czym jest leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe – skuteczny sposób na usunięcie próchnicy

Hubert Pankiewicz

Leczenie kanałowe jest skutecznym sposobem na usunięcie próchnicy. Jest to proces, w trakcie którego usuwa się martwe lub zainfekowane tkanki z komórek zęba. Leczenie kanałowe jest skutecznym sposobem na zapobieganie przedostawaniu się bakterii do komórek zęba, co zapobiega rozwojowi próchnicy. Proces ten obejmuje usunięcie zębiny z kanałów zęba, wypełnienie ich specjalnymi materiałami i zamknięcie kanału.

Kroki leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe składa się z kilku kroków. Najpierw lekarz dentysta usuwa chore tkanki z kanałów zęba za pomocą specjalnej sondy i mikroskopu. Następnie wykonuje się zdjęcie RTG, aby uzyskać dokładny obraz kanału. Po tym, lekarz dentysta wykonuje ekstrakcję zębiny i wypełnia kanał specjalnymi materiałami. Na koniec, lekarz dentysta szczelnie zamyka kanał wypełniając go żywicą.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest zalecane, gdy zęby są zaatakowane przez próchnicę, zniszczone przez złamania lub zmienione chorobowo. Jest to również skuteczny sposób na leczenie przewlekłego zapalenia miazgi. Leczenie kanałowe jest zwykle zalecane w przypadku, gdy inne metody leczenia nie przynoszą skutecznych efektów.

Sprawdź ofertę Centrum Stomatologicznego Pozdental w Poznaniu!

Zalety leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe ma szereg korzyści. Przede wszystkim, jest to skuteczny sposób na usunięcie bakterii, które powodują próchnicę. Pozwala to zapobiec dalszemu rozwojowi ubytków w zębach. Leczenie kanałowe może również pomóc zapobiec utracie zębów. Jest to też skuteczny sposób na zmniejszenie bólu zęba i zapobieganie dalszemu rozwojowi próchnicy.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe może mieć kilka przeciwwskazań. Należą do nich ciąża, cukrzyca, przyjmowanie leków obniżających odporność, alergia na materiały stomatologiczne, a także stany zapalne jamy ustnej. Przed zastosowaniem leczenia kanałowego lekarz dentysta powinien dokładnie zbadać pacjenta, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

Podsumowanie – Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest skutecznym sposobem na usunięcie próchnicy i zapobieganie dalszemu jej rozwojowi. Proces ten obejmuje usunięcie zębiny z kanałów zęba, wypełnienie ich specjalnymi materiałami i zamknięcie kanału. Wskazania do leczenia kanałowego obejmują atakowanie próchnicy, złamania lub zmiany chorobowe. Zaletą tego leczenia jest to, że zapobiega dalszemu pogłębianiu się ubytków w zębach. Leczenie kanałowe ma jednak pewne przeciwwskazania, takie jak cukrzyca, alergie czy stany zapalne jamy ustnej.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Światowy Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu

Next Post
Dieta na zdrowe zęby

Dieta na zdrowe zęby – co warto jeść, a czego unikać?

Related Posts
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych – na czym polega leczenie?

Chociaż nie mówi się o nich tak dużo i tak głośno, jak o innych chorobach cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy i nadciśnieniu, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych dotykają nawet większość populacji. Objawiają się różnie, m.in. szczękościskiem, zgrzytaniem zębami, bólem głowy. Bez odpowiedniej terapii znacznie obniżają jakość życia i mogą prowadzić do degradacji czy utraty zębów. Jaki specjalista pomoże oraz na czym polega leczenie stawu skroniowo-żuchwowego? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej

Na jak długo odmładzają nici liftingujące?

Nici liftingujące to rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie efektu, jak po liftingu chirurgicznym, ale bez użycia skalpela. Efekt nie jest trwały, ale utrzymuje się przez wiele miesięcy, podczas których skóra twarzy zachowuje idealne napięcie i naturalny wygląd. Co warto wiedzieć na temat nici liftingujących? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej