Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Anna Wiktor
Zdrowe, lśniące zęby są wizytówką człowieka. Żeby pięknie się prezentowały, należy prawidłowo dbać o higienę swojej jamy ustnej. Kwestia ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ nieleczona próchnica wpływa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale na cały organizm. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak powinna ona wyglądać? Podpowiadamy.

Krok 1: mycie zębów

W celu utrzymania higieny jamy ustnej zaleca się szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ważne są jednak produkty, których w tym celu użyjemy. Obecnie możemy znaleźć wiele różnych typów szczoteczek do zębów, zarówno manualnych, sonicznych, jak i elektrycznych. Wciąż jednak dużą popularnością cieszy się ten pierwszy typ. W tym przypadku jednak rozróżnia się szczoteczki miękkie, twarde i średnie. Dobór konkretnego modelu powinien być uzależniony od wymagań użytkownika.

Pasta do zębów z kolei dostępna na przykład na https://www.drmax.pl/higiena/higiena-jamy-ustnej powinna zawierać fluor. Bez względu na to, jakiego typu szczoteczki używamy, szczotkowanie zębów powinno trwać minimum 2 minuty, a po jego zakończeniu, należy wypluć pastę i nie przemywać jamy ustnej wodą.

Krok 2: szczotkowanie języka

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest higiena języka i szczotkowanie tego obszaru. W tym celu należy używać specjalnej nakładki znajdującej się na przykład na tylnej części szczoteczki lub skrobaka do języka. Do szczotkowania języka należy użyć niewielkiej ilości pasty do zębów.

Krok 3: nitkowanie zębów

Kolejnym etapem, który należy uwzględnić w swoim rytuale higieny jamy ustnej, jest nitkowanie zębów. Zazwyczaj pomiędzy zębami nie występuje przestrzeń, która pozwoliłaby na doczyszczenie tych obszarów za pomocą tradycyjnej szczoteczki do ust czy nawet tej przeznaczonej do przestrzeni międzyzębowych. W obszarach tych zbierają się jednak resztki pokarmowe, a także płytka nazębna, którą należy usunąć za pomocą nici do zębów.

Na każdy łuk zębowy należy zużyć 1 metr nitki, ponieważ do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przy każdym z zębów, trzeba użyć nowego kawałka nitki, aby nie rozprzestrzeniać bakterii.

Krok 4: płyn do płukania jamy ustnej

Na zakończenie zarówno porannej, jak i wieczornej rutyny higienizacji jamy ustnej, należy użyć płynu do płukania ust. Obecnie na rynku znajdziemy wiele takich preparatów, które mogą różnić się między sobą zasadą działania. Niektóre z nich należy rozcieńczyć z wodą, inne zaś zgodnie z zaleceniami producenta można stosować nierozcieńczone. Dlatego w tym przypadku należy postąpić zgodnie z instrukcją.

Materiał partnera


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Ile korzeni ma ząb 6 górna

Ile korzeni ma ząb 6 górna? Poradnik dla pacjentów

Next Post
Światowy Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu

Related Posts
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Czytaj więcej
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej