Czy komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to jest to samo

Czy komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe to jest to samo?

Anna Wiktor
Czy można w naturalny sposób zahamować proces starzenia i przynajmniej częściowo cofnąć jego skutki? Współczesna medycyna estetyczna przynosi rozwiązanie w postaci zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych. Choć obie metody opierają się na wykorzystaniu naturalnego potencjału regeneracyjnego naszego organizmu, różnią się pochodzeniem i mechanizmem działania. Dowiedz się więcej o każdej z nich.

Zabiegi regeneracyjne w medycynie estetycznej

Zarówno zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, jak i komórek macierzystych to terapie z zakresu medycyny regeneracyjnej. Zdarza się, że są ze sobą mylone ze względu na podobne obszary zastosowania oraz zdolność do pobudzania procesów naprawczych w tkankach. W obu przypadkach wykorzystuje się naturalny potencjał organizmu do samoodnowy. Zastosowany podczas zabiegów materiał jest pozyskiwany z własnych tkanek Pacjenta. Jednak osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste to dwie różne substancje.

Na czym polega różnica między komórkami macierzystymi a osoczem bogatopłytkowym?

Do zabiegu osoczem bogatopłytkowym pobiera się niewielką ilość krwi, najczęściej z żyły łokciowej. Następnie umieszcza się ją w specjalnej wirówce w celu uzyskania skoncentrowanego preparatu osocza bogatopłytkowego. Procedura nie wymaga znieczulenia. Pobranie komórek macierzystych jest nieco bardziej inwazyjne. Do zabiegów medycyny estetycznej pozyskuje się je z tkanki tłuszczowej, którą pobiera się za pomocą kaniuli z takich miejsc, jak brzuch, uda czy pośladki. W tym przypadku znieczulenie miejscowe jest konieczne. Tkanka tłuszczowa jest poddawana skomplikowanym procesom laboratoryjnym w celu wyizolowania jak największej ilości komórek macierzystych.

Osocze bogatopłytkowe wraz ze znajdującymi się w nim czynnikami wzrostu ma właściwości regeneracyjne, pobudza syntezę nowych naczyń krwionośnych w skórze, aktywuje mikrokrążenie, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Wszystko to znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii przeciwstarzeniowej. Przy pomocy osocza bogatopłytkowego można spłycić drobne zmarszczki i poprawić sprężystość skóry. Efekty są naturalne i stosunkowo subtelne.

Działanie komórek macierzystych opiera się na zdolności do przekształcania się w dowolne komórki organizmu. Poprawiają funkcjonowanie tkanki wszędzie tam, gdzie zostaną wstrzyknięte. Ich działanie regeneracyjne jest intensywniejsze niż po zastosowaniu osocza bogatopłytkowego. Umożliwiają redukcję nawet głębokich zmarszczek, ujędrniają skórę i poprawiają jej strukturę, wspomagają leczenie blizn i rozstępów, a w połączeniu z tkanką tłuszczową służą do uzupełniania nawet znacznych ubytków tkankowych.

Komórki macierzyste czy osocze bogatopłytkowe – co wybrać?

Jeśli zmagasz się z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, na Twojej twarzy występują drobne zmarszczki, płytkie blizny potrądzikowe, przebarwienia, nieznaczna utrata jędrności, to zabieg osoczem bogatopłytkowym może być wystarczający, aby przywrócić jej młody i odświeżony wygląd. Terapię komórkami macierzystymi zaleca się w bardziej zaawansowanych przypadkach. Wskazaniem do ich zastosowania są głębokie zmarszczki, nierównomierny koloryt skóry, zapadnięte obszary skóry z ubytkami tkankowymi, blizny i rozstępy. Nie wiesz, na który zabieg się zdecydować? Zapytaj ekspertów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej i regeneracyjnej, specjaliści z Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania.

Tekst promocyjny


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: wrzesień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Antykoncepcja bez recepty — czy jest możliwa?

Next Post

Mikrobiom jamy ustnej – jak bakterie w ustach wpływają na nasze ogólne zdrowie?

Related Posts

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych – na czym polega leczenie?

Chociaż nie mówi się o nich tak dużo i tak głośno, jak o innych chorobach cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy i nadciśnieniu, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych dotykają nawet większość populacji. Objawiają się różnie, m.in. szczękościskiem, zgrzytaniem zębami, bólem głowy. Bez odpowiedniej terapii znacznie obniżają jakość życia i mogą prowadzić do degradacji czy utraty zębów. Jaki specjalista pomoże oraz na czym polega leczenie stawu skroniowo-żuchwowego? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej
model zęba z widocznymi korzeniami

Ile kosztuje leczenie kanałowe w 2024 roku?

Cena leczenia kanałowego zęba stanowi istotny czynnik, który wpływa na decyzje pacjentów dotyczące dbałości o zdrowie jamy ustnej. Wielu z nich obawia się, że leczenie to jest finansowym wyzwaniem, któremu nie podołają. Trzeba jednak pamiętać, że celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, którego nie da się już uratować za pomocą innych, prostszych metod leczenia.
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej