ból korzenia zęba

Ból korzenia zęba – skąd bierze się ta uciążliwa dolegliwość? Dowiedz się, jak na nią reagować

Jakub Kaczmarek
Ból korzenia zęba nigdy nie minie samoistnie. Jest to sytuacja, w której konieczna jest specjalistyczna interwencja lekarska. W przeciwnym razie twój stan będzie z dnia na dzień pogarszał się coraz bardziej, a ostatecznie leczenie będzie jeszcze trudniejsze.

Ból w jamie ustnej nigdy nie powinien być ignorowany ani bagatelizowany. Zamiast tego, należy traktować go jako sygnał alarmowy. Nawet, jeśli nie widzisz żadnych niepokojących zmian gołym okiem, może rozwijać się próchnica lub stan zapalny. Ból korzenia zęba bywa szczególnie nieprzyjemny i nie sposób się go pozbyć domowymi sposobami.

Ból korzenia zęba – przyczyny

Ból korzenia zęba może mieć różne przyczyny. Czasem też ciężko jednoznacznie umiejscowić źródło nieprzyjemnego uczucia. Najczęściej ból pod koroną związany jest z którymś z poniższych czynników:

  • brak leczenia kanałowego i usunięcia miazgi przed założeniem korony na ubytek – w takiej sytuacji każdy nacisk na uszkodzony nerw będzie powodował ból;
  • nieprawidłowy zgryz i zgrzytanie zębami;
  • źle wykonane wypełnienie zęba, wokół którego powstała infekcja korzenia;
  • szerzący się proces próchnicowy, który najpierw atakuje miazgę, a nieleczony z czasem przerzuca się też na korzeń;
  • urazy zęba, które mogą doprowadzić do martwicy miazgi i zainfekowania korzenia.

Ból korzenia zęba – co robić?

W pierwszej kolejności sięgnij po lód na zimne okłady oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przyniosą ci ulgę w momentach silnego ataku bólu. Są to jednak tylko środki doraźne, które nie mogą być traktowane jako zamiennik leczenia. Koniecznie jak najszybciej umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym w celu rozpoznania przyczyny bólu oraz rozpoczęcia stosownego leczenia.

Pamiętaj, że jeśli czujesz ból korzenia zęba, nigdy nie warto zwlekać z reakcją. Infekcja może ostatecznie całkowicie wyniszczyć nerw, a następnie przenieść się na kość wokół korzenia. Powoduje to trudny do wyleczenia ból promieniujący na całą szczękę. Prawdopodobnie im szybciej zareagujesz, tym bardziej skutecznie i mniej problematyczne okaże się leczenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
ból zdrowego zęba

Z czym wiąże się ból zdrowego zęba? Poznaj najczęstsze przyczyny bólu w pozornie zdrowej szczęce

Next Post
nadżerki w jamie ustnej

Skąd biorą się nadżerki w jamie ustnej? Dowiedz się, co je powoduje, by lepiej im przeciwdziałać

Related Posts