Choroby przyzębia mogą rozwijać się podstępnie, długo nie dając objawów. Często pacjenci dowiadują się o nich, kiedy stan jest już zaawansowany, pojawia się ból i rozchwianie zębów. Obecnie stomatologia oferuje kilka sposobów leczenia tych przypadłości, a jedną z nich jest właśnie szynowanie zębów. Dzięki niemu możliwe jest zwiększenie stabilności uzębienia i uchronienie pacjenta od stopniowej utraty uśmiechu. Już za chwilę dowiesz się, jakie są sposoby szynowania zębów i czy taki zabieg jest w ogóle skuteczny.
Przyczyny rozchwiania zębów
Najczęściej występuje kilka powodów rozchwiania zębów. Są to:
- choroby przyzębia, w szczególności paradontoza;
- bruksizm;
- powikłania po leczeniu ortodontycznym;
- urazy mechaniczne.
Luźne zęby są źródłem ogromnego dyskomfortu. Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ w miarę jedzenia i szczotkowania zębów, może on postępować. Wówczas będzie trudniej przeprowadzić odpowiednie leczenie.
Co to jest szynowanie zębów?
Zabieg szynowania polega na łączeniu zębów. Dzięki temu są one stabilne, mocniejsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Pacjenci mogą funkcjonować normalnie, bez obaw o utratę uzębienia. Oprócz tego szynowanie redukuje dolegliwości bólowe, które może powodować ruszający się ząb.
Szynowanie rozchwianych zębów włóknem szklanym
Jest kilka sposobów szynowania zębów. Najpopularniejszym, a zarazem najtańszym sposobem jest połączenie zębów za pomocą specjalnego drucika i kompozytu, czyli materiału światłoutwardzalnego. Jednak z czasem taka szyna ulega poluzowaniu, ponieważ pomiędzy materiałem kompozytowym a drutem nie występuje wystarczająco mocne wiązanie. Innym sposobem jest łączenie uzębienia za pomocą włókna szklanego. Ta metoda na chwilę obecną charakteryzuje się największą skutecznością – wiązanie pomiędzy włóknem szklanym a kompozytem jest bardzo mocne.
Jak przebiega zabieg szynowania zębów?
Zabieg szynowania zębów jest bezbolesny. Zwykle nie stosuje się nawet znieczulenia miejscowego, chyba że przed łączeniem zębów trzeba wykonać inne czynności, na przykład opracować powierzchnię zębów wiertłem. Trzeba jednak pamiętać, że szynowanie nie leczy źródła problemu. Dlatego też, jeśli do poluzowania zębów doszło wskutek choroby dziąseł, trzeba będzie osobno przeprowadzić właściwe leczenie. Sam zabieg szynowania zwykle wykonywany jest w trakcie jednej sesji, która trwa kilka godzin.
Czy szynowanie jest skuteczne?
Szynowanie jest zabiegiem o wysokiej skuteczności. Efektem jest solidne unieruchomienie zębów. Niestety nie w każdym przypadku można będzie założyć na zęby szynę. Jeżeli problem jest zaawansowany, wówczas konieczne może być jedynie zastosowanie uzupełnień protetycznych. Wszystko jednak zależy od konkretnego przypadku i stanu zębów. Ważne jest więc to, by zgłosić się do dentysty od razu, gdy występują dolegliwości dziąseł, takie jak ból, krwawienie, dyskomfort podczas jedzenia, odsłonięcie szyjek zębowych, niesmak w ustach i nieprzyjemny zapach.
Ile kosztuje zabieg szynowania?
Koszt szynowania zębów włóknem szklanym wynosi od 500 zł wzwyż. Za unieruchomienie jednego zęba trzeba zapłacić około 200 zł, dlatego też ostateczna cena zabiegu zależy od tego, ile zębów trzeba ustabilizować.
Profilaktyka
Aby uniknąć problemu rozchwianych zębów lub – co gorsza – ich utraty, należy pamiętać o regularnej i właściwej higienie jamy ustnej. Niezbędne są również regularne wizyty w gabinecie stomatologa i kontrola uzębienia, natychmiastowe leczenie próchnicy i usuwanie kamienia, jeżeli zachodzi taka konieczność.
Może Cię także zainteresować:
- Bóle zębów = nerwica? Tak, to możliwe!
- Ból szczęki i ból żuchwy – czy to powód, by odwiedzić stomatologa?
- Promieniujący i wędrujący ból zębów – efekt próchnicy, zapalenia miazgi lub dziąsła? Leczenie i przyczyny bólu szczęki
- Ząb mądrości boli przy przełykaniu – co to oznacza?
- Szałwia na ból zęba – czy ta tradycyjna metoda ziołolecznicza może faktycznie działać?
- Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta? Sprawdź
- Odsłonięty nerw zęba – źródło bólu i nadwrażliwości zębów