Pamiętaj!
- Młodzi ludzie tracą zęby z różnych przyczyn, takich jak m.in. wypadki.
- Proteza dla młodej osoby musi być odpowiednio dopasowana, tak aby była wygodna i komfortowa.
- Na rynku znajduje się kilka rodzajów protez, które poleca się młodym osobom.
Dlaczego młodzi ludzie tracą zęby?
Wielu osobom wydaje się, że jedynie starsi zmagają się z problemem utraty zębów. Nie jest to prawda – dotyczy on także znacznie młodszych osób. Młodzi tracą swoje naturalne uzębienie z różnych powodów, choć najczęściej następuje to w wyniku próchnicy, która dotyka prawie 90% społeczeństwa. Do innych przyczyn zalicza się choroby przyzębia, chorobę okluzyjną, wypadki, wady ortodontyczne, czy bruksizm. Jednak utrata zębów to nie koniec świata! Nawet jeśli w młodym wieku stracisz jeden, kilka, czy wszystkie zęby to wiedz, że istnieje wiele sposobów na zamaskowanie braków, a jednym z nich jest wstawienie protezy.
Jaka proteza dla młodej osoby będzie odpowiednia?
Jaka proteza dla młodej osoby? Młode osoby, które straciły zęby, często decydują się na protezy. Mają one jednak często wysokie oczekiwania wobec protez. Zależy im przede wszystkim na tym, aby proteza nie wyglądała jak proteza. Chcą, aby wyglądała tak jak naturalne zęby. Czy to niemożliwe? Jak najbardziej możliwe! Obecnie protetyka ma do zaoferowania mnóstwo rozwiązań, a nowoczesne protezy doskonale imitują naturalne uzębienie.
Rodzaje protez zębowych dla młodych osób
Aktualnie stosuje się protezy zębowe, które można podzielić na dwa rodzaje: protezy ruchome i protezy stałe. Jak można się domyślić – te pierwsze można samemu zakładać i zdejmować, z kolei stałe protezy na stałe osadza się w jamie ustnej.
Jakie istnieją protezy stałe?
Jaka proteza dla młodej osoby? Jedną z możliwości jest proteza zębowa stała. Pacjenci mają do wyboru m.in.:
- Korony – mogą być stosowane wyłącznie wtedy, gdy jest zachowany zdrowy korzeń zęba; najczęściej korony wykonuje się z akrylu lub porcelany.
- Mosty – są idealnym wyborem, gdy pacjent zmaga się z brakiem jednego lub kilku zębów. To dobra opcja także przy leczeniu bezzębia. Wspomniane mosty złożone są z koron protetycznych i przęsła.
- Wkłady koronowo-korzeniowe – to dobre rozwiązanie, gdy korona zębowa jest już zniszczona, ale korzeń jest zdrowy i dobrze umocowany w zębodole. Wówczas wprowadza się wspomniany wkład, a następnie mocuje koronę protetyczną.
- Licówki – to bardzo cieniutkie płatki, które najczęściej są tworzone z porcelany. Specjalista przykleja je do części licowych zębów. Nie są to jednak protezy w dosłownym sensie, bo ich głównym celem jest poprawa estetyki uzębienia.
- Implanty – to następna opcja, która znajduje zastosowanie zarówno u pacjentów, którzy stracili jednego lub kilka zębów, jak i u tych, którzy stracili wszystkie w łuku. Implanty są sztucznymi zamiennikami korzeni zębów, na których później mocuje się korony protetyczne.
Czy protezy stałe to dobre rozwiązanie dla młodej osoby?
Jaka proteza dla młodej osoby będzie najlepszym wyborem? Czy sprawdzi się proteza na implantach? Wspomniane już protezy zębowe stałe są odpowiednim wyborem dla osób, które mają całkowite lub częściowe braki w uzębieniu. W takim przypadku te uzupełnienia zapewniają pacjentowi wysoki komfort psychiczny i swobodę użytkowania. Młoda osoba będzie czuła się tak, jakby miała swoje naturalne zęby. Nie bez znaczenia są ceny protez stałych – są niezwykle przystępne. Nie można przyczepić się także do ich estetyki.
Trzeba wspomnieć także o wielu zaletach, jakie mają stałe protezy zębowe. Przede wszystkim nie ma ryzyka, że się przesuną czy wypadną z jamy ustnej, dzięki czemu młoda osoba może czuć się swobodnie w każdych okolicznościach. Niemniej istotne jest też to, że niektóre protezy zapobiegają zanikowi kości. Poza tym odpowiednio przenoszą siły żucia. Szczerze mówiąc, ciężko znaleźć jakiekolwiek wady w przypadku takich protez.
Jakie są protezy ruchome dla młodych osób?
Zastanawiając się, jaka proteza dla młodej osoby będzie dobrym rozwiązaniem, wiedz, że masz do wyboru także protezy ruchome. Do tych najczęściej stosowanych zalicza się protezę akrylową i protezę szkieletową. Oprócz tego są też protezy nakładkowe, które opiera się na korzeniach zębów bądź implantach.
Proteza akrylowa
Proteza akrylowa jest niezwykle popularna i w niskiej cenie. Pacjenci bardzo ją lubią, ponieważ jest bardzo wygodna, całkiem dobrze wygląda i umożliwia efektywne przeżuwanie pokarmu. Może być wypełnieniem częściowym lub całkowitym. Niestety przenosi siły żucia na śluzówkę dziąsła, a nie na kość. Czasem dochodzi też do tego, że metalowe klamry uszkadzają szkliwo.
Proteza szkieletowa
Proteza szkieletowa to kolejne możliwe rozwiązanie, jeśli rozważasz, jaka proteza dla młodej osoby będzie strzałem w 10. To dobra proteza częściowa, która ma dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest zbytnio popularna, co wynika z tego, że nie jest estetyczna i jest dość ciężka. Dla pacjentów ważne jest też to, że kość nie jest wystarczająco obciążona, a więc wraz z upływem czasu zanika.
Czy proteza ruchoma to dobry wybór dla młodej osoby?
Protezy ruchome nie są najlepszym wyborem dla młodych osób, ponieważ mogą być źródłem pewnego dyskomfortu. Właściwie jest to dobre rozwiązanie jedynie jako środek doraźny.
Jaka proteza dla młodej osoby będzie idealna?
Na dłuższy czas na pewno dobrze sprawdzą się wspomniane protezy stałe. Jaka proteza dla młodej osoby? Korony, implanty lub wkłady koronowo-korzeniowe. Obecnie większość młodych osób decyduje się na implanty – to nowoczesne i estetyczne rozwiązanie, z którego na pewno będziesz zadowolony, jeśli zależy ci na tym, aby proteza wyglądała i zachowywała się tak samo jak naturalne zęby. Niestety jednak nie każdy może pozwolić sobie na implanty – w tym przypadku poleca się inne protezy stałe.
Z powyższego artykułu dowiedziałeś się już, jaka proteza dla młodej osoby będzie najlepsza. Nie zwlekaj z podjęciem decyzji o zastosowaniu protezy stomatologicznej, bowiem brak jednego, kilku czy wszystkich zębów ma niekorzystny wpływ na zgryz i staw skroniowo-żuchwowy, a także powoduje wyraźne zmiany w ogólnym wyglądzie. Już dziś skonsultuj się ze specjalistą i zdecyduj, która proteza będzie najlepszym wyborem w twoim przypadku.
Może Cię także zainteresować:
- Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Jak się leczy bezzębie?
- Proteza teleskopowa – co warto wiedzieć o tym nowoczesnym wypełnieniu?
- Jak proteza zmienia twarz? Czy musisz obawiać się jej założenia?
- Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania
- Proteza na zatrzaskach – zalety i cena tego rozwiązania
- Jaka proteza najlepsza? Dowiedz się, jakie są rodzaje protez zębowych!
- Proteza zębowa – trwały i nowoczesny sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu