Leczenie zachowawcze obejmuje wszystkie najczęściej przeprowadzane zabiegi stomatologiczne. Przede wszystkim jest to regularne badanie stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz wdrożenie jak najszybszego leczenia w razie zaistnienia takiej konieczności. Zdecydowanie najczęstszym problemem, z jakim walczy stomatologia zachowawcza są zmiany próchnicowe na szkliwie zębów.
Co to jest stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza zwana jest także ogólną. Wiąże się głównie z profilaktyką próchnicy zębów i leczeniem drobnych ubytków. Ten obszar działalności dentystycznej ma na celu utrzymanie dobrego stanu zdrowia zębów, a także zachowanie ich dłuższej żywotności i estetycznego wyglądu. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata, należy koniecznie korzystać z leczenia zachowawczego. Brak regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym może skutkować rozwojem próchnicy i pojawieniem się poważnych chorób uzębienia lub dziąseł.
Leczenie zachowawcze – zabiegi profilaktyczne
Zachowawcze leczenie stomatologiczne obejmuje szereg różnych zabiegów, które obejmują przede wszystkim profilaktykę i leczenie drobnych uszkodzeń. Należą do nich:
- badania kontrolne całej jamy ustnej;
- instruowanie pacjenta odnośnie prawidłowej higieny i domowego dbania o zdrowie zębów i przyzębia;
- wszystkie zabiegi z zakresu higienizacji zębów, do których należy skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja;
- leczenie nadwrażliwości zębów;
- diagnozowanie przyczyn krwawienia dziąseł i usuwanie problemów leżących u ich źródła (o ile nie wykracza to poza zakres działania zachowawczego);
- w przypadku dzieci – lapisowanie zębów mlecznych;
- diagnostyka i leczenie próchnicy oraz jej powikłań;
- wypełnianie ubytków;
- leczenie kanałowe;
- odbudowa brakujących zębów przy użyciu mostu;
- kosmetyczna odbudowa korony;
- leczenie stanów pourazowych zębów stałych.
W razie potrzeby, wszystkie zabiegi stomatologii zachowawczej mogą być wykonane z użyciem znieczulenia.
Profilaktyka i leczenie próchnicy – najczęstsze zabiegi leczenia zachowawczego zębów
Próchnica jest zdecydowanie najczęściej spotykaną chorobą zębów. Powodują ją różnego rodzaju bakterie w połączeniu z obecnością cukru. Narażeni są na nią osoby w każdym wieku. Do powstawania zmian próchniczych potrzebny jest przede wszystkim czas – dlatego tak ważna jest częsta higiena i systematyczne odwiedziny w gabinecie stomatologicznym. Zapobieganie jej rozwojowi jest proste, o ile dbasz o regularność.
Nieleczona, zaniedbana próchnica prowadzi do wielu nieprzyjemnych i często bolesnych zmian, które obejmują:
- ropnie;
- zgorzele;
- zapalenia okostnej.
W początkowej fazie jej rozwoju, leczenie sprowadza się przeważnie do remineralizacji szkliwa. Proces ten polega na odkażeniu zmienionego chorobowo miejsca oraz nałożenie na niego substancji z dużą zawartością fluoru. Szczególnie poważne i trudne do leczenia są zmiany, które przedostały się przez szkliwo do miazgi, zębiny i twardych tkanek zęba. W skrajnych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie endodoncji, lub nawet ekstrakcja zęba.
Kiedy udać się do dentysty na leczenie zachowawcze? Nie zwlekaj z wizytą aż do momentu odczuwania bólu. Regularna kontrola uzębienia powinna być przeprowadzana u każdego co najmniej jeden lub dwa razy na rok. Pozwoli to wykryć wszelkie zalążki zmian patologicznych jeszcze zanim będą one widoczne dla ciebie gołym okiem. Systematyczna higienizacja zębów pozwoli usunąć z nich osad, którego nie da się pozbyć samodzielnie. Pamiętaj – w przypadku schorzeń jamy ustnej zdecydowanie lepiej przeciwdziałać niż leczyć.
Może Cię także zainteresować:
- Ubytki w zębach próchnicowe i inne – sprawdź, jakie są ich rodzaje i jak wygląda stomatologiczne leczenie ubytków
- Szkliwo. Jak je chronić? Jak o nie dbać? Czy da się odbudować tę tkankę? Sprawdzamy!
- Pasta do zębów na opryszczkę – czy ten sposób leczenia może działać?
- Próchnica zębów – jak wygląda profilaktyka i leczenie? Poznaj etapy rozwoju próchnicy
- Pierwsza wizyta u dentysty – jak się przygotować, zanim odwiedzisz gabinet stomatologiczny?
- Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego? Sprawdź
- Wybarwianie płytki nazębnej — na czym polega?