Na pierwszy rzut oka stomatologia dziecięca nie różni się niczym od zabiegów dentystycznych wykonywanych u osób dorosłych. Jednakże stomatolog dziecięcy musi wykazywać się większą empatią i specyficznym podejściem do swoich małych pacjentów. To jednak nie jedyna różnica. Najważniejszą kwestią jest odmienna budowa dziecięcej szczęki oraz struktura zębów mlecznych i ich potrzeby zdrowotne. Pedodonta musi dokładnie znać anatomię dziecięcej twarzoczaszki, która nie jest taka sama jak kości i zęby osoby dorosłej.
Stomatologia dziecięca – czym różni się leczenie zębów dzieci i dorosłych?
Stomatologia dziecięca została wyodrębniona jako osobna dziedzina stomatologiczna ponieważ jama ustna małych pacjentów znacznie różni się od takiej, która jest już w pełni wykształcona. Ze względu na ten fakt, konieczne jest więc zastosowanie nieco innych metod leczenia oraz dokładna znajomość anatomii szczęki dziecięcej.
Nie można też bagatelizować kwestii konieczności zastosowania innego podejścia w gabinecie stomatologa dziecięcego. Dentysta pedodonta powinien być empatyczny, cierpliwy i delikatny. Ważne jest szybkie, swobodne nawiązywanie kontaktu z najmłodszymi i zapobieganie atmosferze stresu lub lęku. W leczeniu uzębienia i wad zgryzu u dzieci konieczne jest sprawne, efektywne i możliwie bezbolesne działanie.
Jakie zabiegi wykonuje dentysta dziecięcy?
Lekarz pedodonta zajmuje się takimi zabiegami jak:
- kontrola ząbkowania i korekcja jego zaburzeń;
- leczenie zachowawcze pierwszych zębów;
- leczenie zębów stałych niedojrzałych i w pełni ukształtowanych;
- zabiegi profilaktyczne przeciwko próchnicy;
- profilaktyka wad zgryzu i chorób błony śluzowej jamy ustnej;
- fluoryzacja – lakierowanie zębów. Polega to na pokryciu ich powierzchni cienką warstwą specjalnego preparatu, który uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych drobnoustrojów oraz powstawanie nadwrażliwości;
- lakowanie zębów – regularne uzupełnianie wszelkich powstających bruzd, szczelin i wgłębień w dziecięcych zębach;
- usuwanie zębów mlecznych – ekstrakcję przeprowadza się na odpowiednim znieczuleniu, tylko w skrajnych przypadkach. Konieczne jest to, gdy ząb jest mocno zniszczony próchnicowo i nie ma możliwości lub sensu w zastosowaniu leczenia kanałowego;
- leczenie próchnicy;
- kompleksowe oczyszczanie zębów i instrukcja domowej higieny jamy ustnej.
Zapisując swoje dziecko do dentysty, upewnij się, że jest to gabinet stomatologii dziecięcej. W przeciwnym razie, możesz napotkać pewne komplikacje z przebiegiem procesu leczenia. Nie czekaj z pierwszą wizytą – udaj się do specjalisty w ramach wizyty kontrolnej już po pojawieniu się pierwszego zęba. Następnie odwiedzaj gabinet pedodontyczny co kilka miesięcy, aby zapobiegać problemom zdrowotnym jamy ustnej dziecka.
Może Cię także zainteresować:
- Kiedy wychodzą zęby szóstki? Czy to mleczaki, czy już zęby stałe?
- Ozonowanie zębów jako metoda leczenia niewielkich zmian próchniczych
- Leczenie zębów mlecznych – czy leczenie mleczaków ma sens?
- Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie bruksizmu
- Próchnica u dzieci – profilaktyka, objawy i leczenie zębów
- Lapisowanie zębów mlecznych u dzieci – na czym polega zabieg?
- Ile jest zębów mlecznych? Poznaj wszystkie mleczaki malucha