Mycie zębów wodą utlenioną

Mycie zębów wodą utlenioną – czy to ma sens?

Anna Wiktor
Mycie zębów wodą utlenioną uważane jest za prosty i łatwodostępny sposób na wybielenie ich w warunkach domowych. Czy to na pewno dobry pomysł? Jaki jest wpływ wody utlenionej na szkliwo zębów? Podpowiadamy!

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru to bardzo powszechny środek obecny w większości domowych apteczek. Często można spotkać się z przekonaniem, że jej stosowanie to świetny domowy sposób na wybielenie zębów. Jest tani, prosty i przede wszystkim dostępny od ręki. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na mycie zębów wodą utlenioną. Dentyści nie mają jednak dla nich najlepszych wiadomości. Taka praktyka może w istocie porządnie zaszkodzić.

Mycie zębów wodą utlenioną – czemu służy?

Osoby, które praktykują mycie zębów bez pasty, coraz częściej decydują się na korzystanie w tym celu z wody utlenionej. Nadtlenek wodoru w istocie wykazuje właściwości bakteriobójcze oraz wybielające. W sklepach znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do domowego wybielania zębów, które mają w składzie właśnie ten popularny nieorganiczny związek chemiczny.

Mycie zębów wodą utlenioną – czy jest bezpieczne?

Warto jednak zaznaczyć, że mycie zębów wodą utlenioną może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt duże stężenie nadtlenku wodoru wpływa negatywnie na kondycję szkliwa, a co za tym idzie może prowadzić do próchnicy.

Oczywiście nie ma nic złego w wykorzystywaniu produktów, (takich jak płyny, czy wybielające pasty do zębów) które mają w składzie wodę utlenioną. Pamiętaj jednak, że są one przygotowane profesjonalnie i mają odpowiednie stężenia. Korzystanie z tej metody na własną rękę i przyrządzanie roztworów „na oko” jest w dłuższej perspektywie niebezpieczne dla naszych zębów.

Mycie zębów z pomocą wody utlenionej zdecydowanie nie powinno być traktowane jako tańsza alternatywa dla zabiegów stomatologii estetycznej! Osłabione szkliwo prowadzi do nadwrażliwości i powstawania ubytków, których leczenie nie należy przecież do najtańszych usług medycznych.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak usztywnić ruszający się ząb

Jak usztywnić ruszający się ząb? Praktyczne porady

Następny artykuł
mycie zębów raz dziennie

Mycie zębów raz dziennie – czy to wystarczy?

Podobne artykuły