Acmella oleracea

Apteka w ogrodzie, czyli Acmella oleracea

Anna Wiktor

Każdy posiadacz ogrodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że można w nim uprawiać zwykłe, ozdobne rośliny, a można również uprawiać takie, które mają szereg prozdrowotnych oraz kosmetycznych zastosowań. Jedną z takich rośli z całą pewnością jest Acmella oleracea. Co więc warto o tej roślinie wiedzieć?

Acmella oleracea – co to za roślina?

Acmella oleracera to z pewnością nazwa, która mówi nam dość niewiele. Jednak jak możemy przeczytać na gardeneo.pl roślina ta jest szerzej znana jako jeżówka elektryczna. Nazwa ta z pewnością jest dość tajemnicza i mistyczna, jednak jeżówka jest rośliną, którą z całą pewnością warto poznać znacznie bliżej. Dlaczego? Otóż jest ona mało znanym kwiatem z grupy astrowatych, jednak ma ona nieocenione właściwości.

Wykorzystuje się ją bowiem powszechnie w medycynie, kosmetyce, a co więcej można nawet pokusić się o jej wykorzystanie w naszej własnej kuchni. Co ciekawe, ze względu na jej szerokie spectrum zastosowania, roślinę tę często określa się mianem rośliny “od bólu zęba” lub nawet “roślinnym botoksem”. Warto wiedzieć, że jeżówka elektryczna, znana również pod jej bardziej fachowym określeniem – znieczulennik pochodzi z najbardziej tropikalnych i gorących regionów Afryki, a także Ameryki Południowej.

Szczególną popularnością cieszy się ona w Brazylii. Okazuje się, że mieszkańcy tego kraju wykorzystują ją powszechnie jako niezwykle smaczną przekąskę, a także jako lek naturalny na wiele dolegliwości. Ci, którzy zdecydują się na zaproszenie tej magicznej rośliny do swojego ogrodu, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona całoroczną byliną, która ma bezwonne, żółte, stożkowate i główkowate kwiaty.

Co więcej, na ich szczucie bardzo często można dostrzec niezwykle charakterystyczną plamkę, co sprawia, że kwiaty jeżówki przypominają coś na kształt rybiego oka. Podczas wzrostu roślina ta może osiągnąć nawet do 60 centymetrów wysokości, a co więcej ma ona dość krótki jednakże mocno rozbudowany system korzeniowy. Pokrój Acmella oleracea jest dość wzniesionym, a niezwykle długie i majestatyczne łodygi przybierają lekko brązową barwę. Liście tej rośliny również przybierają ciemnozielony kolor, a co najważniejsze ich kształt przypomina serduszko i widoczne są dokładnie wszystkie nerwy. W polskich warunkach- jeśli zdecydujemy się na uprawę jeżówki w ogrodzie- to warto traktować ją jako roślinę całoroczną, z kolei posadzona w domu, będzie miała szansę kwitnąć kilkukrotnie.

Jak uprawiać jeżówkę elektryczną?

Roślina ta- z racji swojego pochodzenia- najlepiej i najpewniej czuje się w pełnym, promienistym słońcu. Co więcej koniecznie trzeba zapewnić jej niezwykle żyzną oraz stale wilgotną glebę. Warto pamiętać, że stanowisko wzrostu tej rośliny powinno być całkowicie osłonięte od wiatru. W zależności czy uprawiamy roślinę w ogrodzie, czy też decydujemy się na jej uprawę w doniczkach, trzeba pamiętać o regularnym zraszaniu jej kwiatów, a także o tym, by unikać zacienienia, gdyż nie wpływa ono dobrze na jej magiczne kolory.

Co więcej – jak już zostało wspomniane – Acmella Oleracea preferuje i najlepiej czuje się na niezwykle żyznej i urodzajnej glebie, jednak warto pamiętać, że musi ona mieć lekko kwaśny odczyn. Roślina ta jednak poradzi sobie również świetnie na glebach gliniastych. Z kolei jeśli decydujemy się na jej uprawę w domu, wówczas musimy pamiętać, że wystarczy jej zwykła ziemia do kwiatów, zmieszana z odpowiednim żwirkiem. Bez wątpienia przyda się również odpowiedni drenaż.

Podlewanie i nawożenie jeżówki elektrycznej

Wspomniane już zostało, że roślinka ceni sobie wilgotne gleby. Podlewamy ją więc często i regularnie. Należy codziennie kontrolować wilgotność ziemi- jeśli jeżówka rośnie w doniczkach- gdyż bardzo źle znosi ona suszę. Zimą zaś można ograniczyć jej podlewanie do kilku dni w tygodniu, gdy ziemia lekko przeschnie. Z kolei jeśli uprawiamy ją w ogrodzie, wówczas niezbędny jest odpowiedni nawóz do bylin, który dostarczy jeżówce elektrycznej wszystkich niezbędnych składników i mikroelementów, które pomogą się jej rozwijać.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
higienistka stomatologiczna zarobki

Higienistka stomatologiczna zarobki. Średnia pensja na 2024 rok

Next Post
numeracja zębów

Numeracja zębów – system oznaczania zębów przez dentystę

Related Posts

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej

Jak wybrać najlepszego ortodontę w Radomiu?

Wybór odpowiedniego ortodonty to kluczowy krok w procesie dbania o zdrowie jamy ustnej. W Radomiu, podobnie jak w innych miastach, dostępność specjalistów jest szeroka, co może utrudniać podjęcie decyzji. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepszego ortodontę, dostosowanego do Twoich potrzeb i oczekiwań. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze, jakie pytania warto zadać podczas pierwszej wizyty oraz jakie czynniki mogą wpłynąć na jakość leczenia ortodontycznego.
Czytaj więcej
model zęba z widocznymi korzeniami

Ile kosztuje leczenie kanałowe w 2024 roku?

Cena leczenia kanałowego zęba stanowi istotny czynnik, który wpływa na decyzje pacjentów dotyczące dbałości o zdrowie jamy ustnej. Wielu z nich obawia się, że leczenie to jest finansowym wyzwaniem, któremu nie podołają. Trzeba jednak pamiętać, że celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, którego nie da się już uratować za pomocą innych, prostszych metod leczenia.
Czytaj więcej
pasta do aparatów na zęby

Trzy światy doskonałej pielęgnacji zębów: pasta ortodontyczna i inne specjalistyczne produkty od Dr. Liebe

W dzisiejszym świecie dbałość o zdrowie jamy ustnej jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Świadomość o konieczności utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do poszukiwania najlepszych produktów, które zapewnią skuteczną ochronę. Wiodącą marką, która oferuje trzy wyjątkowe specjalistyczne pasty, w tym pastę ortodontyczną Pearls&Dents, jest niemiecka firma Dr. Liebe, mająca na swoim koncie ponad 100-letnie doświadczenie na rynku higieny jamy ustnej.
Czytaj więcej

Na jak długo odmładzają nici liftingujące?

Nici liftingujące to rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie efektu, jak po liftingu chirurgicznym, ale bez użycia skalpela. Efekt nie jest trwały, ale utrzymuje się przez wiele miesięcy, podczas których skóra twarzy zachowuje idealne napięcie i naturalny wygląd. Co warto wiedzieć na temat nici liftingujących? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej

Proste zęby bez stałego aparatu – to możliwe!

Wady zgryzu mogą sprzyjać kompleksom, a nawet chorobom zębów przez ich osłabienie czy utrudniony dostęp do niektórych z nich. Leczenie tego rodzaju wad jest ogólnodostępne i daje trwałe efekty, jednak nie wszyscy chcą nosić stały aparat ortodontyczny i to zwykle przez co najmniej rok. Stałe aparaty mają charakterystyczny wygląd i nie zawsze są określane jako wygodne. Czy istnieje alternatywa? Jak najbardziej!
Czytaj więcej
Czy komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to jest to samo

Czy komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to jest to samo?

Czy można w naturalny sposób zahamować proces starzenia i przynajmniej częściowo cofnąć jego skutki? Współczesna medycyna estetyczna przynosi rozwiązanie w postaci zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych. Choć obie metody opierają się na wykorzystaniu naturalnego potencjału regeneracyjnego naszego organizmu, różnią się pochodzeniem i mechanizmem działania. Dowiedz się więcej o każdej z nich.
Czytaj więcej