sobie z nim radzić? Kiedy wybrać się do dentysty?

Next Post
zatrucie zęba

Zatrucie zęba – na czym polega dewitalizacja? Kiedy przeprowadza się zatruwanie zęba?

Related Posts