szkliwo

Szkliwo. Jak je chronić? Jak o nie dbać? Czy da się odbudować tę tkankę? Sprawdzamy!

Jakub Kaczmarek
Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim ciele. Niestety, nie jest ona niezniszczalna. Podpowiadamy jak chronić i jak dbać o szkliwo na co dzień!

Szkliwo zębów to tkanka o wyjątkowej twardości. Pokrywa zębinę, chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej. Mimo niezwykłej trwałości, szkliwo może być narażone na działanie kwasów obecnych w pożywieniu. Niestety, raz uszkodzone szkliwo nie może się obudować, dlatego należy odpowiednio o nie dbać. Już za chwilę dowiesz się, jak w łatwy sposób dbać o swój piękny, a przede wszystkim zdrowy uśmiech!

Jak chronić szkliwo? Higiena jamy ustnej

Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać, aby zachować mocne szkliwo to oczywiście codzienna higiena jamy ustnej, która obejmuje mycie zębów i nitkowanie, przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej jednak myć zęby około pół godziny po każdym posiłku. Jeżeli higiena jamy ustnej jest wykonywana nieregularnie i niewłaściwie, mogą pojawić się problemy z uzębieniem, jak na przykład próchnica czy przebarwienia. Osłabione na skutek czynników zewnętrznych (nagromadzona płytka nazębna) szkliwo może być podatne na pękanie.

Jak wzmocnić szkliwo?

Jest kilka łatwych sposobów, aby zadbać o mocne szkliwo. Najpierw jednak warto udać się na kontrolę dentystyczną, sprawdzić stan uzębienia i naprawić ewentualne ubytki.

Dieta

Aby zapobiec demineralizacji szkliwa warto postawić na zdrową dietę, bogatą w witaminy i minerały, szczególnie wapń. W codziennej diecie powinny znaleźć się duże ilości warzyw, a także produkty mleczne. Można też rozpocząć suplementację, jednak nie należy przekraczać dziennego zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze. Oprócz diety warto dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Z czego zrezygnować?

Warto jednak zrezygnować ze słodkich soków i napojów gazowanych na rzecz wody lub naparów herbacianych i ziołowych. Oprócz tego najlepiej ograniczyć ilość cukru w diecie, gdyż ten źle wpływa na szkliwo i jest częstym powodem powstawania ubytków. Również produkty kwaśne zmieniają pH jamy ustnej, co ma negatywny wpływ na szkliwo, dlatego należy spożywać je w rozsądnych ilościach.

Odpowiednia pasta do zębów

Bardzo ważną kwestią jest stosowanie odpowiedniej pasty do zębów z fluorem. Te wybielające bardzo często ścierają szkliwo. W istocie często wybielają zęby, ale jednocześnie mogą je osłabiać. Popularne są również domowe sposoby wybielania zębów, na przykład stosowanie sody oczyszczonej. Niestety nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ działa ona niczym papier ścierny. Zanim zastosujesz, któryś z domowych sposobów, koniecznie sprawdź, czy jest on bezpieczny dla twoich zębów. Warto zapytać dentystę, jaka pasta będzie odpowiednia przy twoim stanie uzębienia i dziąseł. Pamiętaj też, by używać wysokiej jakości, atestowanych szczoteczek do zębów.

Regularne kontrole stanu uzębienia

Stan szkliwa należy regularnie kontrolować. W przypadku osób dorosłych należy odwiedzać stomatologa przynajmniej raz na pół roku, a w przypadku dzieci i młodzieży nawet częściej. Takie postępowanie umożliwia wczesne wdrożenie leczenia i zapobieganie dalszej degradacji szkliwa.

Jak naprawić uszkodzenia szkliwa zębów?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, szkliwo nie może się samoistnie odbudowywać. Dlatego też wszelkie ubytki, pęknięcia i zarysowania muszą być naprawiane przez dentystę. Obecnie stomatologia zapewnia innowacyjne, skuteczne, a przy tym również trwałe metody leczenia ubytków szkliwa. Należą do nich: korony, licówki i wypełnienia. Możliwe jest także zastosowanie specjalnych klejów i uszczelniaczy.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
cbct

CBCT – przebieg badania, wskazania, cena. Wady i zalety tomografii stożkowej

Next Post
złogi nazębne

Złogi nazębne – rodzaje, przyczyny powstawania, terapia

Related Posts