Żywotność miazgi decyduje o stanie zdrowia zęba. Jest odpowiedzialna za dostarczanie mu substancji odżywczych i tlenu. Dlatego postępujący w wyniku zakażenia próchnicą stan zapalny, który dotyka miazgę komorową, powoduje ubytki i typowe dla nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba bardzo bolesne objawy kliniczne. Próchnica jest zjawiskiem powszechnym, z którym stomatologia zmaga się u coraz młodszych pacjentów. Osłabione złą dietą zęby chorują. Aby je uratować i uniknąć ekstrakcji, konieczne jest usunięcie miazgi zakażonej. Zabieg ten to pulpotomia.
Wskazania do leczenia endodontycznego
Pulpotomię wykonuje się najczęściej u dzieci na zębach mlecznych trzonowych objętych próchnicą i z widocznymi na zdjęciu RTG zapaleniem miazgi wynikłej z obnażenia miazgi. Występowanie dolegliwości takich jak ból samoistny lub w wyniku zmian temperatury (np. pokarmu) są bardzo uciążliwe dla dziecka. Pulpotomia pozwala na dokładne i bezpieczne wyleczenie zęba, zabezpieczenie go przed całkowitym zniszczeniem przy jednoczesnej ochronie zawiązków zęba stałego i zachowania żywej miazgi w celu odbudowy zębiny. Przeciwwskazaniem jest posiadanie zębów stałych z rozwiniętym systemem korzeniowym.
Pierwszy etap zabiegu pulpotomii – diagnoza i znieczulenie
Zabieg pulpotomii wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zanim lekarz podejmie decyzję o takim leczeniu, wykonuje badanie radiologiczne w celu ustalenia, jak głęboko postępuję próchnica, która zaatakowała ząb i jakie szkody poczyniła. Prawidłowe rozpoznanie ma ogromne znaczenie w dalszych działaniach jatrogennych mających na celu poprawę stanu zdrowia zęba wszystkimi możliwymi zabiegami, które będą (ważne zwłaszcza w przypadku dziecka) jak najmniej inwazyjne. Po znieczuleniu na ząb zakładany jest ochronny koferdam.
Przed czym chroni koferdam?
Podczas wykonywania niektórych zabiegów stomatologicznych zwłaszcza z dziedziny endodoncji i protetyki zakłada się pacjentowi koferdam. Jest to rodzaj silikonowej powłoki zakładanej wokół zęba, na którym wykonuje się zabieg. Sprawia, że ślina i zawarte w niej bakterie, nie zanieczyszczają otwartego, pozbawionego korony zęba. Tym samym usprawnia pracę lekarza dentysty i daje większy komfort pacjentowi podczas leczenia.
Etap właściwy leczenia – pulpotomia częściowa lub całkowita. Jak przebiega procedura?
- Otwiera się zmieniony chorobowo ząb.
- Wiertłem różyczkowym usuwa się zainfekowaną próchnicowo zębinę.
- Następnie wiertłem diamentowym odcina się fragmenty miazgi komorowej tuż nad ujściem kanału korzeni.
- Tamuje się powstałe w wyniku preparacji krwawienie.
- Na suche miejsce nakładany jest syntetyczny preparat MTA o działaniu antybakteryjnym, pobudzającym zębinę do regeneracji i zapobiegającym resorpcji korzenia. Zawiera starannie opracowaną kompozycję tlenków m.in. wapnia.
- Gdy MTA zwiąże, zabezpiecza się lek światłoutwardzalną warstwą cementu.
Zakończenie leczenia i kontrola skuteczności przeprowadzonego zabiegu
Na zakończenie leczenia wykonuje się wypełnienie komory i nadbudowuje utraconą koronę uzębienia. Warstwa ta dodatkowo chroni i uszczelnia część żywą zęba. Konieczna jest okresowa kontrola po zabiegu. Sprawdza się, czy ustały dolegliwości bólowe i obrzęk przetok. Ponadto na zdjęciu RTG określa się stopień zatrzymania resorpcji korzenia i ewentualną regenerację zębiny.
Pulpotomia wykonywana u dzieci ma zastąpić znacznie bardziej inwazyjny zabieg leczenia kanałowego. Sprawiający intensywny ból, zainfekowany próchnicą i rozwijającym się stanem zapalnym ząb trzeba koniecznie ratować przed ekstrakcją. Brak któregokolwiek zęba w szczęce powoduje jej złe ustawienie i wady zgryzu. Pozostawienie chorego zęba spowoduje zakażenie kolejnych i stany zapalne w jamie ustnej. Rozwiązaniem jest zabieg pulpotomii.
Może Cię także zainteresować:
- Trepanacja zęba – co to jest i kiedy wykonywać?
- Ile trwa leczenie kanałowe? Czas trwania pojedynczego zabiegu i całego cyklu leczenia
- Zatrucie zęba – na czym polega dewitalizacja? Kiedy przeprowadza się zatruwanie zęba?
- Endodoncja, czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem – poznaj precyzyjne metody na skuteczną odbudowę zębów!
- Leczenie kanałowe – antybiotyk w zębie po leczeniu endodontycznym. Po co go stosować?
- Czym jest reendo? Kiedy powtórnie leczy się kanałowo zęby?
- Endodoncja – co to jest? Jak przebiega leczenie kanałowe i kiedy jest konieczne?