opuchlizna od zęba

Opuchlizna od zęba — domowe sposoby na złagodzenie obrzęku

Jakub Kaczmarek
Opuchlizna od zęba może być sygnałem stanów zapalnych w jamie ustnej. Sprawdź, co powoduje opuchliznę i jak pozbyć się obrzęku domowym sposobem!

Opuchlizna od zęba to częsta oznaka chorób jamy ustnej takich jak stany zapalne dziąseł, ropnie, próchnica czy nieprawidłowe wyrzynanie się ósemek. Może też pojawić się tymczasowo po zabiegu u dentysty. W większości przypadków jednak nie przejdzie sama. Sprawdź jakie domowe sposoby pomogą na opuchnięte dziąsła, a kiedy lepiej skonsultować się ze stomatologiem.

Opuchlizna od zęba — jakie mogą być stomatologiczne przyczyny opuchlizny twarzy?

Opuchlizna od zęba to potoczne określenie obrzęku od dziąsła, policzka, wargi ustnej czy węzłów chłonnych. Przyczyną obrzęku może być niedawno wykonany zabieg dentystyczny lub stan zapalny w obrębie jamy ustnej.

Opuchlizna twarzy po zabiegach dentystycznych

Tymczasowy obrzęk twarzy jest zupełnie normalny tuż po procedurach stomatologicznych takich jak leczenie kanałowe, czy ekstrakcja chorego zęba. Stan nie powinien jednak utrzymywać się dłużej niż tydzień, a opuchlizna powinna zmniejszyć się po zastosowaniu okładów. Obrzęk ma swój moment kulminacyjny około drugiej doby po zabiegu, po tym czasie powinien naturalnie słabnąć. Długość utrzymywania się obrzęku po zabiegu zależna jest od rodzaju rany pozabiegowej — dopytaj więc swojego lekarza o dokładne zalecenia pozabiegowe.

Próchnica i stany zapalne

Opuchlizna często jest symptomem infekcji lub kiepskiego stanu uzębienia pacjenta. Tutaj najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, prowadząca do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych tkanki przyzębnej (np. paradontoza). Opuchlizna często występuje w parze z silnym, pulsującym bólem zęba. Jeśli ból i opuchlizna nasilają się po wypiciu ciepłego lub zimnego napoju, przyczyną opuchnięcia mogą być choroby dziąseł.

Stany zapalne dziąseł 

Problemy z dziąsłami są zazwyczaj wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Opuchliźnie towarzyszy zaczerwienienie dziąseł oraz krwawienie podczas szczotkowania. Pośród konkretnych przyczyn można wymienić nagromadzenie się płytki nazębnej, owrzodzenia i afty czy abrazja dziąseł. Ostatnia z nich związana jest ze zbyt mocnym szorowaniem zębów i podrażnieniem delikatnej tkanki dziąseł — pomocna może być wymiana szczoteczki na miękką. Afty to z kolei czerwone, białe lub szare owrzodzenia występujące nie tylko na dziąsłach, ale i w obrębie całej jamy ustnej.

Ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

Ropień, czyli ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, to rodzaj infekcji bakteryjnej tkanek jamy ustnej. Często pojawia się pomiędzy dziąsłem a zębem lub w rejonie wierzchołkowym zęba, gdzie dodatkowo gromadzi się płyn. Stanowi mogą towarzyszyć gorączka, dreszcze oraz ogólne osłabienie organizmu. Opuchnięta twarz będzie też ciepła w dotyku. Najlepszą metodą leczenia ropnia jest trepanacja zęba i leczenie kanałowe, lub nacięcie ropnia i wysączkowanie płynu.

Zęby mądrości

Zęby mądrości, czyli ósemki, mogą powodować dwa rodzaje opuchlizny — po ekstrakcji, oraz opuchlizna podczas wyrzynania się ósemek. Obrzęk po ekstrakcji jest zupełnie normalnym objawem związanym z gojeniem się rany, i może się utrzymywać nawet do 7 dni po zabiegu. Opuchlizna, ból głowy, ból zębów czy nawet gorączka mogą być z kolei sygnałem, że wyrzynają się nasze ósemki. Zęby mądrości to tzw. trzecie zęby trzonowe, które wyrastają znacznie później niż reszta garnituru — a czasem nawet wcale. Dawniej usuwało się je u wszystkich, obecnie jednak wskazaniem do ekstrakcji jest jedynie nieprawidłowe ułożenie lub próchnica w tkance. Jeśli wyrastają w nieprawidłowym położeniu, obrzęk jest często na tyle silny, że powoduje problemy z jedzeniem.

Opuchlizna dziąsła u niemowląt

U niemowląt lekka opuchlizna dziąseł jest związana z wyrzynaniem się zębów. Często towarzyszy mu ślinotok i krwawienie dziąsła. Stan ten jest naturalny, dziecku możemy jednak pomóc, stosując żel chłodzący lub specjalny gryzak.

Opuchlizna dziąseł u kobiet w ciąży

Obrzęk dziąseł pojawia się również w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Wynika to ze zwiększenia intensywności złuszczania się komórek nabłonka, większej przepuszczalności naczyń krwionośnych w tkankach oraz zmniejszonego stężenia wapnia w organizmie. Te zmiany hormonalne mogą prowadzić do chorób przyzębia, powszechnie określanych jako ciążowe zapalenie dziąseł.

Domowe sposoby na opuchliznę od zęba

Zimne okłady

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie opuchlizny i obrzęku wokół zęba jest zastosowanie zimnych okładów. Można tu wykorzystać dostępne w aptekach żelowe kompresy czy woreczek z lodem owinięty ręcznikiem. Do zalet kompresów żelowych należy możliwość ich stosowania zarówno na ciepło jak i na zimno. Jeśli korzystasz z lodu lub mrożonki, pamiętaj, aby nie przykładać kompresu bezpośrednio na skórę — unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych odmrożeń.

Ziołowe płukanki

Na obrzęk twarzy pomagają płukanki ziołowe z szałwii, rumianku, czarnego bzu i mięty pieprzowej. Można płukać całą jamę ustną lub przyłożyć do bolącego zęba nasączony ziołami wacik.

Leki przeciwbólowe

Jeśli opuchliźnie towarzyszy ból zęba, możesz zastosować leki przeciwbólowe takie jak paracetamol czy ibuprofen. Substancje te łagodzą ból, jednocześnie zwalczając infekcję. Pamiętaj jednak, że bez konsultacji z lekarzem nie powinieneś stosować dużych dawek leków lub antybiotykoterapii (te zawsze musi dobrać specjalista!). Jeśli problem pojawia się po wizycie u dentysty, najlepiej ograniczyć się do leków wskazanych w zaleceniach pozabiegowych. Unikniesz w ten sposób niepożądanych interakcji, które mogą jedynie spowolnić leczenie rany.

Najlepsza domowa metoda, czyli kilka słów o właściwiej higienie jamy ustnej

Aby uniknąć nieprzyjemnej opuchlizny, najlepiej uniknąć problemów w obrębie jamy ustnej. Nie ma na to lepszego sposobu niż właściwa higiena jamy ustnej. Nieodpowiednie lub nieregularne mycie zębów skutkuje nadmiernym rozwojem i nagromadzeniem się płytki nazębnej, czyli warstw bakterii i węglowodanów. Może być to powodem łatwej do wyleczenia próchnicy, ale i poważniejszych problemów takich jak paradontoza (zapalenie przyzębia). Poza opuchlizną w okolicy zębów i dziąseł kiepska higiena skutkuje również nieprzyjemnym zapachem z ust i osłabieniem tkanki zębowej.

Jak właściwie myć zęby?

Odpowiednia higiena jamy ustnej to kolejno:

  1. regularne, przynajmniej dwuminutowe mycie całej powierzchni zębów;
  2. nitkowanie przestrzeni międzyzębowych;
  3. oczyszczenie języka za pomocą szczoteczki lub specjalnej skrobaczki;
  4. przepłukanie jamy ustnej płynem do płukania zębów.

Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie za pomocą szczoteczki z miękkimi włóknami. Tą należy wymieniać co trzy miesiące oraz po każdej chorobie (zarówno schorzenia zębów jak i zwykłe przeziębienie). Dla najlepszych efektów warto regularnie poddawać się procedurom dentystycznym takim jak piaskowanie, skaling czy lakierowanie zębów. Nie zapomnij o odpowiedniej diecie i zdrowym trybie życia — w tym unikaniu odżywek takich jak papierosy, alkohol i kawa.

Co zrobić, jeśli nie schodzi opuchlizna? Kiedy leczyć obrzęk twarzy?

Jeśli pomimo zastosowania domowych sposobów opuchlizna twarzy nie mija w ciągu doby, koniecznie należy skonsultować się ze stomatologiem. Jest to prawdopodobnie sygnał poważniejszych powikłań i wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
płytka przedsionkowa

Płytka przedsionkowa — czym jest i kiedy ją stosować?

Next Post

Leczenie zębów pod narkozą. Kiedy należy je wykonać i czy jest w pełni bezpieczne?

Related Posts
zespół costena

Zespół Costena – diagnostyka i sposoby leczenia bólu

Zespół Costena jest schorzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Możesz podejrzewać, że pojawił się u ciebie, jeśli nagle odczuwasz ból skroni, żuchwy albo wręcz całej twarzy! Dolegliwości te zwykle stają się silniejsze, kiedy próbujesz mówić albo coś zjeść. Jakie są przyczyny choroby i czy zespół Costena można skutecznie leczyć? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej