Recesja dziąseł oznacza w praktyce zęby wychodzące z dziąseł. Tkanka zaczyna się osuwać, odkrywając szyjkę i korzeń. Pierwszym objawem wskazującym na pojawienie się tego problemu jest większa niż zwykle wrażliwość na spożywane ciepłe lub zimne pokarmy. Może to oznaczać nie tylko dyskomfort, ale nawet bolesność w obrębie jamie ustnej. Uniemożliwia to jedzenie większości pokarmów, a także prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie. Jak rozpoznać i leczyć to schorzenie? Sprawdź!
Recesja dziąseł w jamie ustnej – co to jest?
Recesja dziąseł to schorzenie natury stomatologicznej, którym głównym objawem jest odsłonięcie korzenia zęba. Dochodzi do tego przez cofanie się dziąseł. Ząb wydaje się dłuższy, ponieważ jego szyjka nie jest już otoczona przez dziąsło. Recesja najczęściej pojawia się w okolicy kłów, dlatego przy jakichkolwiek podejrzeniach występowania tej choroby należy obserwować przede wszystkim właśnie te zęby. Jest to jednak jedna z najbardziej zaawansowanych, daleko postępujących chorób dziąseł. Dlatego warto pozostać wyczulonym na wcześniejsze objawy i dolegliwości w obrębie jamy ustnej.
Osuwanie dziąseł – objawy
Pierwsze objawy pojawiają się jeszcze zanim dojdzie do obniżenia dziąseł. Pierwszą oznaką recesji może być nadwrażliwość zębów. Wynika ona ze stopniowego osłabiania się i osuwania dziąseł. Takie uczucie może być wykrywalne przed jakimikolwiek widocznymi zmianami. Recesja dziąseł rozwija się przez długi czas. Poza bólem można zauważyć zanikanie dziąseł, ubytki w tkance i szkliwie i ścieranie się zębów.
W związku z tym spożywanie skrajnie ciepłych lub zimnych pokarmów i napojów staje się coraz trudniejsze i bardziej uciążliwe. Zwiększa się także podatność na próchnicę, co może prowadzić do rozchwiania zęba lub powstania stanu zapalnego. Wrażliwość zębów często bywa bagatelizowana lub całkiem ignorowana – niesłusznie. Jeśli odczuwasz ją u siebie, skonsultuj się z lekarzem, a być może umożliwi ci to szybsze rozpoznanie choroby i jej skuteczniejsze wyleczenie.
Przyczyny recesji dziąseł
Recesja dziąseł może być powiązana z różnymi czynnikami zewnętrznymi, jak też z chorobami. Do najczęściej występujących spośród nich należą m.in.:
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej;
- gromadzenie się dużej ilości kamienia nazębnego;
- nadmierne, mocne mycie zębów, w szczególności przy użyciu zbyt twardej szczoteczki;
- palenie dużej ilości papierosów;
- zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki;
- zapalenie przyzębia.
Sposoby leczenia recesji dziąseł
Leczenie recesji dziąseł jest możliwe tylko dzięki nowoczesnej technologii i postępom medycyny. Dostępne są obecnie mniej i bardziej inwazyjne metody. Dentysta może zalecić ci którąś z poniższych terapii:
- zakrycie odsłoniętej części zęba materiałem kompozytowym;
- wygładzenie powierzchni zębowej i usunięcie kamienia – konieczne jest dokładne czyszczenie powyżej i poniżej linii dziąseł;
- zabieg chirurgiczny, w którym lekarz odbudowuje zanikające tkanki;
- przeszczep dziąsła – tę operację stosuje się w skrajnych, bardzo zaawansowanych przypadkach. Odsłonięty ząb zakrywa się tkanką pobraną ze zdrowego podniebienia lub innego fragmentu jamy ustnej pacjenta.
Zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć recesję dziąseł. W tym celu warto skupić się jak najbardziej na prawidłowej higienie i metodzie szczotkowania i nitkowania zębów. Ważne jest także regularne usuwanie gromadzącego się kamienia nazębnego.
W skrajnych przypadkach nieleczona recesja dziąseł może prowadzić nawet do całkowitego zaniku dziąseł i wypadania zębów. Ta choroba może spotkać osoby w każdym wieku, dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i częste wizyty kontrolne u stomatologa. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy lub podejrzenia co do swojego stanu zdrowia, warto omówić je z lekarzem, który zaleci ci najlepszy sposób działania.
Może Cię także zainteresować:
- Odsłonięte szyjki zębowe – na czym polega leczenie recesji dziąseł? O czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji zębów?
- Białe dziąsła – co może oznaczać ten objaw? Przyczyny występowania białych dziąseł
- Najczęstsze choroby dziąseł – rodzaje, profilaktyka i leczenie
- Krwawienie dziąseł – co je powoduje i jak mu przeciwdziałać?
- Ból dziąsła – przyczyny bólu dziąseł i domowe sposoby na leczenie zapalenia przyzębia
- Przetoka zębowa – przyczyny powstania, pierwsze objawy oraz leczenie
- Przerost dziąseł i zapalenie dziąseł związane z przerośniętymi dziąsłami – przyczyny i sposoby leczenia