zęby po aparacie

Zęby po aparacie ortodontycznym – powikłania, efekty braku higieny, leczenie

Jakub Kaczmarek
Wiele osób obawia się tego, jak wyglądają zęby po aparacie ortodontycznym. W końcu stały aparat do korygowania wad zgryzu wpływa na szkliwo i utrudnia dbanie o zęby. Sprawdź, czego możesz się spodziewać po jego zdjęciu.

To, jak prezentują się zęby po aparacie ortodontycznym, zależy w dużym stopniu od higieny jamy ustnej przez cały okres noszenia aparatu. Przez wiele lat pokutował mit, że nie można podejmować leczenia stomatologicznego w okresie, gdy aparat znajduje się na zębach. Dziś wiadomo, że to nieprawda, a dodatkowo istnieją narzędzia, które umożliwiają dokładne dbanie o zęby przed zdjęciem aparatu.

Jak wyglądają zęby po aparacie ortodontycznym?

Przy odpowiedniej higienie zęby po aparacie ortodontycznym wyglądają po prostu dobrze. Miejsce, w którym znajdował się zamek, często nie jest w ogóle widoczne, chyba że konieczne jest zdjęcie kamienia nazębnego z całości. Niemniej jednak warto wiedzieć, że jeśli pacjent dba o zęby tak, jak nakazał mu ortodonta, nie ma zwykle powodów do obaw, jeśli chodzi o stan uzębienia. Zazwyczaj kłopoty wynikają przede wszystkim z braku należytego czyszczenia powierzchni zębów, zwłaszcza przy dziąsłach.

Odwapnienia na zębach

Dość częstym problemem w przypadku zębów po aparacie są odwapnienia. Można je zauważyć samodzielnie jako charakterystyczne, białe plamy, które są widoczne na powierzchni zębów. Zazwyczaj wyróżniają się one dość wyraźnie, bo ząb w tych miejscach przestaje być lekko przezroczysty, czyli dochodzi do naruszenia szkliwa. Białe plamy to dopiero początkowy etap odwapnienia, który jest całkowicie odwracalny. Wystarczy zwykle stosowanie preparatów remineralizujących, a także dokładne dbanie o higienę jamy ustnej.

Jeśli jednak nie zadbasz o te kwestie odpowiednio wcześnie, w miejscach białych plam pojawią się brązowe ubytki. Są one efektem działania bakteryjnej płytki nazębnej na powierzchnię pozbawioną ochrony, czyli wapnia. Niektóre z nich wymagają leczenia, ale niektóre są na tyle poważne, że prawidłowy wygląd zębów przywrócić mogą tylko korony.

Zmiana koloru zębów

U osób, które często piją kawę lub spożywają inne napoje i pokarmy sprzyjające przebarwianiu zębów, czasami dochodzi do zmiany w kolorze szkliwa wokół zamków. W takim przypadku najczęściej pomaga po prostu stosowanie pasty wybielającej, ale jest to metoda długotrwała. O wiele szybsze jest na przykład usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologa. W domu można stosować nakładki ze środkiem wybielającym, pamiętając jednak, że zęby po aparacie mogą być bardziej wrażliwe na podrażnienia.

Zęby po aparacie – czy wymagają leczenia?

Przez wiele lat uważano, że leczenie ortodontyczne psuje zęby. Dziś wiadomo, że zależy to od kilku kwestii, m.in.:

  • przeprowadzonego przed założeniem zamków aparatu leczenia próchnicy zębowej;
  • prawidłowej higieny jamy ustnej na co dzień;
  • regularnej kontroli stanu zębów i przyzębia w trakcie noszenia aparatu.

Prawidłowo prowadzone zęby po aparacie zwykle nie wymagają leczenia, bo można je przeprowadzić w trakcie noszenia stałego aparatu. Jeśli pojawiają sie jakiekolwiek zmiany wymagające interwencji u stomatologa, warto je wyleczyć, zanim ortodonta założy aparat retencyjny w formie łuku, który mocowany jest zwykle z tyłu zębów. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zdecyduje się zakładać ruchomy aparat ortodontyczny, wystarczy zdejmować go na czas wizyty u dentysty. Nie jest jednak regułą, że zęby po aparacie trzeba specjalnie leczyć.

Jak dbać o zęby w trakcie noszenia aparatu?

W przypadku ortodoncji leczenie zwykle trwa dość długo. Z tego powodu lekarz instruuje pacjenta, jak powinien dbać o zęby, a także daje mu zestaw startowy. Należy założyć, że noszenie aparatu stałego albo retencji zaczyna się dopiero po wcześniejszym wyleczeniu próchnicy.

Do standardowego czyszczenia elementów aparatu oraz usuwania bakterii przylegających do zębów i dziąseł wystarczy zwykle szczoteczka do zębów – taka sama jak dotychczas, najlepiej regularnie wymieniana. Dodatkowo warto szczotkować przestrzenie między drucikami a całą powierzchnią zębów specjalnie zakrzywionymi szczoteczkami.

Wbrew obiegowej opinii możliwe, a nawet wskazane jest stosowanie nici dentystycznych. Powinny być one jednak specjalnie zaprojektowane dla osób z aparatem. Prócz tego warto stosować irygator, który skutecznie wypłukuje resztki i bakterie z trudno dostępnych miejsc, a także pozwala na walkę z płytką nazębną. Jako zakończenie higieny na co dzień warto płukać zęby specjalnym płynem. Zneutralizuje on pozostałe w jamie ustnej bakterie, które mogą powodować psucie się zębów.

W niektórych przypadkach zabiegi higienizacyjne są nieco inne i zmieniają się zależnie od etapów leczenia. W takiej sytuacji należy zawsze przestrzegać zaleceń, aby zęby po aparacie wyglądały po prostu dobrze.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest absolutną podstawą podczas noszenia aparatu, zarówno stałego, jak i ruchomego. Dzięki temu zęby po aparacie będą wyglądały korzystnie, a w trakcie jego noszenia nie pojawi się dyskomfort związany z działaniem bakterii, odwapnieniem albo próchnicą.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
irygator do zębów

Irygator do zębów – pomoc dla higieny jamy ustnej. Dla kogo przeznaczony jest irygator dentystyczny?

Następny artykuł
przerost dziąseł

Przerost dziąseł i zapalenie dziąseł związane z przerośniętymi dziąsłami – przyczyny i sposoby leczenia

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej