Cefalometria

Cefalometria – na czym polega, ile kosztuje diagnostyka oraz ile trwa

Anna Wiktor
Cefalometria to rodzaj diagnostyki obrazowej z wykorzystaniem RTG cefalometrycznego. Najczęściej wykorzystuje się je w ortodoncji. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, jak należy przygotować się do zabiegu, ile trwa oraz jaka jest jego cena!

Cefalometria to podstawowe badanie, które wykonuje się m.in. przed przygotowaniem planu leczenia ortodontycznego. Poza ortodoncją badanie wykorzystuje się także w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej, protetyce oraz chirurgii twarzowo-szczękowej i rekonstrukcyjnej. Badanie trwa kilka sekund, a wyniki otrzymujemy od razu.

Cefalometria – na czym polega?

RTG cefalometryczne, to jedna z odmian zdjęcia RTG. Najprościej mówiąc, jest to zdjęcie rentgenowskie czaszki w pozycji bocznej. Taka pozycja świetnie pokazuje zgryz pacjenta. Na zdjęciu lekarz widzi dokładnie wszystkie kości, miękkie i twarde tkanki twarzy, a także zatoki przynosowe oraz podniebienie twarde. Dzięki zdjęciu RTG ortodonta potrafi określić anatomiczną przyczynę wady zgryzu. Wszystkie te informacje są niezbędne do prawidłowego zaplanowania leczenia. Cefalometrię wykorzystuje się także jako narzędzie pozwalające ocenić postęp terapii podczas kontroli trwającego procesu leczenia.

Kiedy wykonuje się cefalometrię?

Ortodoncja to nie jedyne miejsce, w którym wykorzystuje się zdjęcia cefalometryczne, choć trzeba przyznać, że pacjenci gabinetów ortodontycznych są najczęściej badaną grupą. Zdjęcia cefalometryczne są potrzebne również do:

  • radiologicznej oceny wieku kostnego pacjenta
  • diagnostyki wad zgryzu
  • dokumentacji stanu przed i po terapii
  • diagnostyki wad rozwojowych czaszki
  • oceny wzrostu części twarzowej czaszki
  • planowania leczenia chirurgicznego i protetycznego
  • analizy kształtu twarzy
  • profilu tkanek miękkich pacjenta
  • ustalenia typu twarzy niezależnie od istniejącej wady zgryzu

Wskazania do badania

Aby wykonać cefalometrię potrzebne jest skierowanie. Zdjęcie cefalometryczne najczęściej jest wykonywane na początku, w trakcie oraz po zakończeniu terapii. Największą zaletą cefalometrii jest dokładność otrzymanych pomiarów, które są niezbędne do zaplanowania leczenia oraz przygotowania odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Cefalometria określa położenie czaszki względem szczęki oraz żuchwy, a także kierunek występujących u pacjenta zmian. Pozwala prawidłowo określić typ profilu, bez względu na posiadaną, przez pacjenta, wadę zgryzu.

Przeciwskazania do wykonania cefalometrii

Cefalometrii nie można wykonać będąc w ciąży, co zresztą dotyczy wszystkich badań rentgenowskich. W innych sytuacjach nie ma przeciwskazań, ponieważ badanie trwa zaledwie kilka sekund, a ilość promieniowania, jaka może przedostać się do organizmu jest niewielka. Oczywiście, dla bezpieczeństwa, lepiej nie wykonywać takich badań często, a dopiero wtedy, gdy jest to konieczne.

Cefalometria – cena

Cefalometria nie należy do drogich badań, jednak warto pamiętać, że zwykle nie wykonuje się jej samodzielnie. Zazwyczaj podczas planowania leczenia ortodontycznego potrzebne są również inne badania. Należą do nich

pantomogram, czyli panoramiczne zdjęcie zębów (koszt: 80-150zł) oraz wyciski diagnostyczne (koszt: 100-200zł). W zależności od regionu, cena cefalometrii wynosi między 60zł, a 100zł.

Przebieg badania cefalometrycznego

Na początek głowa pacjenta zostaje unieruchomiona. Zagwarantuje to wyraźne i czytelne zdjęcie. Wykorzystuje się do tego specjalną przystawkę. Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do badań. Ważne jest ściągnięcie wszelkiej metalowej biżuterii, znajdującej się w okolicach głowy i szyi (np. spinki do włosów, wisiorki, kolczyki). Jeśli pacjent posiada protezę z metalowymi elementami, należy o tym poinformować osobę wykonującą badanie, zanim do niego przystąpi. Na czas wykonywania zdjęcia RTG należy założyć specjalny ochronny fartuch. Ograniczy on przenikanie promieni do wnętrza organizmu.

Ważne wskazówki

Osoba wykonująca badanie opisze, co należy zrobić krok po kroku oraz ustawi głowę w odpowiedniej pozycji. Pamiętaj, by nie ruszać się podczas badania, mieć zaciśnięte zęby oraz złączone, lecz nienapięte wargi. Przed samym zdjęciem zostaniesz poproszony, by przełknąć ślinę. Zasadą wykonania zdjęć jest odpowiednia odległość – 1,5 metra od źródła promieniowania. Aby poprawnie wykonać zdjęcie RTG, głowę umieszcza się w kraniostacie. Jest to sieć specjalnych uchwytów, którą nakłada się na uszy oraz nasadę nosa. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko poruszenia się w trakcie badania. Ale spokojnie! Badanie trwa tylko kilka sekund!

Cefalometria – czy badanie jest bezpieczne?

Badanie cefalometryczne jest bezpieczne i bezbolesne, nawet dla dzieci. Aby szkodliwe promienie nie przeniknęły do organizmu, zakłada się specjalny ołowiany fartuch ochronny na tułów pacjenta. Dzięki temu nie musisz bać się ekspozycji na promieniowanie. Dodatkowo, coraz więcej gabinetów wykonuje cefalometrię cyfrową, która posiada specjalny czujnik elektryczny, bardzo czuły na promieniowanie rentgenowskie, co pozwala zmniejszyć dawkę promieniowania.

Cefalometria – podsumowanie

Cefalometria to badanie bezbolesne i bezpieczne. Dzięki niemu lekarz ortodonta może odpowiednio zaplanować leczenie większości wad zgryzu i nie tylko. Zdjęcia cefalometryczne wykorzystywane są głównie w ortodoncji, lecz również stomatologii, laryngologii, a także chirurgii twarzowo-szczękowej. Wszystko dlatego, że na otrzymanym zdjęciu RTG widać wyraźnie nie tylko kości i zęby, lecz również tkanki twarde oraz tkanki miękkie twarzy oraz górne drogi oddechowe. Cefalometrię wykorzystuje się zarówno, jako narzędzie diagnostyczne, jak i kontrolne, pozwalające zobaczyć postępy trwającego leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
przetoka zębowa

Przetoka zębowa – przyczyny powstania, pierwsze objawy oraz leczenie

Next Post
wędzidełko górne

Wędzidełko górne, czyli kłopotliwy fałd błony śluzowej, dzielący jamę ustną na prawą i lewą

Related Posts