próchnica u dzieci

Próchnica u dzieci – profilaktyka, objawy i leczenie zębów

Anna Wiktor
Próchnica u dzieci to w Polsce bardzo poważny problem – szacuje się, że nawet 70–80% kilkulatków ma z nią problem! Niestety, próchnica zębów u dzieci to choroba, która atakuje podstępnie i niezauważenie. Jak sobie z nią poradzić?

Rozwój próchnicy pierwsze objawy daje dość późno – gdy ubytki są już na tyle duże, że dziecko zaczyna czuć ból zębów. Oznacza to, że próchnica mleczaków jest już daleko posunięta i nie obędzie się bez wizyty u stomatologa, który oczyści ubytek i założy plombę. Niestety, to jedyna metoda leczenia próchnicy w takim stadium – nie jest przyjemna, szczególnie dla dziecka. Można jednak temu zapobiegać poprzez dbanie o higienę jamy ustnej, ale nie tylko. Próchnica u dzieci – jak jej zapobiegać?

Próchnica u dzieci a zęby mleczne – czy jest się czym martwić?

Zepsute zęby u dzieci to problem, który rodzice często bagatelizują – w końcu zęby mleczne i tak wypadną, a zadbać należy już dopiero o zęby stałe. To poważny błąd! Faktycznie, zęby mleczne tracimy dość wcześnie, ale wcale nie oznacza to, że nie należy zapobiegać próchnicy! Z czym wiąże się próchnica zębów mlecznych?

Zęby mleczne są bardziej podatne na działanie bakterii próchnicowych niż zęby stałe. Co więcej, problem wcale nie zniknie wraz z wypadnięciem mleczaków – próchnica to choroba zakaźna (i to bardzo), co oznacza, że próchnica zębów stałych zacznie rozwijać się od razu po pojawieniu się zębów stałych u dzieci. Takie uzębienie jest też, tuż po pojawieniu się w jamie ustnej, dość wrażliwe na działanie bakterii próchnicowych.

Najpoważniejszy problem związany ze złym stanem zębów mlecznych to ich wypadanie – chociaż komplet mleczaków to tylko 20 zębów (pierwsze szóstki to już zęby stałe i pojawiają się około 6. roku życia), to ich obecność ma kluczowe znaczenie dla kształtowania się prawidłowego zgryzu.

Skutki próchnicy u dzieci

Daleko posunięta próchnica u dzieci poskutkuje w końcu wypadnięciem (lub koniecznością usunięcia) zęba mlecznego. Doprowadzi to do przesuwania się zębów, co zablokuje miejsce dla zębów stałych, a sam rozwój bakterii może osłabić odporność i przyczynić się do rozwoju chorób.

Nie bez znaczenia są także potencjalne wady zgryzu. Jeśli takie się pojawią, zęby dziecka muszą być leczone ortodontycznie, co nie jest zarówno tanie, jak i szybkie i komfortowe.

Jak zapobiegać próchnicy zębów u dzieci? Rola profilaktyki

Profilaktyka próchnicy polega przede wszystkim na regularnym dbaniu o higienę jamy ustnej – to przede wszystkim mycie zębów, które pozwala usunąć resztki jedzenia, będące pożywieniem dla bakterii próchnicowych. Same przyczyny próchnicy są oczywiście bardzo prozaiczne – niedokładne mycie zębów (lub w ogóle brak), spożywanie dużej ilości cukrów, brak regularnych wizyt u dentysty. To wszystko przekłada się na zapewnienie bakteriom idealnego środowiska do namnażania się i bytowania, a w efekcie – rozwoju próchnicy. W takim scenariuszu objawy próchnicy ujawnią się dość szybko i nie będzie to przyjemne doświadczenie dla dziecka.

Fluoryzacja zębów mlecznych u dzieci

Istotna jest również profilaktyka próchnicy u dzieci. Wielu z nas z pewnością doskonale pamięta obowiązkową fluoryzację zębów w szkołach – ten zabieg trwa dosłownie chwilę, nie jest bolesny, a zmniejsza ryzyko występowania próchnicy nawet o 40%! Zabieg fluoryzacji można przeprowadzić w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym i warto się na niego zdecydować, zanim będzie konieczne leczenie stomatologiczne próchnicy na zębach u dzieci. Sam fluor, w kontakcie ze szkliwem, tworzy barierę, która uniemożliwia bakteriom szkodliwe działanie. Dziś preparaty z fluorem mają też przyjemny smak, który sprawia, że dzieci zdecydowanie chętniej przechodzą zabieg fluoryzacji.

Lapisowanie zębów dotkniętych próchnicą – czy warto?

Próchnica u dzieci to coś, czemu najlepiej zapobiegać, ale jeśli mimo twoich wysiłków ta choroba zębów już zdążyła się rozwinąć, wciąż nic straconego! Jeśli reakcja jest odpowiednio wczesna, prawdopodobnie obejdzie się bez borowania pierwszych zębów.

Lapisowanie zębów to zabieg, który cieszy się złą sławą z powodu, że barwi zęby zaatakowane próchnicą na czarno. Niestety – to duża wada tego rozwiązania, szczególnie u dzieci, które wyjątkowo mocno odbierają uwagi rówieśników.

Czarny kolor to efekt wytrącania się białczanu srebra z azotanu srebra, używanego w zabiegu lapisowania.

Istnieje także metoda lapisowania bezbarwnego (czasami nazywanego też białym): w tym przypadku używa się chlorku cynku, który również pomaga w zatrzymaniu istniejących już zmian próchnicowych i zabezpieczeniu zębów, ale jest zdecydowanie mniej skuteczny niż azotan srebra. Jest to jednak nadal dobra metoda leczenia próchnicy u dzieci, które nie chcą współpracować w gabinecie, a borowanie i tradycyjne zabezpieczanie ubytków nie wchodzą w grę. Pamiętaj jednak, że to tylko metoda na zatrzymanie próchnicy mleczaków, ale nie na wyleczenie już istniejących zmian!

Próchnica u dzieci jest chorobą zarówno bardzo powszechną, jak i zakaźną oraz trudną do całkowitego wyleczenia. Ważna jest profilaktyka, i to od najmłodszych lat. Możesz zapobiegać chorobie lub przynajmniej ograniczyć jej skutki za pomocą nauki dbania o prawidłową higienę jamy ustnej, a także poprzez odpowiednią dietę, pozbawioną cukrów prostych. Nie sugeruj się również mitami, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Brak mleczaka przed wyrzynaniem się zębów stałych może spowodować konieczność leczenia ortodontycznego, drogiego i nieprzyjemnego!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
lapisowanie

Lapisowanie zębów mlecznych u dzieci – na czym polega zabieg?

Następny artykuł
ozonowanie zębów

Ozonowanie zębów jako metoda leczenia niewielkich zmian próchniczych

Podobne artykuły