plomba światłoutwardzalna

Czym jest plomba światłoutwardzalna i w jakich sytuacjach jest nakładana pacjentowi?

Anna Wiktor
Do wypełnienia sporych ubytków zniszczonych próchnicą lub mechanicznymi uszkodzeniami potrzebna jest plomba światłoutwardzalna. Jest to materiał dopasowywany barwą i kształtem do zębów pacjenta. Jak przebiega jej zakładanie? Przeczytaj!

Plomba światłoutwardzalna (kompozytowa) zaraz obok porcelanowej jest najchętniej stosowaną formą wypełniania ubytków. Dowiedz się więcej!

Czym jest plomba światłoutwardzalna?

Używana w stomatologii plomba światłoutwardzalna nazywana również plombą kompozytową, składa się z przynajmniej dwóch składników, które wzajemnie uzupełniają właściwości fizyczne i chemiczne plomby. Dzięki odpowiedniemu składowi stomatolog może dopasować barwę kompozytu do zęba pacjenta. Pomaga to na uzyskanie jednolitego efektu kolorystycznego, bez obaw o odróżnienie. Plomba kompozytowa jest nakładana zwykle na spore ubytki powstałe na skutek działania próchnicy lub złamanie zęba.

Dlaczego plomba światłoutwardzalna jest powszechnie stosowana w stomatologii?

Na popularność plomb światłoutwardzalnych składa się kilka czynników. Pierwszy z nich to wysoka trwałość. Prawidłowo zaaplikowane wypełnienie jest w stanie utrzymać się na konstrukcji zęba co najmniej 5–8 lat. Poza tym są one łatwe w obróbce przy użyciu powszechnie stosowanych narzędzi stomatologicznych. W ten sposób można je dowolnie formować, co zapewnia komfort pacjentowi. Poza tym plomba światłoutwardzalna jest korzystna cenowo – jedna powierzchnia to koszt ok. 120 zł, a więcej niż jedna to zwykle ok. 150–170 zł. 

Jak aplikuje się plombę kompozytową?

Sporo zależy od stanu zęba pacjenta. W przypadku stanu zapalnego konieczne jest wcześniejsze oczyszczenie zęba i odsłonięcie miazgi zębowej przed kontaktem z kompozytem. Dopiero po tych czynnościach stomatolog aplikuje plombę światłoutwardzalną. Spore ubytki mogą wymagać wcześniejszego znieczulenia, natomiast samo zakładanie plomby jest bezbolesne. W końcowej fazie stomatolog formuje kompozyt i utwardza go.

Przed tobą wizyta u specjalisty? Nie musisz się obawiać o ból podczas aplikowania plomby światłoutwardzalnej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
proteza na zatrzaskach

Proteza na zatrzaskach – zalety i cena tego rozwiązania

Następny artykuł
plomba wypadła

Dlaczego plomba wypadła ci z zęba? Jak masz zareagować i co zrobić, by do tego nie dopuścić?

Podobne artykuły