leczenie kanałowe

Jak wygląda leczenie kanałowe? Kiedy leczenie kanałowe jest niezbędne?

Anna Wiktor
Leczenie kanałowe nazywane jest inaczej leczeniem endodontycznym i polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba. Leczenie endodontyczne jest najczęściej jedynym sposobem zachowania zęba. Sprawdź, jak przebiega i kiedy jest konieczne!

Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego jest zaawansowany stan zapalny – powikłanie nieleczonej próchnicy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, czasem poprzedza go tzw. zatrucie zęba. Pierwsze objawy zapalenia to dojmujący ból, wrażliwość zęba na temperaturę (gorące i zimne potrawy) oraz nacisk. Zdarzają się również przypadki, w których przewlekłe zapalenie nie daje żadnych objawów. Leczenie kanałowe rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG, dzięki któremu stomatolog może ocenić rozległość zmian, położenie, długość oraz kształt korzeni.

Leczenie kanałowe – kiedy należy je wykonać? Wskazania

Jakie są wskazania do leczenia? To przede wszystkim zaawansowane zapalenie miazgi, ale również martwica i zmiany okołowierzchołkowe. Zdarza się także, że konieczne jest powtórne leczenie kanałowe, czyli reendo. Przeprowadzane jest ono, gdy korzenie zębowe zostały źle wypełnione, a pacjent nadal odczuwa dolegliwości bólowe.

O tym, czy leczenie kanałowe zęba jest konieczne, decyduje stomatolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Pacjent powinien konsultować z lekarzem wszystkie przypadki, które wzbudzają niepokój – ból, nadwrażliwość zęba, nieprzyjemny zapach z ust. Początkowe zapalenie można wyleczyć i tym samym zachować ząb przy życiu. Zaawansowane stadium wymaga już leczenia kanałowego, a czasem nawet ekstrakcji (wyrwania) zęba!

Leczenie kanałowe – etapy zabiegu

Leczenie kanałowe zawsze poprzedza diagnostyka. Leczenie kanałowe bez znieczulenia nie jest już normą. Stomatolog po jego podaniu oczyszcza ząb ze zmian próchniczych. Dopiero po oczyszczeniu zęba może dostać się do komory i kanałów korzeniowych. Ząb zostaje otwarty, a miazga – usunięta. Wnętrze zęba musi zostać dokładnie oczyszczone – kanały są przepłukiwane preparatem dezynfekującym. Po ich osuszeniu stomatolog uszczelnia je i wypełnia specjalnym środkiem (gutaperka). Ma to zapobiec przedostawaniu się bakterii do tkanek okołowierzchołkowych. Kolejne etapy leczenia to zamknięcie kanałów, położenie podkładu oraz odbudowa korony zęba.

Leczenie kanałowe – technika, urządzenia

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się diagnostyką oraz leczeniem chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zmian i ma na celu uniknięcie ekstrakcji (usunięcia zęba). Całe leczenie może zostać przeprowadzone w ciągu jednej wizyty, czasami (chociaż rzadko) jest rozłożone w czasie.

Pacjent zostaje zakwalifikowany do leczenia przez specjalistę. Zaawansowane technologie i metody leczenia sprawiają, że zabieg jest zazwyczaj całkowicie bezbolesny i jego czas nie jest długi. Jednym z częściej stosowanych sposobów jest endodoncja mikroskopowa. Użycie urządzenia pozwala na precyzyjne opracowanie kanałów chorego zęba. Najnowsze mikroskopy pozwalają powiększyć pole widzenia nawet 25 razy. W taki sprzęt wyposażony jest dziś niemal każdy gabinet stomatologiczny.

Dentyści używają również endometru, czyli urządzenia, które umożliwia zmierzenie długości kanałów. Ważnym przyrządem jest także koferdam, który pozwala zachować suchość w jamie ustnej podczas leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe – przeciwwskazania

Czy w każdym przypadku ząb można wyleczyć kanałowo? Lekarze uważają, że niemal u każdej osoby można zastosować leczenie kanałowe. Istnieje jednak grupa chorób, przy których należy wziąć pod uwagę możliwe zaostrzenie objawów. Czasem mogą one stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia leczenia endodontycznego. Co ważne, lekarz podchodzi zawsze indywidualnie do pacjenta i ocenia możliwość terapii. Istotne jest poinformowanie o wszelkich schorzeniach przewlekłych, przyjmowanych lekach itp. Najważniejsze choroby, o których należy powiadomić specjalistę, to:

  • choroby serca;
  • schorzenia stawów;
  • choroby nerek;
  • obniżona odporność organizmu.

W niektórych przypadkach lekarz dodatkowo zaleci antybiotykoterapię.

Czy ząb po leczeniu kanałowym boli?

Podczas leczenia kanałowego pacjent może odczuwać ból mimo podania znieczulenia. Ma to miejsce w przypadku bardzo zaawansowanego zapalenia. Również po leczeniu mogą pojawić się przejściowe dolegliwości. Na co najczęściej skarżą się chorzy?

  • Ból – może utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu;
  • dyskomfort;
  • opuchliznę.

Dlaczego leczony kanałowo ząb wciąż boli? Wynika to z podrażnienia tkanek znajdujących się w pobliżu korzenia. Co więcej, zabieg nie jest krótki, dlatego też rekonwalescent może odczuwać dyskomfort w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego. Tego rodzaju skutki uboczne są naturalne i powinny zniknąć po kilku, kilkunastu dniach. W tym czasie możesz stosować leki przeciwbólowe, a także wykonywać zimne okłady. Niepokój powinien budzić silny i długo utrzymujący się ból lub dolegliwości powracające po kilku miesiącach. Wymagają one pilnej konsultacji z lekarzem.

Ponowne leczenie kanałowe, czyli reendo

Czasem ząb leczony kanałowy kwalifikuje się do ponownego otwarcia. Reendo jest ostatnią szansą na zachowanie własnego zęba. Zabieg wykonuje się u osób, u których wcześniej przeleczony ząb zaczął dawać niepokojące objawy. Jeśli doszło do ponownego rozwoju zapalenia, konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego. Należy je zastosować w przypadku:

  • pojawienia się ostrego stanu zapalnego na skutek niecałkowitego usunięcia miazgi z kanałów;
  • pojawienia się przewlekłych zmian w tkankach okołowierzchołkowych;
  • nieprawidłowego uzupełnienie kanałów;
  • użycia słabej jakości materiałów wypełniających.

Przebieg leczenia jest niemal taki sam jak w przypadku pierwotnego zabiegu. Lekarz usuwa stary materiał, wykonuje ponowne czyszczenie kanałów zęba. Następnie przystępuje do wypełniania kanałów i odbudowy zęba, założenia korony protetycznej lub mostu.

Leczenie kanałowe – jak uniknąć?

Leczenie kanałowe ma na celu uratowanie zęba. Przeprowadza się je w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Jak można uniknąć takiego stanu i zabiegu? Jedynym rozwiązaniem jest skupienie się na profilaktyce.

  • Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej – szczotkowanie, nitkowanie zębów, piaskowanie, usuwanie kamienia itd.;
  • regularne wizyty kontrolne u dentysty;
  • systematyczne leczenie zachowawcze (nawet najmniejsze zmiany należy jak najszybciej zaleczyć);
  • przeprowadzanie badań obrazowych – co 18–24 miesiące;
  • stosowanie odpowiedniej diety.

Leczenie kanałowe – NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie leczenie kanałowe zębów przednich (do trójki) z założeniem wypełnienia do jednego kanału. W pozostałych przypadkach leczenie kanałowe jest płatne. To koszt kilkuset złotych. Na bezpłatne leczenie wszystkich zębów mogą liczyć dzieci oraz kobiety w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie).

Ząb do leczenia kanałowego – możliwe powikłania

Zwlekanie z leczeniem może prowadzić do poważnych komplikacji. Możliwe powikłania to:

  • powstanie ropni, torbieli, przetok;
  • zapalenie opon mózgowych;
  • sepsa;
  • utrata zęba.

Celem leczenia kanałowego jest zachowanie własnego zęba. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, gdy pojawią się ból czy opuchlizna. Wczesne postawienie diagnozy i rozpoczęcie terapii pozwoli Ci na uniknięcie przykrych i poważnych konsekwencji.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
plastyka zatoki szczękowej

Na czym polega plastyka zatoki szczękowej?

Next Post
czy leczenie kanałowe boli

Sprawdź, czy leczenie kanałowe boli. Dowiedz się, od czego to zależy!

Related Posts