W skrócie:
- Intruzja zęba oznacza wsunięcie go głębiej w kość 😁
- Wykonuje się ją m.in. w przypadku nadmiernego nagryzu pionowego, zgryzu głębokiego i uśmiechu dziąsłowego 😁
- To skomplikowana procedura, w której wykorzystuje się specjalny aparat zawieszeniowy 🦷
- Można też wykorzystać miniimplanty ortodontyczne 🦷
Intruzja zęba to zabieg dość skomplikowany biomechanicznie oraz trudny ze względu na towarzyszące jej spore ryzyko resorpcji korzeni. Najprościej mówiąc, jest to proces wtłaczania do kości nadmiernie wydłużonych zębów. Służy do leczenia różnego rodzaju pionowych wad zgryzu i nieestetycznie długich zębów.
Intruzja zęba – co to takiego?
Intruzja zęba to zabieg z zakresu ortodoncji. Polega na przemieszczaniu zęba w kierunku jego podstawy kostnej. Jest to skuteczna metoda leczenia nagryzu pionowego. Efektem, do którego się dąży jest wtłoczenie zębów w głąb kości. Mogą istnieć zarówno estetyczne jak i czysto zdrowotne zalecenia do wykonania intruzji. Procedura ta jest możliwa tylko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym w dziedzinie lecznictwa ortodontycznego.
Inne znaczenie 🔍
Intruzją zęba nazywa się także uraz, w którym pod wpływem uderzenia ząb zostaje wbity w kość. Skutkiem może być zniszczenie, złamanie lub rozdrobnienie zębodołu. Uszkodzone zostają też tkanki miękkie, a w okolicy wierzchołków zęba może rozwinąć się stan zapalny. Leczenie może obejmować m.in. chirurgiczną ekstruzję (wysunięcie) zęba i ustabilizowanie zęba za pomocą szyny.
Kiedy wykonać intruzję zęba?
Intruzja zębów przednich wykonywana jest u pacjentów, którzy cierpią na wady zgryzu: zgryz głęboki, wypukły profil lub zwiększoną wysokość twarzy. Zdecydowanie najczęstszym powodem do intruzji zębów jest tzw. dziąsłowy uśmiech. Przy tej dolegliwości górna warga odsłania więcej niż 2–3 mm dziąseł podczas uśmiechu. Intruzja bywa też wstępnym etapem leczenia protetycznego i może poprzedzać wstawianie implantów. Można stosować ją u pacjentów dorosłych i nastoletnich.
Jak wygląda intruzja zęba?
Intruzję najczęściej wykonuje się na wcześniej przygotowanym aparacie zawieszeniowym. Nie może być to zwykły aparat ortodontyczny, lecz taki, który jest w stanie znieść bardzo duże obciążenia intruzyjne. Potrzebne są do tego włókna Sharpeya i hydrodynamiczny aparat buforowy ozębnej. W takiej konstrukcji tylko część włókien ulega naciągnięciu. Natomiast wywoływany nacisk rozkłada się równomiernie na cały zębodół.
Intruzja zęba polega na dostarczeniu siły wystarczająco dużej, by umożliwić cofnięcie zębów w głąb kości, z której wyrastają. Tą metodą można wtłaczać zarówno górne, jak i dolne zęby.
Mikroimplanty przy intruzji zębów
Podczas procesu leczenia nadmiernego nagryzu pionowego można też stosować tzw. mikroimplanty. Zwane są także miniimplantami lub miniśrubami ortodontycznymi. Swoim wyglądem przypominają właśnie niewielką śrubę, która po zamontowaniu wystaje ponad błonę śluzową. Nie jest to więc zamiennik brakującego zęba, a dodatkowa konstrukcja, zakładana od zewnętrznej strony, poniżej linii zębów (lub powyżej, w przypadku górnego łuku zębowego).
Jest to specjalny rodzaj implantów, który domyślnie używa się do zakotwienia labilnych protez dolnych całkowitych. Jednakże obecnie stosuje się je też tymczasowo w trakcie różnych procedur ortodontycznych. Pozwalają one uniknąć konieczności leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Zakłada się je pod znieczuleniem, co pozwala też zniwelować ból.
Intruzja zęba to dość skomplikowana procedura, która ma na celu wtłoczenie zęba z powrotem do kości. Jest to możliwe dzięki postępom medycyny w zakresie ortodoncji. Plan takiego leczenia musi być starannie opracowany i dostosowany do pacjenta. Nie da się osiągnąć pożądanych efektów, używając do tego zwykłego aparatu ortodontycznego. Należy wywrzeć dość dużą siłę na zęby, aby zmusić je do wtłoczenia się w głąb kości. Zastosowana aparatura musi więc być w stanie znieść takie obciążenie bez uszkodzenia zębów ani przyzębia.
Może Cię także zainteresować:
- Czym jest aparat kosmetyczny i w jakich typach występuje? Sprawdź, dla kogo jest taki aparat!
- Czym jest aparat na podniebienie i dlaczego się go stosuje?
- Czym jest aparat bezligaturowy i czy warto się na niego zdecydować?
- Aparat na zęby w ciąży – czy są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?
- Kortykotomia –w jaki sposób nacinanie dziąseł wspiera leczenie ortodontyczne?
- Cefalometria – na czym polega, ile kosztuje diagnostyka oraz ile trwa
- Zakładanie aparatu ortodontycznego — co należy wiedzieć?