Czy nakładki protetyczne na zęby będą wygodne dla pacjenta? Czy będą pasowały do pozostałych zębów pod względem estetycznym? Mock-up w stomatologii i protetyce stosuje się właśnie po to, by odpowiedzieć na te pytania już na wczesnym etapie, gdy można łatwo wprowadzić poprawki. Sprawdź, jak wykonuje się taki model zębów i jakie ma znaczenie w planowaniu leczenia.
W jakim celu stosuje się mock-up w stomatologii?
Mock-up to jedna z najnowocześniejszych metod planowania nowego uśmiechu. Lekarze i protetycy korzystają z niej na etapie planowania leczenia. Dzięki niej mogą dokładnie wykonać korektę uzębienia u pacjenta, tak aby wyglądała ona estetycznie, była wygodna i zdrowa dla zębów. Wykonane z kompozytu tymczasowe nakładki na zęby, które pacjent testuje przez kilka dni, pozwalają uwzględnić na etapie poprawek jego potrzeby, a także lepiej dostosować protezy do kształtu twarzy i szczęki.
Mock-up w stomatologii sprawdza się przede wszystkim przy wykonywaniu licówek na przednie zęby – tam, gdzie u pacjenta najlepiej widoczne są ubytki, nierówności, diastema czy przebarwienia.
Jak wygląda wykonywanie próbnej odbudowy w praktyce?
Model mock-up wykonuje się na podstawie informacji pozyskanych podczas badania stomatologicznego, wykorzystuje się także zdjęcie portretowe pacjenta. Protetyk, który wykonuje mock-up, powinien działać w oparciu o ścisłą współpracę ze stomatologiem. Sam pacjent nie musi być natomiast obecny w gabinecie podczas wykonywania modelu – praca odbywa się cyfrowo, w laboratorium, z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych.
Mock-up przygotowuje się z materiału kompozytowego – takiego, jaki wykorzystuje się w plombach. Dentysta ma możliwość dostosowania jego koloru do odcienia naturalnych zębów pacjenta, co korzystnie wpływa na estetykę. Kompozyt ułatwia pracę także protetykowi. To łatwy w obróbce materiał, który można swobodnie modelować i dokonywać zmian kształtu protez zgodnie ze wskazaniami pacjenta.
Mock-up a wax-up – czym różnią się od siebie te dwie metody protetyczne?
Wax-up to model woskowy nowego uzębienia, przygotowywany podczas wstępnej wizyty u stomatologa. Wykonanie takiego wycisku zębów również jest ważne w procesie projektowania protez koron zębów czy licówek, nie daje jednak takich możliwości, jak mock-up.
Podstawą do wykonania wax-up’u jest przygotowanie gipsowego modelu uzębienia pacjenta. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się kształtowi szczęki i poszczególnych zębów, zmierzyć rozmiar ubytków, zbadać linie i proporcje twarzy. Gipsowy odlew wykorzystuje się następnie do zaprojektowania modelu protez wykonanych z wosku. Nie polega to wyłącznie na pracy manualnej. Do tworzenia symulacji nowego uzębienia wykorzystuje się programy komputerowe, np. Digital Smile Design.
To wszystko daje kluczowe informacje potrzebne do pracy protetykowi. Dla pacjenta, od którego pobierany jest wycisk szczęki, to jednak za mało. Projekt nowego uzębienia może on tylko obejrzeć, bez możliwości przymiarki.
I właśnie w tym pomaga stosowany w stomatologii mock-up. Pacjent ma okazję na żywo przekonać się, czy jego przyszłe uzębienie jest dobrze zaprojektowane, czy wymaga dalszych poprawek.
Mock-up w stomatologii i jego znaczenie dla pacjenta
Wykonywanie próbnej odbudowy zębów w znacznym stopniu ułatwia pracę stomatologom i protetykom. A jakie znaczenie ma dla pacjenta? Bardzo duże! Większości osób trudno wyobrazić sobie, jak będą wyglądały z nowym uzębieniem. Starannie wykonane uzupełnienia wyglądają częściej zdecydowanie bardziej estetycznie niż naturalne zęby. To wszystko wiąże się z poważnymi zmianami w wyglądzie pacjenta.
Model zębów wykonany w technologii mock-up pozwala pacjentowi z wyprzedzeniem poznać planowany efekt estetyczny. Nałożenie kompozytowych licówek to dobry moment, by ustalić szczegóły dotyczące kształtu czy długości zębów. Pacjent może poczuć, czy będzie czuł się komfortowo z protezami. Taka symulacja ma także znaczenie dla psychiki. Pozwala przygotować się do noszenia protez i pozytywnie podejść do tego tematu.
Jak to wygląda w praktyce? Pacjent ma kilka dni na przetestowanie nowego uzębienia w domu. Z modelem mock-up w jamie ustnej można komfortowo przeżuwać, rozmawiać i wykonywać inne codzienne czynności. Dłuższy czas jest potrzebny po to, by można było sprawdzić model w różnych sytuacjach i ocenić, na ile jest on wygodny. Po kilku dniach tymczasowa proteza jest zdejmowana i przekazywana technikowi dentystycznemu, wraz z ewentualnymi uwagami. To podstawa dla dalszego leczenia protetycznego, np. do wykonania licówek.
Dlaczego taka metoda zdobywa coraz większą popularność? Mock-up w stomatologii to doskonały sposób na zmniejszenie ryzyka. Jeśli proteza ma w pełni usatysfakcjonować pacjenta, powinna być idealnie dopasowana pod względem kształtu i koloru. Tymczasem wykonywanie poprawek na gotowej protezie jest skomplikowane i kosztowne. Kompozytowy projekt, który pacjent może samodzielnie przetestować, daje szansę na wychwycenie nieprawidłowości już na wczesnym etapie, gdy poprawki są znacznie łatwiejsze do wprowadzenia.
Może Cię także zainteresować:
- Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego? Sprawdź
- Wypełnianie kompozytowe – czym się charakteryzuje ten najpopularniejszy rodzaj wypełnień dentystycznych?
- Zęby trzonowe i przedtrzonowe – jak skutecznie chronić je przed próchnicą?
- Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego
- Pierwsza wizyta u dentysty – jak się przygotować, zanim odwiedzisz gabinet stomatologiczny?
- Plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Czy taki zabieg jest bezpieczny?
- Leczenie zachowawcze – na czym polega stomatologia zachowawcza?