wybielanie zębów w domu

Skuteczne wybielanie zębów w domu. Poznaj domowe sposoby na wybielanie zębów polecane przez stomatologów

Anna Wiktor
Czy wybielanie zębów w domu jest możliwe? Owszem – istnieje szereg efektywnych, bezpiecznych sposobów na rozjaśnienie koloru zębów nawet o kilka tonów. Sprawdź, które metody wybielania i usuwania przebarwień możesz zastosować na co dzień, w domowym zaciszu!

Rezultaty domowego wybielania zębów zależą od ich naturalnej barwy, stopnia i źródła przebarwień szkliwa, a także trybu życia i higieny jamy ustnej. Do wyboru masz paski wybielające, pasty do zębów z węglem aktywnym i innymi składnikami, specjalne proszki oraz oleje, a także systemy wybielające z lampami LED. Bardzo podobnymi do tych, jakie wykorzystywane są do profesjonalnego wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych. Jak wybielić zęby w domu? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania? Pora przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym metodom wybielania zębów w warunkach domowych!

Domowe sposoby na wybielanie zębów. Jak wybielić zęby w domu?

Żółtawy, mało estetyczny odcień zębów najczęściej wynika z codziennych nawyków. Picie herbaty, kawy, czerwonego wina czy palenie papierosów szybko odbija się na wyglądzie uzębienia. Na fatalny wygląd wpływają także choroby zębów i dziąseł, np. próchnica. Wybielanie zębów w domu należy zacząć od kilkutygodniowych przygotowań. Stomatologowie zalecają, aby:

  • ograniczyć lub całkowicie wyeliminować używki pozostawiające osad;
  • pozbyć się próchnicy oraz pozostałych dolegliwości jamy ustnej;
  • dbać o codzienną higienę zębów i dziąseł;
  • przeprowadzić piaskowanie, które usunie kamień i płytkę nazębną ze szkliwa.

Czasami już tyle wystarczy, by po kilku tygodniach widocznie rozjaśnić zęby. Dopiero po zastosowaniu powyższych zaleceń pozostałe, domowe sposoby wybielania zębów mogą zapewnić śnieżnobiały uśmiech.

Wybielające pasty do zębów

Istnieją co najmniej 3 ich podstawowe rodzaje. Odczuwalnie różnią się sposobem działania. Do wybielenia zębów w domu możesz stosować:

  • sodę oczyszczoną;
  • pastę z cząsteczkami ścierającymi, mechanicznie polerującymi szkliwo;
  • czarną pastę do zębów z aktywnym węglem, który wiąże się z taninami odpowiedzialnymi za większość przebarwień na szkliwie.

Wybielające oleje i płyny do płukania zębów

Nabrać w usta, rozprowadzić po całej jamie ustnej, wypluć i wypłukać. Nic skomplikowanego, prawda? W składzie takich preparatów wybielających znajdziesz najczęściej:

  • olej kokosowy,
  • olej sezamowy,
  • miętę,
  • wyciągi z innych ziół.

Możesz kupić gotową mieszankę w aptece lub przygotować ją samodzielnie. W takim przypadku specjaliści często polecają jeszcze dodanie paru kapsułek z węglem aktywnym.

Proszki do wybielania zębów w domu

Specyfiki te często określano jako najbardziej przyjazne środowisku. W składzie mają naturalne substancje, m.in. węgiel, glinkę bentonową, ekstrakty z mięty, skórkę pomarańczową, drzewo kokosowe itp. Wystarczy najpierw dokładnie umyć zęby, a potem nasypać trochę proszku na włosie szczoteczki i jeszcze raz wyszczotkować zęby. Nie wolno jednak przekraczać zaleconego czasu zabiegu wybielania! Jeśli korzystasz z proszku do rozjaśnienia powierzchni zębów, lepiej przeznacz do tego osobną szczoteczkę.

Paski wybielające zęby

Łatwe w użyciu są w stanie poprawić biel zębów o 2-3 odcienie w krótkim czasie. Żel wybielający w paskach dostępnych w aptece najczęściej zawiera nadtlenek wodoru albo nadtlenek karbamidu. Dokładny czas noszenia w ciągu dnia oraz długość trwania kuracji zależą od szczegółowego składu oraz zaleceń producenta.

Inne skuteczne sposoby na wybielenie zębów w domu

Na tym lista możliwości się nie kończy. Jeśli chcesz poprawić kolor swoich zębów samodzielnie w domu, skorzystasz także z następujących produktów do wybielania:

  • kredki do bezpośredniego rozprowadzania żelu wybielającego na zębach;
  • sok z cytryny (lub kwasek cytrynowego) do płukania ust;
  • bananowa skórka do polerowania zębów po myciu;
  • dentystyczne nici wybielające.

Bezpieczne wybielanie zębów w domu – o czym musisz pamiętać?

Samodzielne eksperymentowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Zanim rozpoczniesz długotrwały proces wybielania, skonsultuj się ze swoim dentystą. Stomatolog, znając stan twojego uzębienia, wskaże ci optymalny i bezpieczny sposób na uzyskanie bielszego uśmiechu. Pamiętaj, że niektóre z popularnych sposobów na wybielenie zębów w domu uszkadzają szkliwo, a także zwiększają nadwrażliwość zębów! Podczas wybielania należy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń z ulotki i opakowania.

Efekt wybielania zębów w domu i dbanie o piękny uśmiech

Żadna metoda nie zapewni twoim zębom idealnie białego koloru na wieczność. Zmiana odcienia z czasem jest nieuchronna. Domowe zabiegi wybielania zębów wystarczają na kilka dni, w najlepszym razie 4-6 miesięcy. Wiele zależy od grubości korony oraz sposobów codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Stosowanie produktów do wybielania zębów bez przerwy jest wysoce niezalecane. Środki wybielające mogą poważnie uszkodzić strukturę uzębienia.

Jak wybielić zęby w domu szybko?

Błyskawiczne rezultaty przynosi mycie zębów sodą oczyszczoną oraz ścierne pasty wybielające. Nie są to metody, z których należałoby korzystać zbyt często. Dlaczego?

  1. Zbyt mocne tarcie przyczynia się do poważnych uszkodzeń szkliwa, co zwiększa nadwrażliwość zębów. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do odsłonięcia zębiny.
  2. Starte szkliwo szybciej ulega przebarwieniom. Efekt bielszych zębów może zniknąć zaraz po tym, jak się pojawi.

Wybielanie zębów u dentysty a domowe sposoby na białe zęby

Wizyta u specjalisty to poważny wydatek, szczególnie w przypadku najbardziej zaawansowanych zabiegów. Efekt wybielenia zębów może być widoczny nawet przez kilka lat, ale nawet wtedy trzeba stosować się konkretnych zaleceń. Istnieją również metody, które łączą procedury stomatologiczne z domowym wybielaniem. O co chodzi? Najlepszym przykładem będą tutaj specjalne nakładki wybielające. Najpierw protetyk pobiera odcisk uzębienia. Później modeluje nakładkę, a dentysta pokrywa ją żelem o odpowiednio dobranym składzie. Takie nakładki na zęby trzeba nosić w domu, np. 2 razy dziennie po 2 godziny. Wybielanie nakładkowe daje widocznie biały uśmiech po upływie mniej więcej miesiąca.

Zdrowie zębów jest najważniejsze. Wybielanie w domu często daje satysfakcjonujące rezultaty, a często kosztuje mniej niż wizyta w gabinecie estetyki stomatologicznej. Dlatego podczas walki o jak najładniejszy wygląd zębów należy zachować rozsądek. Częstsze stosowanie specjalistycznych preparatów albo nakładanie większej ilości pasty wybielającej do zębów wcale nie sprawi, że w tydzień zyskasz doskonały uśmiech. Kiedy już zdecydujesz się na wybielanie zębów w domu, rób to z rozwagą.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
bonding

Bonding zębów – sposób na estetyczny oraz piękny uśmiech

Następny artykuł
biała dieta

Biała dieta, czyli co jeść po zabiegu wybielania zębów? Jak ułożyć jadłospis?

Podobne artykuły