Ból zęba może być zarówno chwilowy, ustępujący po jednorazowym zażyciu leków przeciwbólowych, jak i uporczywy, który niestety wymaga interwencji dentystycznej. Nie zawsze jednak możliwe jest odpowiednio szybkie uzyskanie pomocy. W takiej sytuacji konieczne może okazać się skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Kto oprócz dentysty ma prawo je wystawić?
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zęba?
Przyczyny bólu zęba mogą być bardzo różne. W zależności od natężenie dolegliwości, ich umiejscowienia i momentu wystąpienia można próbować dociec przyczyny.
Najczęściej ból zęba wynika oczywiście z próchnicy. Większość dorosłych osób na nią cierpi i nawet bardzo regularna higiena może nie wystarczyć.
Czasem dolegliwości spowodowane są zapaleniem miazgi lub tkanek przyzębia. W takiej sytuacji konieczna będzie szersza interwencja dentystyczna.
Czasem ból zęba spowodowany jest także nadwrażliwością zębiny, urazem mechanicznym lub utrudnionym wyrzynaniem. W każdej sytuacji warto odwiedzić dentystę.
Czy uporczywy ból zęba uprawnia do otrzymania zwolnienia lekarskiego?
Zwolnienia lekarskie wystawiane ze względu na dolegliwości związane z zębami nie są częstym przypadkiem. Niemniej jednak tak, uporczywy ból zęba może uprawniać do uzyskania L4.
Takie sytuacje zawsze są rozpatrywane indywidualne, a lekarz bądź lekarz dentysta musi orzec, że dolegliwości bólowe uniemożliwiają prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych.
Dentystyczne zwolnienie L4 najczęściej wystawiane jest w przypadku konieczności przeprowadzenia trudnej ekstrakcji zęba, zwłaszcza zatrzymanego.
Ile dni zwolnienia przysługuje w przypadku bólu zęba?
W przypadku bólu zęba uniemożliwiającego efektywną pracę lub po trudnym zabiegu stomatologicznym, zarówno lekarze jak i pacjenci decydują się krótkie zwolnienie. Pozwoli ono na zagojenie się ran wewnątrz jamy ustnej, bądź pozwoli doczekać do wizyty.
Najczęściej zwolnienia lekarskie wystawiane przez dentystów obejmują 2 lub 3 dni.
Czy zwolnienie ze względów stomatologicznych jest wychodzące?
Pacjenci cierpiący z powodu bólu zęba lub rany po usunięciu np. zęba mądrości mają prawo do zwolnienia lekarskiego. To krótkie świadczenie najczęściej nie wymaga leżenia w łóżku. Z tego względu lekarze oraz dentyści wybierają wychodzącą formę zwolnienia.
Kto ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie pozwala w pełni skupić się na prawidłowym przebiegu rekonwalescencji. Osobą uprawnioną do wystawiania L4 jest lekarz każdej specjalizacji, lekarz dentysta, a także felczer.
Optymalną sytuacją jest korzystanie z pomocy lekarza prowadzącego leczenie, lecz w nagłych przypadkach zwolnienie może wypisać także lekarz świadczący wizyty domowe lub online.
Czy zwolnienie lekarskie w pierwszym miesiącu pracy 2022 jest możliwe? Tak, pod warunkiem jednak, że przerwa w zatrudnieniu nie była dłuższa niż 30 dni lub wynikała z urlopu wychowawczego, bezpłatnego bądź służby wojskowej.
Czy tylko lekarz dentysta ma możliwość wystawienia zwolnienia spowodowanego bólem zęba?
Osobą najczęściej wystawiającą zwolnienie spowodowane bólem zęba jest dentysta, lecz stosowne uprawnienia posiada także lekarz rodzinny. Musi on jednak stwierdzić niedyspozycje uniemożliwiającą prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych.
Domowe sposoby na zmniejszanie bólu zęba
Czekając na wizytę u dentysty, warto spróbować domowych metod łagodzenia bólu zęba. Bardzo przydatne mogą okazać się np. zimne okłady. Można wykonać je z lodu, żelowych kompresów lub użyć specjalnych dentystycznych kompresów. Można spróbować także płukania jamy ustnej naparem z szałwii. W niektórych sytuacjach sprawdzić się może także żucie świeżego czosnku. Posiada on właściwości przeciwbakteryjne.
Może Cię także zainteresować:
- None Found