ból ucha od zęba

Ból ucha od zęba – skąd bierze się ta dolegliwość i co można na nią poradzić?

Jakub Kaczmarek
Męczy cię ból ucha od zęba? Takie promieniowanie może być skutkiem poważnego zakażenia, nagromadzenia ropy lub wyrzynania się ósemek. Sprawdź, co robić gdy ból zębów i ucha nie daje ci się na niczym skupić.

Twarzoczaszka to złożona struktura, która ma w sobie wiele skomplikowanych połączeń. Przeplatają się ze sobą do tego stopnia, że nie zawsze można dokładnie ustalić źródło bólu. Dolegliwości ze strony ślinianek, zębów, zatok i oczu mogą promieniować do wielu innych miejsc. Co może oznaczać ból ucha od zęba? Przeczytaj!

Ból ucha od zęba – przyczyny

Silny ból zęba promieniujący do ucha najczęściej wiąże się z ostrym zapaleniem miazgi. Ta dolegliwość może być też połączona z ostrym ropnym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zębów trzonowych. Następuje zwykle jako następstwo powikłania zakażenia próchnicowego. Czasem jednak połączony ból zębów i ucha nie ma nic wspólnego z tego typu stanem zapalnym. Może pojawiać się też jako konsekwencja wyrzynania się tzw. zębów mądrości, czyli ósemek.

Ból ucha od zepsutego zęba – co robić?

Pierwszą i podstawową reakcją na ból ucha od zęba powinna być wizyta w gabinecie stomatologicznym. Najczęściej wybieranym postępowaniem przez lekarza jest leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Jeżeli z kanałów wycieka ropa lub surowica, należy najpierw całkowicie ją wydobyć oraz osuszyć ząb i dziąsło.

Ból ucha od zęba przeważnie jest na tyle silny, że doraźne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe mogą nie przynieść pożądanej ulgi. Zamiast zwiększać dawkę do niebezpiecznych ilości, zastosuj zimne okłady lub spray zamrażający. Te sposoby pomogą ci dotrwać do zaplanowanej wizyty w gabinecie.

Jeżeli odczuwasz ból ucha od zęba lub inny intensywny ból w jamie ustnej promieniujący na skronie, lub oczodoły, koniecznie skontaktuj się z lekarzem stomatologii. Tego typu dolegliwości najczęściej nie ustępują same i wymagają specjalistycznej pomocy. Nawet silne środki przeciwbólowe działają tylko chwilowo i wygłuszająco – nie leczą przyczyny leżącej u podstaw bólu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
szałwia na ból zęba

Szałwia na ból zęba – czy ta tradycyjna metoda ziołolecznicza może faktycznie działać?

Next Post
ból głowy od zęba

Ból głowy od zęba – jakie są jego przyczyny? Krótka charakterystyka dolegliwości

Related Posts