Afty Bednara pojawiają się u niemowląt na błonie śluzowej. Zwykle występują w skutek uszkodzenia podniebienia, np. przedmiotem wziętym przez dziecko do buzi lub podczas ssania kciuka. Jeśli chodzi o ten rodzaj aft – po jakimś czasie same znikają.
Afty Bednara – przyczyny powstawania
Afty Bednara to rodzaj ran, pojawiających się na błonie śluzowej (najczęściej podniebienia miękkiego) u niemowląt. Rzadko występują u starszych dzieci, gdyż główną przyczyną ich powstawania są urazy mechaniczne spowodowane najczęściej wkładaniem do buzi różnych przedmiotów, które mogą skaleczyć delikatne podniebienie dziecka. Takie uszkodzenia może wywołać również paznokieć podczas ssania kciuka lub szorstka skóra sutka mamy. Kolejną częstą przyczyną jest zaniedbanie przez rodziców higieny jamy ustnej lub brak sterylności butelek czy smoczka.
Afty Bednara – charakterystyka
Afty Bednara znajdują się najczęściej między podniebieniem miękkim i twardym. Charakteryzuje je owalny, nieregularny kształt o żółto-szarym odcieniu otoczony czerwonym obrzeżem. Afta w dotyku jest miękka, jednak pod żadnym pozorem nie należy jej przebijać!
Pierwsze objawy
Afta może pojawić się również podczas chorób przewodu pokarmowego, grypy lub celiakii, dlatego jeśli noworodek zmaga się z którąś z nich, warto obserwować jego podniebienie. Pierwszym sygnałem, który może informować o problemach w jamie ustnej niemowlaka, jest wyjątkowo niespokojne zachowanie. Dziecko karmione piersią może mniej chętnie pić lub przerywać ssanie i płakać, z powodu odczuwanego bólu, podczas kontaktu z brodawką. Afty Bednara zwykle goją się samoistnie w ciągu jednego miesiąca, jednak najlepiej udać się do lekarza od razu, gdy tylko je zauważysz.
Diagnostyka i leczenie aft
W przypadku noworodków przede wszystkim należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko zachowuje się nieswojo, nie chce pić ani z piersi, ani z butelki, upewnij się, czy nie pojawiła się jakaś zmiana na błonie śluzowej. W przypadku zauważenia urazu, udaj się do lekarza, by zdiagnozował zmianę. Pediatra najczęściej pobiera wymaz z powierzchni afty, by rozpoznać chorobę. Jeśli okaże się, że faktycznie u dziecka pojawiły się afty Bednara, lekarz zaleci używanie sterylnych butelek oraz używanie nakładki na sutka, która będzie miększa i bardziej gładka.
Afty Bednara – podsumowanie
Afty Bednara, to rodzaj owrzodzeń występujących najczęściej u noworodków. Ich przyczyny mogą być różne, jednak najczęstszymi są: niewłaściwa higiena jamy ustnej lub urazy mechaniczne wywołane wkładaniem przedmiotów do buzi. Afty zwykle znikają same, choć warto udać się do lekarza, gdy tylko je zauważysz, ponieważ pomoże to w doborze środków przyspieszających leczenie.
Może Cię także zainteresować:
- Afta Suttona – jak powstaje oraz jak wyleczyć owrzodzenia i nadżerki błony śluzowej jamy ustnej?
- Skąd biorą się nadżerki w jamie ustnej? Dowiedz się, co je powoduje, by lepiej im przeciwdziałać
- Mucocele – przyczyny powstawania i leczenie torbieli
- Czym są perły Epsteina, kiedy i u kogo będą występować?
- Zapalenie jamy ustnej – objawy, zapobieganie i leczenie, zobacz, co warto wiedzieć o zapaleniu błony śluzowej!
- Owrzodzenie jamy ustnej – jak złagodzić przykre dolegliwości związane z miejscowym zapaleniem jamy ustnej?
- Afta i pleśniawka w jamie ustnej – przyczyny powstawania i domowe sposoby na afty