Borowanie zęba to czynność, którą dentysta wykonuje w ramach zachowawczego leczenia uzębienia. Czy istnieje bezbolesna alternatywa dla tego zabiegu?
Już sama myśl o borowaniu zęba u wielu pacjentów wywołuje dreszcze na całym ciele. Ból, dyskomfort i charakterystyczny dźwięk wiertła to rzeczywiście nic przyjemnego. Jednak dziedzina stomatologii stale się rozwija, a innowacyjne zabiegi i metody leczenia są coraz bardziej komfortowe dla pacjentów. Sprawdzamy, po co stomatolog boruje zęby i czy można przeprowadzić ten zabieg bezboleśnie.
Jak powstaje próchnica?
Zębinę zęba pokrywa szkliwo – najtwardsza tkanka ludzkiego organizmu. Niestety szkliwo nie jest niezniszczalne, a nieprawidłowa higiena jamy ustnej i pewne pokarmy mogą powodować osłabienie tej twardej tkanki. Na powierzchni zęba tworzy się płytka nazębna, która łącząc się z cukrami, wytwarza kwasy i prowadzi do erozji szkliwa. W taki sposób tworzy się próchnica zębów i powstają ubytki.
Dlaczego zęby trzeba borować?
Jeżeli powstał ubytek, trzeba zastosować wypełnienie. Jednak nie można plombować zęba, bez borowania i odkażenia powierzchni zęba, ponieważ bakterie pozostaną wewnątrz ubytku i będą prowadzić do dalszej degradacji tkanek. Z tego powodu należy usunąć bakterie i części zęba zaatakowane przez próchnicę, a tym samym przygotować stabilne podłoże pod plombę. Do tego właśnie potrzebne jest wiercenie, które często wiąże się z dolegliwościami bólowymi, a przynajmniej pewnym dyskomfortem. Dlatego też najczęściej, przed przystąpieniem do zabiegu dentysta podaje znieczulenie miejscowe.
Co zamiast borowania? Abrazja powietrzna
Czy można uniknąć wiertła w leczeniu próchnicy? Jak się okazuje, jest jeden sposób – abrazja powietrzna. W tej metodzie ubytek próchnicowy opracowywany jest za pomocą strumienia powietrza pod ciśnieniem. Wraz z powietrzem, z głowicy dyszy urządzenia wydobywają się ścierające drobinki glinu. Abrazja powietrzna jest całkowicie bezbolesna, dlatego nie wymaga znieczulenia miejscowego. Technologię stosuje się również w celu usuwania osadu nazębnego. Niestety nie jest ona bez wad, ponieważ zwykle można z niej korzystać tylko w przypadku niewielkich ubytków. Oprócz tego nie jest ona odpowiednia dla osób cierpiących na choroby dróg oddechowych, w szczególności astmę.
Czy możliwe jest leczenie próchnicy bez bólu?
Czy borowanie zębów musi wiązać się z bólem? Cóż, wszystko zależy od doświadczenia dentysty i odczuwania bólu przez pacjenta. Obecnie wiele gabinetów stomatologicznych dba o jak najwyższy komfort osoby siedzącej na fotelu. Jeżeli obawiasz się zabiegu, koniecznie poinformuj o tym stomatologa. Zazwyczaj po znieczuleniu miejscowym należy odczekać kilka minut, a dentysta przystępuje do pracy dopiero wtedy, kiedy jest pewien, że pacjent nie będzie odczuwał bólu.
Powikłania po borowaniu zęba
Borowanie i wypełnianie ubytku bardzo rzadko wiąże się z powikłaniami, o wiele rzadziej niż w przypadku ekstrakcji. Jednak pacjenci często skarżą się, że zaplombowany ząb zaczął boleć dopiero po zabiegu. Ze względu na to, że proces usuwania próchnicy przez borowanie może obejmować sporą część tkanki zwanej zębiną, ząb może stać się lekko nadwrażliwy. Bywa również tak, że nerw zostaje podrażniony. W konsekwencji może pojawiać się ból podczas przygryzania, czy picia zimnych lub gorących napojów. Zwykle jednak dyskomfort mija po kilku dniach od wypełnienia ubytku.
Kiedy trzeba zgłosić się do dentysty?
Czasem też nieprzyjemne odczucia pojawiają się z powodu źle opracowanego ubytku. Wówczas trzeba wrócić do gabinetu stomatologicznego i poddać ząb ponownemu opracowaniu. Jeżeli natomiast ból po zabiegu plombowania utrzymuje się długo i nie ustępuje, mogło dojść do nadkażenia tkanek, czego konsekwencją jest zwykle stan zapalny. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji stomatologicznej, dlatego nie warto lekceważyć bólu po borowaniu i plombowaniu zęba.
Profilaktyka próchnicy zębów
Nie zawsze konieczne jest zaawansowanie leczenie zębów. Stosując kilka zasad, można skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy. Oto one:
- Higiena jamy ustnej to podstawa. Należy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej 30 minut po każdy posiłku.
- Do mycia zębów niezbędne są odpowiednie pasty do zębów i atestowana szczoteczka. Wybór produktów najlepiej skonsultować ze stomatologiem.
- Bez regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym się nie obejdzie. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku pojawienia się drobnych ubytków dentysta ma o wiele więcej możliwości, a samo leczenie przebiega szybko, sprawnie, bez bólu i powikłań.
- Warto ograniczyć spożywanie cukrów i produktów zawierających kwasy. Odpowiadają one za pojawianie się zmian próchnicowych i szybki ich rozwój.
Może Cię także zainteresować:
- Z czym wiąże się ból zdrowego zęba? Poznaj najczęstsze przyczyny bólu w pozornie zdrowej szczęce
- Szynowanie zębów włóknem szklanym – sposób na rozchwiane zęby. Sprawdzamy, jak przebiega ten zabieg i czy jest skuteczny!
- Ból zęba pod koroną – skąd się bierze i jak mu zaradzić?
- Odsłonięty nerw zęba – źródło bólu i nadwrażliwości zębów
- Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Poznaj najlepsze porady na ranę po ekstrakcji zęba!
- Jak długo może boleć ząb i co, gdy przestaje boleć? Poradnik
- Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze i czy jest niebezpieczny?