przerost dziąseł

Przerost dziąseł i zapalenie dziąseł związane z przerośniętymi dziąsłami – przyczyny i sposoby leczenia

Anna Wiktor
Przerost dziąseł to sytuacja, w której dochodzi do spuchnięcia tkanki przyzębia do nienaturalnych rozmiarów. Tego typu zmiany mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny. Powiększenie dziąseł często wiąże się z ich stanem zapalnym.

Zdrowa jama ustna jest bardzo ważna dla dobrego samopoczucia człowieka i zachowania pięknego uśmiechu. Niektórzy zapominają, że należy przy tym dbać nie tylko o same zęby, ale także tkanki przyzębia. Częstym zjawiskiem, które powoduje niepokój wśród pacjentów jest przerost dziąseł. Jest to sytuacja, w której dochodzi do zwiększenia objętości tkanki, bez zmiany jej faktycznej liczby komórek. Nie należy mylić tego zjawiska z rozrostem dziąsła, przy którym to właśnie liczba komórek się zwiększa. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak można jej zaradzić?

Przerost dziąseł – czyli co?

Dziąsła stosunkowo łatwo zmieniają swój wygląd pod wpływem zmian zachodzących w jamie ustnej. Ich zmiana koloru lub powiększenie mogą odbywać się całkowicie bezboleśnie lub przeciwnie – wraz z dyskomfortem podczas jedzenia lub szczotkowania. Przerost dziąseł może wiązać się ze stanem zapalnym i krwawieniem. W dodatku, taka opuchlizna stanowi idealne miejsce do zagnieżdżania się resztek pokarmu i bakterii.

Istnieje kilka rodzajów przerostu dziąseł – każdy z nich wygląda nieco inaczej i ma inne podłoże. Wyróżnia się zmiany:

  • brodawkowe – pojawiające się wyłącznie na brodawce dziąsłowej;
  • marginalne – na dziąśle brzeżnym;
  • rozlane – znajdują się na dziąśle brzeżnym, brodawce oraz dziąśle przyczepionym;
  • pojedyncze izolowane – o wyglądzie i charakterze guza.

Przerost dziąseł – przyczyny

Głównym powodem pojawiania się przerostu dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Prowadzi to do szybszego i bardziej intensywnego gromadzenia się kamienia nazębnego. Do innych czynników wpływających na rozwój przerostu dziąseł zalicza się:

  • zapalenie dziąseł;
  • zmiany hormonalne spowodowane np. ciążą lub menstruacją;
  • zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia itp.;
  • stosowanie niektórych rodzajów leków – np. środków na nadciśnienie tętnicze i układ krążenia, na depresję, preparatów podawanych po przeszczepach i w trakcie immunosupresji oraz leków na padaczkę.

Przerost dziąseł może być także związany z obecnością jakiejś choroby ogólnoustrojowej. Do tej grupy zaliczane są:

  • białaczka;
  • zakażenie wirusem HIV lub AIDS;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • agranulocytoza;
  • neutropenia;
  • sarkoidoza;
  • ziarniniak Wegenera;
  • choroba Hashimoto;
  • dziedziczna włókniakowatość dziąseł;
  • gruźlica pierwotka i gnilec – obecnie już rzadko spotykane.

Jeżeli w twoim przypadku doszło do powiększenia się dziąseł, należy jak najszybciej udać się do stomatologa w celu ustalenia przyczyny tego stanu. Następnie można przejść do odpowiedniego leczenia schorzenia.

Przerośnięte dziąsła – leczenie

W celu całkowitego wyleczenia przerośniętych dziąseł należy zastosować wielokierunkowe leczenie. Najważniejsze jest w tym przeciwdziałanie powstawaniu nowych zmian chorobowych. W tym celu należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Ważne jest nie tylko samo szczotkowanie, ale też dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowej. Unikaj przy tym używania zbyt twardego włosia szczoteczki, ponieważ może ono mocno podrażnić twoje dziąsła. W ramach profilaktyki bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Należy często odkamieniać i oczyszczać zęby.

Faktyczne leczenie przerostu dziąseł można podzielić na 3 fazy:

  • wstępna – opiera się głównie na przeprowadzaniu zabiegów higienizacyjnych, takich jak skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy oraz wygładzanie powierzchni zębów. Specjaliści zalecają też płukanie jamy ustnej roztworem z użyciem wody utlenionej. Konieczna jest eliminacja wszelkich ognisk próchniczych, nawisających wypełnień, nieprawidłowo wykonanych lub zamontowanych elementów protetycznych oraz innych czynników, które potencjalnie mogą uszkodzić płytkę nazębną. Zapytaj lekarza o najlepsze środki do higieny jamy ustnej oraz prawidłową metodę pielęgnacji;
  • korekcyjna – wymaga przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów. Należą do nich m.in. gingiwoplastyka, gingiwektomia i złożone operacje periodontologiczne. W ten sposób można złagodzić krwawienie oraz opuchliznę. Nowoczesna stomatologia pozwala wykorzystanie do tego laserów, CO2, mikrochirurgii i elektrokoagulacji. Zaletą tego jest mniejsza inwazyjność, a zarazem większa skuteczność leczenia;
  • podtrzymująca – sprowadzająca się głównie do wspomagania zastosowanego leczenia i przeciwdziałania nawrotom. Zaleca się szczotkowanie zębów miękką szczoteczką i używanie płukanek odkażających. Do domowych środków zalicza się ziołowe płukanki o działaniu ściągającym, w tym m.in. z kory dębu, krwawnika, dziurawca lub pięciornika. Właściwości regeneracyjne przypisuje się też koenzymowi Q10, witaminie C i witaminie E.

Przerost dziąseł najczęściej związany jest z objęciem ich przez stan zapalny. Najważniejszym sposobem na przeciwdziałanie temu jest trzymanie się zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Niekiedy zmiany chorobowe powstają niezależnie od działania pacjenta. Jeśli zauważysz u siebie dolegliwości opisane powyżej, najlepiej od razu udać się do gabinetu stomatologicznego w celu ustalenia przyczyny. Lekarz dobierze najlepsze, dostosowane indywidualnie do twojego przypadku leczenie. Czasem wymaga to długiej terapii schorzenia ogólnoustrojowego lub przeprowadzenia zabiegu korekcyjnego dziąseł.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
zęby po aparacie

Zęby po aparacie ortodontycznym – powikłania, efekty braku higieny, leczenie

Next Post
zębina

Co to jest zębina? Nadwrażliwość zębiny, miazgi i szkliwa zęba

Related Posts