jak przyśpieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Poznaj najlepsze porady na ranę po ekstrakcji zęba!

Anna Wiktor
Wyrwanie zęba to często wykonywany zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu. Po jego przeprowadzeniu pacjenci muszą szczególnie dbać o ranę, by zapobiec infekcji bakteryjnej. Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Sprawdź!

Jeśli musisz zdecydować się na ekstrakcję zęba – na przykład z powodu próchnicy, która dotarła w głąb zęba, to bardzo ważne jest, abyś nie zapominał o odpowiedniej pielęgnacji rany po zabiegu. Po usunięciu zęba dziąsło na pewno będzie opuchnięte i bolesne, a na dodatek bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, czy stany zapalne, dlatego musisz szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej. Podpowiemy ci, jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba. Czytaj dalej!

Dziąsło po usunięciu zęba i możliwe konsekwencje

Rana po usunięciu zęba jest dużo bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, stany zapalne i wiele innych powikłań. Do możliwych konsekwencji zaliczamy:

  • ból pozabiegowy;
  • ropne zapalenie zębodołu;
  • szczękościsk;
  • suchy zębodół;
  • uszkodzenie nerwu trójdzielnego.

Ile trwa proces gojenia się rany?

Proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba zwykle trwa 710 dni, choć czas ten zależy od kilku czynników. Pamiętaj jednak, że docelowy kształt dziąsło osiągnie dopiero po około pół roku od zabiegu. Powstała rana po usunięciu zęba wymaga szczególnej pielęgnacji zwłaszcza przez pierwsze 2 dni, aby móc maksymalnie skrócić czas zarastania rany i uniknąć przykrych powikłań. Co ważne: nie przejmuj się, jeśli w ciągu doby od ekstrakcji zauważysz małe krwawienie – to normalne.

Jak długo utrzymuje się ból dziąsła po usunięciu zęba?

Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak długo będzie towarzyszył ci ból po usunięciu zęba, gdy zejdzie znieczulenie, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – zwykle utrzymuje się maksymalnie 3 dni. Największy ból pozabiegowy pacjenci odczuwają po upływie 24 godzin. Ważne jest jednak również to, który ząb był usuwany. Zwykle ekstrakcja silnie zakorzenionych zębów trzonowych (np. szóstek, siódemek i ósemek) jest bardziej bolesna. W przypadku uszkodzenia nerwu trójdzielnego podczas zabiegu (np. podczas ekstrakcji zębów mądrości) silny ból może towarzyszyć pacjentom nawet przez 2–3 miesiące, natomiast ból związany z zapaleniem zębodołu może trwać 2 tygodnie.

Jakich zaleceń przestrzegać po ekstrakcji zęba?

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Przestrzegaj zaleceń dentysty! Pamiętaj, aby bezpośrednio po zabiegu stomatologicznym:

  • nie usuwać opatrunku założonego po zabiegu przez minimum 30 minut (później tampon możesz zmienić);
  • nie sięgać po jedzenie i picie przez 2 godziny po zabiegu;
  • unikać nadmiernego wysiłku fizycznego;
  • nie pić alkoholu i nie palić papierosów;
  • odpuścić sobie płukanie jamy ustnej w pierwszej dobie, by nie doszło do niestabilności skrzepu;
  • nie sięgać po gorące posiłki i napoje;
  • nie zapominać o tym, aby dbać o higienę – szczotkuj i nitkuj zęby;
  • nie stosować aspiryny o działaniu przeciwzakrzepowym;
  • nie przyjmować posiłków i napojów przez słomkę;
  • podczas snu trzymać głowę ułożoną wysoko.

Dieta po zabiegu

Szczególnie ważna jest też twoja dieta po zabiegu – powinieneś wybierać miękkie i zdrowe posiłki, które nie wymagają żucia. Mile widziane są wszelkie zupy i jogurty. Nie zapomnij także, aby po upływie dwóch tygodni odwiedzić gabinet stomatologiczny na pooperacyjną wizytę kontrolną.

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Proste sposoby

Po usunięciu zęba może pojawić się opuchlizna, która zwykle utrzymuje się do 4–5 dni. Możesz jednak zapobiec obrzękowi, stosując kompres. Pamiętaj jednak, aby używać taki zimny okład z przerwami, aby nie dopuścić do odmrożenia okolicy poekstrakcyjnej. Zastanawiając się, jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba, wiedz, że możesz także przygotować sobie płukankę z roztworu soli lub wody utlenionej, szałwii i rumianku i nią płukać usta. Co ważne: jeśli po zabiegu ekstrakcji odczuwasz silny ból, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zażył lek przeciwbólowy bez recepty lub lek na receptę, jeśli przepisał ci go stomatolog.

Czy pomóc może laser biostymulacyjny?

Coraz popularniejszą i przede wszystkim skuteczną metodą, którą stosuje się w celu przyspieszania gojenia się rany jest laser biostymulacyjny. Działa on bezpośrednio w miejsce ekstrakcji i ma działanie antybakteryjne. Motywuje komórki do szybszej regeneracji pobliskich tkanek i uaktywnia mikrokrążenie, co przekłada się na szybsze zarastanie się rany. Oprócz tego ma funkcję przeciwbólową i przeciwzapalną, dlatego pacjenci bardzo często decydują się na niego po usunięciu zęba.

Jak widać, odpowiedzi na pytanie, jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba, jest bardzo wiele. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, abyś dbał o stan skrzepu i stosował się do zaleceń lekarza i tym samym nie narażał go na uszkodzenia. To wszystko sprawi, że proces zarastania rany przebiegnie dużo szybciej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – jaką rolę odgrywa w leczeniu wad zgryzu?

Next Post
implanty zębowe przeciwwskazania

Implanty zębowe – przeciwwskazania, o których warto wiedzieć

Related Posts