Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Anna Wiktor
Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?

Sama wiedza na temat tego, co to jest anemia, nie wystarczy. Trzeba jeszcze umieć ją rozpoznać na podstawie objawów i konkretnych badań. W poniższym tekście znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Co to jest anemia? Warianty

Odpowiedź na główne pytanie w zasadzie już padła. Anemia, określana także mianem niedokrwistości, jest najczęstszą chorobą hematologiczną, która dotyczy zarówno osób dorosłych, w tym seniorów, jak i dzieci. Statystycznie pojawia się głównie u kobiet, a najbardziej narażone są na nią kobiety w wieku rozrodczym, ciężarne i chore. Jest to związane przede wszystkim z menstruacją, karmieniem piersią, ciążą, a także mniejszymi naturalnymi zapasami żelaza w organizmie.

Czy anemia jest bardzo groźna dla zdrowia? Tak naprawdę to kwestia indywidualna, dlatego oceny sytuacji zawsze powinien dokonać lekarz. Warto jednak wspomnieć, że w medycynie wyróżnia się kilka stopni nasilenia anemii, w zależności od tego, jak wysokie stężenie hemoglobiny we krwi wykazały badania.

Wyróżniamy kilka typów anemii:

  • anemia z niedoboru żelaza – najczęściej spotykana, związana głównie z nieprawidłowym zbilansowaniem diety,
  • anemia hemolityczna – spowodowana rozpadem czerwonych krwinek,
  • anemia megaloblastyczna – wywołana przez zwiększoną objętość erytrocytów,
  • anemia aplastyczna – diagnozowana poprzez spadek wszystkich rodzajów krwinek przy zaniku szpiku kostnego.

Istnieje także anemia sierpowata – groźna choroba wrodzona związana z nieprawidłową budową hemoglobiny. Jest stanem zagrażającym życiu.

Przyczyny anemii

Anemia może być wywołana różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną anemii są:

  • niedobór żelaza – charakterystyczne przede wszystkim dla kobiet,
  • niektóre choroby przewlekłe, w których występuje niedokrwistość chorób przewlekłych: celiakia, problemy z nerkami, choroby nowotworowe szpiku, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • niedobór kwasu foliowego,
  • niedobór witaminy B12,
  • niedokrwistość hemolityczna – zbyt szybki rozpad erytrocytów,
  • nagła i znaczna utrata krwi, na przykład w wyniku urazu czy krwawienia z przewodu pokarmowego.

Oczywiście, zdarza się, że kilka powodów nakłada się na siebie. Na przykład niedobory żelaza połączone z brakami witaminy B12 to efekt nieprawidłowo zbilansowanej diety.

Objawy anemii

Niezależnie od przyczyny, wszystkie typy anemii łączy niedokrwistość. Oznacza to, że objawy anemii są zwykle podobne. Pacjenci uskarżają się przede wszystkim na następujące objawy niedokrwistości:

  • osłabienie organizmu i szybkie męczenie się, nawet po krótkim i niewielkim wysiłku,
  • bladość skóry,
  • utrata naturalnego zabarwienia błon śluzowych,
  • szorstka i zimna skóra,
  • powtarzające się bóle i zawroty głowy,
  • duszności, płytki oddech,
  • ciągła senność,
  • problemy z koncentracją i skupieniem, a u dzieci często także trudności z przyswajaniem wiedzy,
  • objawy depresyjne,
  • powracające zajady – charakterystyczne pęknięcia w kącikach ust,
  • spadek odporności organizmu,
  • krwawienia z dziąseł,
  • wypadanie włosów,
  • nieuzasadnione uczucie zimna.

Anemii mogą towarzyszyć także bardzo specyficzne objawy. Jednym z nich jest tzw. łaknienie spaczone. Nie chodzi tu jednak o zwykłe nietypowe zachcianki pokarmowe. To zaburzenie odżywiania, w którym chory próbuje jeść rzeczy nieprzeznaczone do jedzenia. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy dzieci próbują jeść kredę czy ziemię. Duże nasilenie tego objawu może nawet zagrażać życiu.

Jak wygląda leczenie anemii?

Jak wspomnieliśmy już, zdrowotne konsekwencje anemii mogą przybierać różne formę i różny stopień nasilenia. Niestety, trzeba mieć świadomość, że nawet gdy na początku choroba nie niesie ze sobą poważnych trudności, zignorowana może przybierać na sile i przyjmować stan niebezpieczny. Dodatkowo silna anemia może nie być problemem samym w sobie, a stanowić zwiastun groźnych chorób, na przykład nowotworu, wirusa HIV, chorób nerek. Właśnie dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska i odpowiednio szybka diagnostyka.

Jak wygląda leczenie anemii w praktyce? Jest ono uzależnione od przyczyn i stopnia zaawansowania objawów. W podstawowym wariancie sprawdza się suplementacja żelaza oraz stosowanie diety bogatej w ten właśnie pierwiastek. Podobne działanie podejmuje się, gdy anemia wynika z niedoborów witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Jeżeli natomiast przyczyną anemii jest choroba przewlekła, należy przede wszystkim zająć się pierwotnym problemem.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Zbyt częste mycie zębów

Zbyt częste mycie zębów. Czy można szczotkować zęby za często?

Next Post
leczenie stomatologiczne finansowane pożyczką

Pożyczka online na leczenie stomatologiczne

Related Posts

Proste zęby bez stałego aparatu – to możliwe!

Wady zgryzu mogą sprzyjać kompleksom, a nawet chorobom zębów przez ich osłabienie czy utrudniony dostęp do niektórych z nich. Leczenie tego rodzaju wad jest ogólnodostępne i daje trwałe efekty, jednak nie wszyscy chcą nosić stały aparat ortodontyczny i to zwykle przez co najmniej rok. Stałe aparaty mają charakterystyczny wygląd i nie zawsze są określane jako wygodne. Czy istnieje alternatywa? Jak najbardziej!
Czytaj więcej

Na jak długo odmładzają nici liftingujące?

Nici liftingujące to rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie efektu, jak po liftingu chirurgicznym, ale bez użycia skalpela. Efekt nie jest trwały, ale utrzymuje się przez wiele miesięcy, podczas których skóra twarzy zachowuje idealne napięcie i naturalny wygląd. Co warto wiedzieć na temat nici liftingujących? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych – na czym polega leczenie?

Chociaż nie mówi się o nich tak dużo i tak głośno, jak o innych chorobach cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy i nadciśnieniu, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych dotykają nawet większość populacji. Objawiają się różnie, m.in. szczękościskiem, zgrzytaniem zębami, bólem głowy. Bez odpowiedniej terapii znacznie obniżają jakość życia i mogą prowadzić do degradacji czy utraty zębów. Jaki specjalista pomoże oraz na czym polega leczenie stawu skroniowo-żuchwowego? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej