proteza teleskopowa

Proteza teleskopowa – co warto wiedzieć o tym nowoczesnym wypełnieniu?

Anna Wiktor
Czym jest proteza teleskopowa i jakie są jej najważniejsze zalety? Dlaczego warto wybrać ją spośród innych rodzajów protez zębowych? Sprawdź, jakie cechy decydują o jej popularności.

Jeśli szukasz wygodnej, lekkie protezy, zapewne spodoba ci się proteza teleskopowa! Sprawdź, jakie inne korzyści wynikają z jej noszenia i dlaczego warto się na nią zdecydować!

W skrócie:

  • Proteza teleskopowa składa się z wewnętrznych (nieruchomych, zacementowanych) i zewnętrznych (ruchomych) koron.
  • Korony wewnętrzne są ukryte i niewidoczne, a te zewnętrzne powlekane porcelanową powłoką.
  • Korzyści to stabilność, estetyka oraz długa żywotność protezy.
  • Wadą jest wysoka cena oraz większe ryzyko chorób przyzębia.
  • Możliwe jest rozszerzenie protezy teleskopowej w razie dodatkowej utraty zębów.

Proteza teleskopowa – cechy

Konstrukcja protezy teleskopowej opiera się na 2 rodzajach koron

  • wewnętrznych;
  • zewnętrznych. 

Korony wewnętrzne to nieruchome (zacementowane) elementy, dzięki którym możliwe jest przytwierdzenie protezy do odpowiednio przygotowanych zębów pacjenta. Korony zewnętrzne to z kolei znajdujące się w protezie lub moście protetycznym elementy ruchome. 

Ciekawostka

Korony wewnętrzne (często metalowe) pozostają na stałe ukryte i są niewidoczne podczas jedzenia, uśmiechania się czy prowadzenia rozmów. Korony zewnętrzne, które mogą być zauważone przez twoich rozmówców, powlekane są porcelanową powłoką w kolorze zębów. Dzięki temu proteza teleskopowa wygląda bardzo naturalnie i estetycznie.
proteza teleskopowa - wady i zalety

Jakie są wady i zalety protezy teleskopowej?

Wśród licznych zalet protezy teleskopowej należy wymienić jej stabilność, długą żywotność – dłuższą niż w przypadku tradycyjnych protez – oraz estetykę. Ważne jest również to, że pacjenci szybko przyzwyczajają się do noszenia protezy tego typu. Ciekawą właściwością protezy teleskopowej jest wreszcie możliwość rozszerzenia jej, gdyby u pacjenta doszło do utraty kolejnych zębów.

Czy proteza teleskopowa ma jakieś wady? Najbardziej odczuwalną jest cena – zwykle za protezę tego typu trzeba zapłacić ok. 2500–3000 zł. Proteza teleskopowa zwiększa także ryzyko chorób przyzębia. Nosząc ją, należy więc bardzo dbać o właściwą higienę jamy ustnej i regularnie zgłaszać się do stomatologa na wizyty kontrolne.

Proteza teleskopowa to jedna z nowości na rynku protetycznym. Jej noszenie jest komfortowe dla pacjentów. Warto więc zapytać swojego stomatologa o ten rodzaj wypełnień i – w razie potrzeby – rozważyć jego założenie!

Często zadawane pytania

Ile kosztuje proteza teleskopowa?

Koszt protezy teleskopowej zależy od różnych czynników, takich jak materiały użyte do jej wykonania, cena usług stomatologicznych oraz lokalizacja gabinetu. Na ogół ceny zaczynają się od 2500 zł.

Jaka proteza jest najwygodniejsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka proteza jest najwygodniejsza, ponieważ preferencje i potrzeby różnią się w zależności od osoby. Ogólnie rzecz biorąc, najwygodniejszą protezą jest ta, która dobrze pasuje do kształtu i rozmiaru jamy ustnej, a także jest wykonana z materiałów wysokiej jakości i dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy

Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy – zalecenia

Next Post
włóknik po wyrwaniu zęba jak wygląda

Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda gojenie rany?

Related Posts