Przygryzanie warg

Przygryzanie warg – jakie są tego przyczyny?

Jakub Kaczmarek
Przygryzanie warg to nawyk, który towarzyszy wielu osobom. Może wydawać się całkowicie nieszkodliwy, aczkolwiek dentyści ostrzegają, że zwykle niesie za sobą poważne konsekwencje. Z naszego artykułu dowiesz się o przyczynach i skutkach przygryzania warg.

Bardzo wiele osób żyje w ciągłym stresie, a to skutkuje złymi nawykami takimi jak przygryzanie warg. Stres jest uznawany za jedną z najczęstszych przyczyn tego problemu. Ważną informacją jest to, że często przygryzanie warg jest nieświadome. Niestety ten nawyk bywa bardzo szkodliwy dla zdrowia i może prowadzić do wielu groźnych schorzeń. Dlatego warto znać jego przyczyny, skutki, a także dowiedzieć się, jak walczyć z przygryzaniem warg. O tym wszystkim w poniższym tekście – zachęcamy do lektury!

Przygryzanie warg – przyczyny 

Za przygryzanie warg i policzków może odpowiadać wiele czynników, choć można wymienić najczęstsze przyczyny. Sprawdź, co najczęściej powoduje ten szkodliwy nawyk!

Stres

Obecnie trudno funkcjonować bez stresu. Wiele osób potrafi sobie z nim poradzić (np. wyżywając się w trakcie aktywności fizycznej), lecz niektórzy sięgają po niewłaściwe metody zwalczania stresu, czego skutkiem są szkodliwe nawyki takie jak przygryzanie warg. Przygryzanie warg w stresujących sytuacjach jest wynikiem działania mechanizmów samoregulacji organizmu, który chce zachować równowagę w sferze cielesnej i duchowej. Jednakową reakcją na stres jest np. drżenie mięśni, czy pocenie dłoni.

Bruksizm 

Bruksizm to nazwa schorzenia, które bardzo często pojawia się u osób prowadzących nerwowy tryb życia. Jeśli obserwujesz u siebie zaciskanie i zgrzytanie zębami, szczególnie w nocy, to możesz podejrzewać, że zmagasz się z bruksizmem. Zgrzytając zębami, może dojść do uszkodzenia warg i wewnętrznych stron policzków. Koniecznie trzeba go leczyć, ponieważ nieleczony może prowadzić nawet do kruszenia się zębów, czy ich późniejszego wypadania! Co więcej, zgrzytanie zębami to również jedna z wielu przyczyn wad zgryzu, czy problemów z kręgosłupem!

Nieodpowiednia proteza

Nierzadko zdarza się, że do przygryzania warg dochodzi, gdy pacjent ma nieodpowiednio dopasowaną protezę. Może się zdarzyć, że elementy protezy będą raniły błony śluzowe. W takiej sytuacji należy jak najszybciej umówić się na wizytę do specjalisty, który spiłuje części protezy. 

Jakie są skutki przygryzania warg?

Przygryzanie warg może nieść za sobą wiele skutków. Jednym z najlżejszych jest pękanie i suchość warg, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Gryzienie warg może prowadzić do tego, że będą one nie tylko krwawić, ale będą również bolesne i nieestetyczne. Jeśli przygryzasz wargi od wewnątrz, to jesteś narażony na nadżerki lub afty. Opisywany nawyk może też skutkować zmianami ortodontycznymi. Dużym problemem może być też leukoplakia jamy ustnej, czyli stan przedrakowy. Jeśli wciąż będzie dochodziło do podrażniania błony śluzowej, to wspomniany stan przedrakowy może zmienić się w nowotwór. 

Jakie są sposoby na walkę z przygryzaniem warg?

Najlepiej byłoby całkowicie wyeliminować czynnik sprawczy, którym zwykle jest stres. Polecany stomatolog na pewno podpowie pacjentowi, jak walczyć z tym szkodliwym nawykiem. Osoba zmagająca się z obgryzaniem warg i policzków może także samodzielnie zapoznać się z technikami, dzięki którym można panować nad stresem – jedną z takich jest medytowanie. Warto rozważyć także skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty.

Najważniejsze jest to, aby znaleźć swój własny sposób, który będzie nieocenioną pomocą w rozładowaniu codziennego stresu.  Niektórzy twierdzą, że świetnym sposobem na zniwelowanie problemu, jakim jest przygryzanie warg i policzków, jest żucie gumy i ssanie cukierków, aczkolwiek nie należy korzystać z tego sposobu zbyt często w ciągu dnia, ponieważ może dojść do zbyt dużego obciążenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Pamiętaj też o tym, że to, jak walczyć z przygryzaniem warg, jest zależne od przyczyny problemu. Jeśli jest nią bruksizm, to być może konieczna będzie specjalna nakładka relaksacyjna. Bez problemu kupisz model uniwersalny, lecz lepszym rozwiązaniem będzie udanie się na wizytę do stomatologa, który pobierze odcisk i wykona nakładkę idealnie dopasowaną do twojego uzębienia.

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, skąd może brać się przygryzanie warg, a także jak walczyć z tym często spotykanym problemem. Absolutnie nie powinieneś go bagatelizować – ważne jest tutaj rozpoznanie jego przyczyny, a następnie wdrożenie odpowiedniej formy przeciwdziałania temu nawykowi. 


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Grill na zęby

Grill na zęby – co to jest i ile trzeba za to zapłacić?

Next Post
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Related Posts
irygator do zębów ranking

Irygator do zębów – ranking 2024

Zastanawiasz się, jak kupić dobry irygator do zębów? Ranking irygatorów 2024 pomoże wybrać urządzenie idealne dla ciebie i twojej rodziny. Z naszego artykułu dowiesz się też jak dbać o irygator i ile kosztują te urządzenia.
Czytaj więcej
ranking szczoteczek sonicznych

Ranking szczoteczek sonicznych

Przygotowaliśmy ranking szczoteczek sonicznych, który uwzględnia najpopularniejsze w bieżącym roku modele. Jeśli zamierzasz kupić szczoteczkę soniczną, wiesz, że ich wybór jest szeroki, więc sprawdź topowe propozycje.
Czytaj więcej
Jak pozbyć się afty w jeden dzień

Jak pozbyć się afty w jeden dzień?

Jak pozbyć się afty w jeden dzień? Niestety, tak szybko nie udało się zadziałać jeszcze nikomu! Wiemy jednak, jak przyspieszyć leczenie nieprzyjemnych zmian w jamie ustnej. Sprawdź nasze sposoby na pozbycie się aft na długi czas!
Czytaj więcej
płyn do płukania jamy ustnej ranking

Płyn do płukania jamy ustnej – ranking

W skład codziennej pielęgnacji jamy ustnej oprócz szczotkowania zębów powinno też wchodzić płukanie jamy ustnej. W tym artykule wyjaśniamy między innymi, dlaczego warto stosować płyn do płukania jamy ustnej. Ranking tych preparatów pomoże ci dokonać właściwego wyboru.
Czytaj więcej