Fluoryzacja w szkole zaczyna wzbudzać kontrowersje i wątpliwości. Wyjaśniamy, jakie są zalecenia do dodatkowej fluoryzacji zębów i jak dbać o stan uzębienia u dzieci.
Fluoryzacja w szkole
Fluor jest pierwiastkiem, który zapobiega pojawianiu się próchnicy, przez to, że zwiększa odporność zębów na działanie kwaśnego środowiska w jamie ustnej. Fluoryzacja zębów jest prowadzona u uczniów szkół podstawowych na obszarach, na których poziom fluorków w wodzie nie przekracza 1 mg/l. Fluor występuje w wodzie pitnej i butelkowej, a także w niektórych produktach spożywczych. Zabieg fluoryzacji jest przeprowadzany przez pielęgniarki szkolne lub higienistki. Rodzice muszą wyrazić na niego pisemną zgodę. Przeprowadza się go 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni. Według przepisów dotyczących procedur udzielania świadczeń zdrowotnych mają prawo odmówić tego zabiegu.
Fluoryzacja refundowana przez NFZ
Zabieg stomatologiczny fluoryzacji dla dzieci należy do elementów podstawowej opieki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia uznaje profilaktykę fluorkową jako działanie zwalczające próchnicę zębów, jest to zabieg w całości refundowany.
Pasta do zębów – z fluorem czy bez? Jakie są zalecenia stomatologów co do szczotkowania zębów?
Lekarze dentyści używają preparaty fluorowe w stomatologii. Jednak ostatnio dużo mówi się o tym, że pasty z fluorem mają swoje wady i zalety. Badania naukowe nie wykazały szkodliwości fluoru. Pasty wzbogacone w jony fluorkowe nie są groźne dla zdrowia, bo pierwiastek ten występuje w nich jedynie w niewielkim stężeniu. Przeciętna pasta zawiera około 2,25 mg fluoru. Dzieciom trzeba przypominać, że pasty z fluorem nie wolno połykać.
Czy nadmiar fluoru jest szkodliwy? Czym jest fluoroza?
Fluoroza to choroba, która objawia się nadżerkami szkliwa. Może występować u dzieci, których szkliwo jest podatne na spore dawki fluoru. Szkodliwe właściwości zbyt dużego poziomu fluoru pojawiają się zwykle nie na skutek mycia zębów pastą z fluorem, ale przez spożywanie fluorowanej wody i nadmiaru produktów spożywczych bogatych w ten pierwiastek. Przedawkowanie fluoru blokuje wchłanianie jodu przez tarczycę, przyswajanie magnezu i obniża aktywność trzustki.
Może Cię także zainteresować:
- Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych – czy fluor chroni zęby i zapobiega próchnicy? Sprawdź!
- Hydroksyapatyt – co to jest i jak go stosować
- Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego
- Leczenie zachowawcze – na czym polega stomatologia zachowawcza?
- Plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Czy taki zabieg jest bezpieczny?
- Próchnica zębów – jak wygląda profilaktyka i leczenie? Poznaj etapy rozwoju próchnicy
- Szkliwo. Jak je chronić? Jak o nie dbać? Czy da się odbudować tę tkankę? Sprawdzamy!