zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy – czym się wyróżnia? W jaki sposób można leczyć taką wadę zgryzu?

Anna Wiktor
Zgryz krzyżowy jest jedną z najczęstszych wad związanych z budową jamy ustnej. Co go wyróżnia? Jakie metody leczenia są stosowane w takim przypadku? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Prawidłowy zgryz to marzenie wielu osób. Niestety większość ludzi musi się borykać z wadami, które utrudniają życie, a często stają się przyczynami kompleksów. Masz problem z zębami i chcesz się go skutecznie pozbyć? Sprawdź, z jakich metod leczenia możesz skorzystać.

Zgryz krzyżowy  – czym się wyróżnia?

W przypadku tej wady zgryzu najbardziej charakterystycznym problemem jest nachodzenie zębów dolnych na górne.

Rodzaje wad zgryzu

Najczęstsze wady zgryzu to:

Zgryz krzyżowy i jego przyczyny

Przyczyny zgryzu krzyżowego są dość zróżnicowane. Głównym problemem jest tu zwężenie szczęki lub nadmierne rozszerzenie żuchwy.

Do powstania takiej wady przyczyniają się m.in.:

  • wady wrodzone, powstałe w okresie płodowym;
  • czynniki genetyczne;
  • wady nabyte, np. ssanie kciuka lub smoczka;
  • oddychanie przez usta;
  • trzymanie języka pomiędzy zębami;
  • zgrzytanie zębami.

Tego rodzaju wady zgryzu mogą być też skutkiem drobnych zaniedbań związanych z higieną jamy ustnej, do których dochodzi w okresie dzieciństwa. Do sytuacji, w której dolne zęby zachodzą na górne, może doprowadzić m.in. dość wczesna utrata zębów mlecznych, co często dzieje się w przypadku nieleczonej próchnicy. Regularne wizyty u stomatologa są zatem bardzo ważne, szczególnie w pierwszych latach życia.

Dlaczego nie możesz lekceważyć tego problemu?

Ignorowanie takich wad, jak krzyżowy zgryz, może mieć poważne konsekwencje. Wady poprzeczne zgryzu wpływają na budowę żuchwy – ważnego narządu żucia. Przesunięcie linii pośrodkowej zębów i fakt, że zęby dolne zachodzą na górne, utrudnia nie tylko jedzenie. Wady zgryzu mogą prowadzić do wady wymowy oraz poważnych kompleksów u osób dorosłych.

Rodzaje zgryzu krzyżowego i jego cechy charakterystyczne

Wada ta dzieli się na:

  • zgryz krzyżowy boczny  – polega na nachodzeniu bocznych zębów dolnych na zęby górne;
  • zgryz krzyżowy częściowy  – polegający na nachodzeniu na siebie tylko przednich zębów;
  • zgryz krzyżowy całkowity  – występujący wtedy, gdy dolny łuk zębowy nachodzi na łuk górny.

Choć ta wada zgryzu może przybierać różne formy, pewne cechy są charakterystyczne przy wszystkich wariantach. Ponieważ zęby dolnego łuku zachodzą na górny łuk, dolna warga znacznie się wysuwa, a asymetria twarzy staje się dla wielu osób przyczyną kompleksów. Krzyżowy zgryz często łączy się z takim problemem, jak stłoczenie zębów czy zaburzony tor odwodzenia żuchwy.

Leczenie zgryzu krzyżowego a współczesna ortodoncja

Chcesz cieszyć się prawidłowym zgryzem? Może ci w tym pomóc ortodonta, który wybierze leczenie dopasowane do potrzeb i wieku pacjenta. Co może zrobić dentysta, by uporać się z dysproporcją występującą pomiędzy szczęką a żuchwą?

Leczenie wad zgryzu u dzieci

Jeśli wada zostanie wykryta w chwili, gdy kość szczęki nie jest jeszcze do końca rozwinięta, istnieje szansa na skuteczne pokonanie problemu. Najmłodsi pacjenci mogą skorzystać z leczenia, w którym priorytetową rolę odgrywa aparat ortodontyczny. Dzieci, które mają mniej niż 10 lat, noszą aparat ruchomy. Starsze dzieci korzystają już z aparatu stałego.

Leczenie zgryzu krzyżowego u dorosłych

U dorosłych jedynym sposobem na piękne uzębienie staje się operacja. Zabieg taki przeprowadza specjalista z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, który za pomocą specjalnych płytek oraz śrub zmienia ułożenie szczęki w taki sposób, by krzywe zęby przeszły do historii.

Odpowiednie leczenie ortodontyczne może sprawić, że problemy z krzyżowym zgryzem staną się tylko przykrym wspomnieniem. Ta uciążliwa nieprawidłowość może zostać pokonana, a im prędzej skorzystasz z możliwości jakie daje ci stomatologia, tym lepiej dla ciebie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
wady zgryzu

Jak wady zgryzu wpływają na jakość życia? Jak leczyć zaburzenia zgryzu? Oto najważniejsze informacje

Next Post
zgryz głęboki

Zgryz głęboki to jedna z najczęstszych wad zgryzu! Jak ją się leczy? Jak wpływa na rysy twarzy?

Related Posts