Straty w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Konsekwencją mogą być wady zgryzu i wymowy, rozchwianie pozostałych zębów, zapadnięcie policzków. W przypadku sporych ubytków stomatolog może zaproponować przygotowanie protezy szkieletowej. Dostępne są protezy szkieletowe na zatrzaskach, czyli mocowane za pomocą specjalnych elementów oraz modele bezklamrowe. Są to protezy ruchome, co oznacza, że można je wyjmować np. w celu umycia. Ceny protez osiągają wartość kilku tysięcy. Jak wygląda ich przygotowanie? Co warto wiedzieć? Jaka jest najlepsza proteza? Przeczytaj!
Czym jest proteza szkieletowa?
Omawiany rodzaj protezy składa się z dwóch elementów – metalowych klamer, które mają utrzymywać protezę na miejscu oraz części właściwej protezy wykonanej z akrylu. Dostępna jest również proteza acetalowa wykonana z termoplastycznego materiału. Nie każda proteza utrzymuje się na klamrach, niekiedy stosuje się inne rozwiązania – zatrzaski, zasuwy lub teleskopy. Jest to jednak możliwe jedynie w sytuacji, gdy na zęby założone są korony. W przypadku osób cierpiących na paradontozę wykorzystywane są tzw. szynoprotezy. Każda proteza przygotowywana jest indywidualnie. Stomatolog uwzględnia budowę i ilość pozostałych zębów.
Proteza szkieletowa – dla kogo?
Uzupełnienie protetyczne ma przede wszystkim umożliwić pacjentowi żucie i gryzienie pokarmów. Zapobiega również powstawaniu niekorzystnych zmian w układzie kostnym (przesunięć, dalszej utraty zębów) i pozwala zadbać o stronę estetyczną. Choć protetyka stomatologiczna zna wiele sposobów na odbudowę uzębienia, nie zawsze każdy z nich jest możliwy do zastosowania. Proteza tego rodzaju przewidziana jest dla pacjentów, u których nie można wykorzystać mostów, koron, czy implantów.
Proteza szkieletowa – jak wygląda?
Proteza jest uzupełnieniem ruchomym i składa się z metalowego szkieletu oraz części imitującej zęby, wykonanej z akrylu. Proteza szkieletowa górna opiera się na podniebieniu za pomocą niewielkiego pasma metalu nazywanego przerzutem podniebiennym. Proteza szkieletowa dolna osiada natomiast na łuku podjęzykowym. Wyróżnia się dwa rodzaje protez tego typu:
- protezę bezklamrową;
- protezę klamrową.
Protezy bezklamrowe
Protezy bezklamrowe można zastosować przy odpowiednim układzie zębów własnych pacjenta. Te zostają przygotowane – nakłada się korony z zasuwami lub zatrzaskami, na których mocowana będzie proteza. Ten typ protezy znacznie zwiększa komfort użytkowania. Doskonale ukrywa również braki zębowe.
Proteza zębowa klamrowa
Budowa protezy zębowej opartej na metalowych klamrach ma gwarantować utrzymanie protezy na miejscu oraz pomagać w odpowiednim rozmieszczeniu siły żucia – ma przenosić ją na istniejące zęby pacjenta.
Czym jest proteza akrylowa?
Proteza taka może zastąpić jeden ząb, uzupełnić częściowe lub znaczne ubytki w uzębieniu. Jest to najtańszy model protezy, refundowany przez NFZ. Do podstawowych wad zalicza się dość długi okres adaptacji pacjenta (problem z jedzeniem, niewyraźna mowa). Proteza akrylowa nie posiada elementów metalowych, a różowy akryl imituje dziąsło.
Proteza acetalowa
Proteza wykonana jest z półelastycznego materiału, dlatego bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu jamy ustnej pacjenta. Mocowana jest na klamrach wykonanych z tego samego materiału – acetalu. Dentysta może zaproponować takie rozwiązanie osobom, które są uczulone na metal lub nie są w stanie przystosować się do ucisku, jaki wywołuje.
Jak przygotować się do założenia protezy?
Najlepszy typ protezy pomaga dobrać lekarz, oceniając stan zdrowia pacjenta i ilość istniejących zębów oraz wykluczając stany zapalne. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG wszystkich zębów, a następnie pobranie wycisku. Na jego podstawie protetyk przygotuje projekt protezy. Kolejne przymiarki pozwalają sprawdzić, jak leży proteza i zadecydować o ewentualnych poprawkach i udoskonaleniach.
Jak dbać o gotową protezę szkieletową?
Osoba używająca protezę musi dbać nie tylko o higienę jamy ustnej, ale również o czystość protezy. Do najważniejszych zadań należy m.in. regularna kontrola u stomatologa, czyszczenie protezy i przechowywanie jej w suchym pojemniku umożliwiającym wentylację. Nie wolno zostawiać protezy w pojemnikach z wodą lub innymi płynami. Do jej mycia można używać specjalnych szczoteczek oraz past i preparatów dostępnych w aptekach.
Zalety i wady tradycyjnych protez
Do najważniejszych zalet protez należy dobre mocowanie, niewielki zasięg płyty protezy oraz niewielkie pokrycie podniebienia, a także spora wytrzymałość mechaniczna. Pozostałe zęby nie ulegają zniszczeniu, proteza nie osiada na dziąśle, nie uciska kości. Wadą jest dość długi czas oczekiwania na wykonanie protezy – koniecznych jest kilka wizyt w gabinecie (3–6). Elementy metalowe mogą sporadycznie wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne.
Proteza szkieletowa – ceny
Cena protezy zależy od ilości zębów, które należy zrekonstruować, rodzaju materiału, a także od typu uzupełnienia, na które zdecyduje się pacjent. Koszt może być różny w poszczególnych miastach i gabinetach. Najczęściej jest to wydatek rzędu kilku tysięcy (1500–5000 zł).
Proteza szkieletowa to często jedyne rozwiązanie pozwalające zadbać o estetykę uśmiechu, dobre samopoczucie i zdrowie zębów. W razie wątpliwości dobrze jest zasięgnąć opinii specjalisty i zdać się na jego doświadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że o protezę również trzeba dbać – odpowiednie czyszczenie, przechowywanie sprawią, że będzie służyć przez długi czas.
Może Cię także zainteresować:
- Proteza acetalowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć
- Proteza na zatrzaskach – zalety i cena tego rozwiązania
- Proteza termoplastyczna – elastyczna, lekka i wygodna
- Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania
- Proteza górna bez podniebienia – kiedy możesz z niej korzystać?
- Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje?
- Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa i czym jest?