l4 na ból zęba

Czy lekarz rodzinny może wystawić l4 na ból zęba? Kto może wystawić zwolnienie lekarskie?

Anna Wiktor
Ból zęba może zdarzyć się każdemu, nawet osobie doskonale dbającej o zęby. W wielu przypadkach taki ból utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Co można zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź!

Ból zęba może być zarówno chwilowy, ustępujący po jednorazowym zażyciu leków przeciwbólowych, jak i uporczywy, który niestety wymaga interwencji dentystycznej. Nie zawsze jednak możliwe jest odpowiednio szybkie uzyskanie pomocy. W takiej sytuacji konieczne może okazać się skorzystanie  ze zwolnienia lekarskiego. Kto oprócz dentysty ma prawo je wystawić?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zęba?

l4 na ból zęba ból zęba

Przyczyny bólu zęba mogą być bardzo różne. W zależności od natężenie dolegliwości, ich umiejscowienia i momentu wystąpienia można próbować dociec przyczyny. 

Najczęściej ból zęba wynika oczywiście z próchnicy. Większość dorosłych osób na nią cierpi i nawet bardzo regularna higiena może nie wystarczyć. 

Czasem dolegliwości spowodowane są zapaleniem miazgi lub tkanek przyzębia. W takiej sytuacji konieczna będzie szersza interwencja dentystyczna. 

Czasem ból zęba spowodowany jest także nadwrażliwością zębiny, urazem mechanicznym lub utrudnionym wyrzynaniem. W każdej sytuacji warto odwiedzić dentystę. 

Czy uporczywy ból zęba uprawnia do otrzymania zwolnienia lekarskiego?

Zwolnienia lekarskie wystawiane ze względu na dolegliwości związane z zębami nie są częstym przypadkiem. Niemniej jednak tak, uporczywy ból zęba może uprawniać do uzyskania L4. 

Takie sytuacje zawsze są rozpatrywane indywidualne, a lekarz bądź lekarz dentysta musi orzec, że dolegliwości bólowe uniemożliwiają prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych. 

Dentystyczne zwolnienie L4 najczęściej wystawiane jest w przypadku konieczności przeprowadzenia trudnej ekstrakcji zęba, zwłaszcza zatrzymanego. 

Ile dni zwolnienia przysługuje w przypadku bólu zęba?

l4 na ból zęba dom

W przypadku bólu zęba uniemożliwiającego efektywną pracę lub po trudnym zabiegu stomatologicznym, zarówno lekarze jak i pacjenci decydują się krótkie zwolnienie. Pozwoli ono na zagojenie się ran wewnątrz jamy ustnej, bądź pozwoli doczekać do wizyty. 

Najczęściej zwolnienia lekarskie wystawiane przez dentystów obejmują 2 lub 3 dni.  

Czy zwolnienie ze względów stomatologicznych jest wychodzące?

Pacjenci cierpiący z powodu bólu zęba lub rany po usunięciu np. zęba mądrości mają prawo do zwolnienia lekarskiego. To krótkie świadczenie najczęściej nie wymaga leżenia w łóżku. Z tego względu lekarze oraz dentyści wybierają wychodzącą formę zwolnienia. 

Kto ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie? 

l4 na ból zęba lekarz rodzinny

Zwolnienie lekarskie pozwala w pełni skupić się na prawidłowym przebiegu rekonwalescencji. Osobą uprawnioną do wystawiania L4 jest lekarz każdej specjalizacji, lekarz dentysta, a także felczer. 

Optymalną sytuacją jest korzystanie z pomocy lekarza prowadzącego leczenie, lecz w nagłych przypadkach zwolnienie może wypisać także lekarz świadczący wizyty domowe lub online. 

Czy zwolnienie lekarskie w pierwszym miesiącu pracy 2022 jest możliwe? Tak, pod warunkiem jednak, że przerwa w zatrudnieniu nie była dłuższa niż 30 dni lub wynikała z urlopu wychowawczego, bezpłatnego bądź służby wojskowej. 

Czy tylko lekarz dentysta ma możliwość wystawienia zwolnienia spowodowanego bólem zęba?

Osobą najczęściej wystawiającą zwolnienie spowodowane bólem zęba jest dentysta, lecz stosowne uprawnienia posiada także lekarz rodzinny. Musi on jednak stwierdzić niedyspozycje uniemożliwiającą prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych. 

Domowe sposoby na zmniejszanie bólu zęba 

l4 na ból zęba okład

Czekając na wizytę u dentysty, warto spróbować domowych metod łagodzenia bólu zęba. Bardzo przydatne mogą okazać się np. zimne okłady. Można wykonać je z lodu, żelowych kompresów lub użyć specjalnych dentystycznych kompresów. Można spróbować także płukania jamy ustnej naparem z szałwii. W niektórych sytuacjach sprawdzić się może także żucie świeżego czosnku. Posiada on właściwości przeciwbakteryjne.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
aparat ortodontyczny czego nie robić

Czego nie można robić po załozeniu aparatu ortodontycznego?

Next Post
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Related Posts

Na jak długo odmładzają nici liftingujące?

Nici liftingujące to rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie efektu, jak po liftingu chirurgicznym, ale bez użycia skalpela. Efekt nie jest trwały, ale utrzymuje się przez wiele miesięcy, podczas których skóra twarzy zachowuje idealne napięcie i naturalny wygląd. Co warto wiedzieć na temat nici liftingujących? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej
pasta do aparatów na zęby

Trzy światy doskonałej pielęgnacji zębów: pasta ortodontyczna i inne specjalistyczne produkty od Dr. Liebe

W dzisiejszym świecie dbałość o zdrowie jamy ustnej jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Świadomość o konieczności utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do poszukiwania najlepszych produktów, które zapewnią skuteczną ochronę. Wiodącą marką, która oferuje trzy wyjątkowe specjalistyczne pasty, w tym pastę ortodontyczną Pearls&Dents, jest niemiecka firma Dr. Liebe, mająca na swoim koncie ponad 100-letnie doświadczenie na rynku higieny jamy ustnej.
Czytaj więcej

Antykoncepcja bez recepty — czy jest możliwa?

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji to istotna decyzja, która często wiąże się z koniecznością wizyty u ginekologa. Jednakże istnieje wiele metod antykoncepcji dostępnych bez recepty, które są równie skuteczne i mogą być stosowane bez konieczności konsultacji lekarskiej. W niniejszym artykule omówimy różne rodzaje antykoncepcji bez recepty oraz ich zalety i wady.
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej