Gumki do aparatu, inaczej ligatury ortodontyczne, to kolorowe lub bezbarwne gumeczki, które służą do przytwierdzania do zamków łuku ortodontycznego, czyli drutu. Musisz jednak wiedzieć, że po pewnym czasie się zużywają, dlatego ortodonta powinien je wymieniać na każdej wizycie kontrolnej. Powinieneś również wiedzieć, że gumki do aparatu to także wyciągi, które dostosowują zgryz i położenie szczęki.
Czym są i jak często zmieniać gumki do aparatu ortodontycznego?
Ligatury to niewielkie gumki w aparacie, które pełnią bardzo ważną funkcję – utrzymują łuk znajdujący się w szczelinach zamków i zapobiegają jego przesuwaniu się czy wypadaniu. Ten element stałego aparatu ortodontycznego szczególnie podoba się najmłodszym, ponieważ aparat na zęby kolorowy jest niemałą atrakcją – może być w kolorach tęczy, niebieski, czarny czy biały. Ligatury ortodontyczne zmieniane są przy każdej wizycie kontrolnej w gabinecie ortodontycznym, czyli średnio co miesiąc. Co ważne, absolutnie nie należy zmieniać ich samodzielnie, ponieważ wymaga to doświadczenia i zastosowania odpowiednich narzędzi.
Jaki wybrać kolor ligatur?
Wybór koloru ligatur często sprawia problem pacjentom. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy kolor gumek będzie dla ciebie odpowiedni. Zanim dokonasz wyboru, wiedz, że czarne gumki w połączeniu z niekoniecznie białymi zębami dają wrażenie, że zęby są brudne lub nawet zepsute. Nie poleca się także białych ligatur, ponieważ one również mogą podkreślać niedoskonałości twojego uzębienia. Pamiętaj również, że białe gumeczki szybko zabarwiają się od jedzenia i napojów, przez co wyglądają na brudne. Oprócz tego niezbyt dobrym wyborem mogą być gumki do aparatu w bardzo jasnych kolorach.
Dzieci najczęściej decydują się na kolorowe wersje, natomiast osoby dorosłe raczej kierują się w stronę szarych i przezroczystych ligatur – tak, aby nie rzucały się w oczy. Pamiętaj jednak, że to, jaki wybierzesz kolor gumeczek do aparatu, powinno zależeć wyłącznie od twojego uznania. W ortodoncji dostępna jest szeroka paleta barw do wyboru, więc na pewno znajdziesz taki wariant kolorystyczny, który przypadnie ci do gustu.
Do czego służą i jak należy używać wyciągów ortodontycznych?
W leczeniu ortodontycznym bardzo często trzeba stosować wyciągi ortodontyczne, inaczej nazywane gumkami do aparatu. Pacjenci mogą samodzielnie je zdejmować i zakładać – tym samym ponoszą dużą odpowiedzialność za sprawny przebieg leczenia. Wyciągi elastyczne mogą mieć różne wielkości i grubości, dlatego ich doborem zawsze zajmuje się ortodonta, który dostosowuje je do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Stosowanie wyciągów podczas noszenia aparatu stałego ma na celu uzyskanie dodatkowego nacisku na jeden lub więcej zębów i tym samym spowodować ich przemieszczenie. Musisz również wiedzieć, że służą one do korekty wad zgryzu, takich jak np.:
Jak często trzeba nosić gumeczki ortodontyczne?
Częstotliwość noszenia gumek ortodontycznych podczas leczenia powinna być uzależniona od wskazań specjalisty. Najczęściej jednak zaleca się ich noszenie przez całą dobę i ich zdejmowanie jedynie na czas szczotkowania zębów i ewentualnie przy jedzeniu. Szczególnie ważne jest też to, aby wymieniać je najlepiej 3–4 razy dziennie i nie rzadziej niż co 12 godzin. Bardzo często pacjenci na początku używania tego elementu aparatu mają problem z zakładaniem gumek, lecz na szczęście zwykle szybko nabierają wprawy.
Dowiedziałeś się już, czym są gumki do aparatu. Wiedz, że bardzo często są one niezbędne w leczeniu ortodontycznym, byś w efekcie mógł cieszyć się prostym i pięknym zgryzem!
Może Cię także zainteresować:
- Wyciągi ortodontyczne – czym są te elementy aparatu ortodontycznego? Czemu służą wyciągi elastyczne?
- Aparat samoligaturujący – czym jest i jak leczy wady zgryzu? Kto może nosić aparat ortodontyczny samoligaturujący?
- Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?
- Aparat kryształowy – co to za rodzaj aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ten aparat estetyczny?
- Aparat porcelanowy – jak jest zbudowany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma aparat stały porcelanowy?
- Dekortykacja przyzębia – na czym polega ten zabieg i jak wpływa na leczenie ortodontyczne?
- Gumki separacyjne – jak zakładać i po co nosić? Z czym wiąże się noszenie aparatu na zęby?