Kwas acetylosalicylowy znany ze swojego działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego od lat stosowany jest również jako lek na rozrzedzenie krwi. Czy można sięgać po niego bez wyraźnego wskazania lekarskiego? Jakie inne leki przeciwzakrzepowe dostępne są w Polsce bez recepty?
Nadmierna krzepliwość i ryzyko z nią związane
Zlepianie się płytek krwi to fizjologiczna reakcja organizmu, która prowadzi do powstania skrzepu. O ile efekt ten jest pożądany w przypadku zranienia, kiedy chcemy zatamować krwawienie, o tyle gdy zachodzi wewnątrz naczynia bywa niebezpieczny. Powstające wewnątrznaczyniowe skrzepy mogą powodować zator i utrudniony dopływ krwi do bardzo ważnych organów, w tym do serca czy mózgu.
Zbyt gęsta krew nie stanowi zagrożenia życia, ale powikłania z nią związane już tak. Zamknięcie światła naczynia spowodowane oderwaniem się kawałka skrzepliny powoduje niedotlenienie, a nawet martwicę zaopatrywanego w krew organu. Proces ten nie daje żadnych objawów, aż do momentu zatkania światła tętnicy i blokady dopływu krwi do danego narządu. Gdy kwestia dotyczy tętnicy wieńcowej mowa o zawale serca, gdy mózgowej – o udarze mózgu, a płucnej – o martwicy płuca. Każde z tych powikłań to nie tylko poważne konsekwencje zdrowotne, ale także duże ryzyko zgonu pacjenta.
Kwas acetylosalicylowy – lek na rozrzedzenie krwi i nie tylko
Leki przeciwzakrzepowe bez recepty stanowią mniejszość wśród preparatów stosowanych w leczeniu zakrzepicy. Nie mniej jednak bardzo popularnym lekiem na rozrzedzenie krwi, stosowanym przez wielu pacjentów jest kwas acetylosalicylowy. Popularna aspiryna dostępna jest bez recepty. Należy jednak zwrócić uwagę na 2 aspekty:
- Aby osiągnąć efekt przeciwzakrzepowy stosuje się niższe, tzw. kardiologiczne dawki kwasu acetylosalicylowego, ogranicza to ilość działań niepożądanych wywołanych przez substancję.
- Nie należy rozpoczynać leczenia przeciwzakrzepowego na własną rękę. Chociaż leki dostępne są bez recepty jednak powinny być one ordynowane przez lekarza. Specjalista wskaże odpowiednią dawkę, a także określi czy leczenie tego typu środkami będzie wystarczające.
Kwas acetylosalicylowy działa poprzez blokowanie enzymów (cyklooksygenaz: COX-1 i COX-2). Przez to wywołuje on kaskadę zmian dając tym samym efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy, co wykorzystuje się stosują Aspirynę na przeziębienie, jak również przeciwpłytkowy. Ogranicza zlepianie się płytek zmniejszając ryzyko powstania zakrzepów, ale jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo krwawień. Co stanowi najczęstsze powikłanie po długotrwałym stosowaniu kwasu acetylosalicylowego w profilaktyce przeciwzakrzepowej.
Dostępny bez recepty kwas acetylosalicylowy jako lek na zakrzepicę dostępny jest w zakresie dawek od 75 mg do 300 mg w zależności od preparatu. To lekarz ustala odpowiednią dla pacjenta dawkę leku określaną jako najniższą, ale skuteczną. Takie postępowanie pozwala zachować skuteczność działania leku i ogranicza ilość działań niepożądanych związanych z terapią. Kwas acetylosalicylowy działa drażniąco na błonę śluzową żołądka, aby ograniczyć to niekorzystne działanie zostały stworzone dojelitowe tabletki z kwasem acetylosalicylowym. Oznacza to, że substancja uwalnia się w jelicie i stamtąd trafia do krwi, omijając żołądek.
Po kwas acetylosalicylowy sięga się zawsze wtedy gdy koniecznie jest działanie przeciwpłytkowe (antyagregacyjne), tj. w leczeniu zawału mięśnia sercowego, niestabilnej choroby wieńcowej, udarze niedokrwiennym mózgu, a także w profilaktyce epizodów niedokrwiennych gdy występuje zwiększone ryzyko ich wystąpienia, a także po przebytym udarze czy zawale.
Inne leki przeciwzakrzepowe bez recepty
Wszystkie inne leki na krzepliwość krwi, oprócz kwasu acetylosalicylowego, dostępne są na receptę. Na rynku pojawiają się jednak preparaty, które mają za zadanie uzupełniać dietę w składniki korzystnie wpływające na krzepliwość i przepływ krwi. w Ich składzie znaleźć można głównie ziołowe ekstrakty lub bogate kompozycje polifenoli czy izoflawonów.
Sprawdź dostępne leki przeciwzakrzepowe>>
Zwiększone ryzyko powstania zakrzepów niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne. Leki na rozrzedzenie krwi, nawet te dostępne bez recepty nie są obojętne dla organizmu i należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania.
Tekst promocyjny
Może Cię także zainteresować:
- None Found