kiedy wypadają mleczaki

Kiedy wypadają mleczaki i wyrastają zęby stałe? Sprawdź, jaka jest kolejność wypadania zębów mlecznych twojego dziecka!

Anna Wiktor
Każdy rodzic powinien wiedzieć, kiedy wypadają mleczaki i pojawia się stałe uzębienie. Nieprawidłowy przebieg tego procesu prowadzi do poważnych wad zgryzu oraz innych dolegliwości. Dowiedz się, co robić, kiedy mleczne zęby wypadają za wcześnie lub za późno!

Pierwsze zęby wyrzynają się między 4. a 8. miesiącem życia. Do ukończenia 3. roku życia dziecko powinno posiadać 20 zębów mlecznych. Pod nimi rozwijają się zawiązki zębów stałych. Kiedy wypadają mleczaki? Najczęściej w wieku od 6 do 12 lat. Zwykle u dziewczynek wymiana uzębienia rozpoczyna się wcześniej niż u chłopców. Kiedy wypadają zęby mleczne, dzieje się to w tej samej kolejności, w jakiej mleczaki wyrastały. Niezwykle istotne jest utrzymanie pierwszego uzębienia w optymalnym stanie.

Kiedy wypadają mleczaki?

Ząbkowanie zwykle powoduje większy dyskomfort niż późniejsze tracenie zębów. Komplet zębów mlecznych powinien pojawić się ok. 33. miesiąca życia. Mleczaki zaczynają wypadać od 5.–6. roku życia. To proces stopniowy i wymiana zębów mlecznych na stałe kończy się w wieku 12–13 lat.

Jak i dlaczego wypadają zęby mleczne?

Mleczaki mają korzenie o zupełnie innej budowie niż zęby stałe. Są o wiele mniej masywne, mają znacznie prostszy, bardziej regularny kształt. Dysponują także słabszym unerwieniem, ale składają się z tych samych elementów:

  • zębiny;
  • miazgi;
  • szkliwa.

Zęby mleczne zaczynają wypadać w wyniku naporu rozwijających się drugich zębów. Jednak między wypadnięciem mleczaka a pojawieniem się zęba stałego mija zwykle kilka tygodni. A co w sytuacji, kiedy ząb mleczny wypadł w wyniku urazu, a nie naturalnego rozchwiania? Wtedy stomatolodzy zalecają noszenie aparatu ortodontycznego o specjalnej budowie. Dzięki niemu zgryz powinien rozwijać się prawidłowo, a w jamie ustnej pozostanie przestrzeń wystarczająca do wyrzynania się zęba stałego z dziąseł.

Kolejność wypadania zębów mlecznych u dzieci

Pierwsze zęby mleczne to jedynki, czyli siekacze centralne. Potem pojawiają się trzonowce pierwsze i kły, a na koniec trzonowce drugie. Taka sama jest też kolejność wymiany ząbków. Zwykle jako pierwsze wypadają dolne mleczaki żuchwy, a potem górne zęby szczęki. Kolejność wypadania zębów mlecznych u dzieci prezentuje poniższa lista:

  1. Dolne jedynki – 2 siekacze centralne.
  2. Dolne dwójki – 2 siekacze boczne.
  3. Górne jedynki – 2 siekacze centralne.
  4. Górne dwójki – 2 siekacze boczne.
  5. Dolne trójki i czwórki – 2 kły i 2 pierwsze zęby trzonowe.
  6. Górne trójki i czwórki – 2 kły i 2 pierwsze zęby trzonowe.
  7. Dolne czwórki – 2 drugie zęby trzonowe.
  8. Górne piątki – 2 drugie zęby trzonowe.

Czas wypadania zębów mlecznych może się różnić od „modelowego”. To, kiedy wypadają mleczaki, zależy od następujących czynników:

  • czasu wyrzynania uzębienia mlecznego;
  • płci (wzrost zębów stałych następuje szybciej u dziewczynek);
  • dieta i stan zębów (próchnica osłabia mleczne zęby, co przyspiesza ich utratę);
  • indywidualnego rozwoju dziecka.

Dbaj o zęby i higienę jamy ustnej dziecka – szczególnie kiedy wypadają zęby mleczne

Kiedy wypadają zęby mleczne u dziecka, rodzice muszą zwrócić szczególną uwagę na stan uzębienia. Nieprawidłowa higiena to główna przyczyna próchnicy i innych kłopotów. Należy dbać o mleczaki – to np. stosowanie pasty do zębów z odpowiednią zawartością fluoru. Najlepiej szczotkować i myć zęby 2 razy dziennie.

Wizyty kontrolne u dentysty powtarzaj co 3–6 miesięcy od momentu, kiedy pierwsze mleczaki wypadają i pojawiają się stałe zęby. Wtedy proces wymiany zębów na stałe będzie przebiegał w miarę bezboleśnie, spadnie ryzyko próchnicy zębów, a stomatolog szybko rozwiąże ewentualne problemy.

Co robić, kiedy wypadają mleczaki? Zalecenia dentystów

Przedwczesny proces wypadania zębów może świadczyć m.in. o chorobach dziąseł, łuszczycy i cukrzycy. Natomiast kiedy mleczne zęby wypadają zbyt późno (po 8. roku życia lub później), może to sygnalizować schorzenia takie jak:

  • krzywica;
  • niedobór witaminy D;
  • mukowiscydoza;
  • celiakia.

Zwróć szczególną uwagę na zagrożenie tzw. podwójnym uzębieniem. To sytuacja, kiedy mleczaki nie wypadają, a bezpośrednio obok pojawiają się zęby stałe. Tego rodzaju sytuacje wymagają skonsultowania się z lekarzem i leczenia ortodontycznego.

Pierwsze ząbki pełnią niezwykle istotną funkcję w rozwoju dziecka. Konieczna jest odpowiednia troska o stan mlecznych zębów oraz całej jamy ustnej. To dlatego powinieneś wiedzieć, kiedy wypadają mleczaki.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
zapalenie jamy ustnej u dzieci

Zapalenia jamy ustnej u dzieci. Rodzaje dolegliwości i sposoby leczenia stanów zapalnych w jamie ustnej wśród dzieci

Next Post
czarne zęby

Czy czarne zęby to powód do zmartwień? Niestety tak – ten kolor uzębienia zwiastuje poważne kłopoty!

Related Posts