tymczasowa proteza na jednego zęba

Tymczasowa proteza na jednego zęba – czym się wyróżnia?

Anna Wiktor
Zastanawiasz się, czy istnieje tymczasowa proteza na jednego zęba? Tak! Dowiedz się, kiedy bywa zakładana i kto może się na nią zdecydować! Sprawdź wszystkie informacje, które mogą być przydatne przed podjęciem decyzji o wyborze tej protezy.

Czym jest tymczasowa proteza na jednego zęba? Czy warto ją wybrać i po co stosuje się takie wypełniania? Dowiedz się więcej!

Tymczasowa proteza na jednego zęba – jak to działa?

Jeśli czeka cię zabieg usunięcia zęba i wiesz, że będziesz chciał jak najszybciej zastąpić go protezą stałą, możesz zdecydować się również na tymczasową protezę na jednego zęba. Przed zabiegiem ekstrakcji stomatolog pobierze wycisk, który zostanie przesłany do protetyka. Następnie, od razu po usunięciu zęba, założona zostanie proteza tymczasowa. Będziesz mógł nosić ją przez ok. 2–3 miesiące, czyli do czasu wygojenia się kości i dziąseł i uzyskania ostatecznej protezy stałej.

Co potem? Proteza tymczasowa może zostać skorygowana i lepiej dopasowana do kształtu twojej jamy ustnej. Wówczas warto zachować ją jako protezę zapasową na wypadek pęknięcia i konieczności naprawy protezy stałej. Dzięki temu tymczasowa proteza na jednego zęba posłuży ci dłużej, a ty będziesz spokojny o swój wygląd w każdej sytuacji!

Po co zakładać tymczasową protezę na jednego zęba?

Co daje ci tymczasowa proteza na jednego zęba? Przede wszystkim usunięcie zęba może stanowić dla ciebie problem estetyczny. Co więcej, po ekstrakcji pozostałe zęby będą bardziej obciążone podczas rozdrabniania i żucia pokarmów, co może powodować dyskomfort – zwłaszcza jeśli twoje zęby są wrażliwe. Właśnie temu problemowi zapobiega proteza tymczasowa!

Pamiętaj jednak, że wykonywana jest ona jeszcze przed usunięciem zęba. Dlatego też tymczasowa proteza na jednego zęba nigdy nie będzie dopasowana tak idealnie, jak proteza stała. Dopasowanie to może także zmieniać się z czasem, kiedy tkanki będą się goiły, a dziąsła – obkurczały.
Tymczasowa proteza na jednego zęba to szybki sposób na ukrycie braku w uzębieniu na czas gojenia się ran po ekstrakcji. Warto rozważyć ją zwłaszcza w sytuacji, gdy usunięty został jeden z przednich zębów!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
proteza acetalowa

Proteza acetalowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Next Post
proteza nylonowa

Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania

Related Posts