Wybarwianie płytki nazębnej

Wybarwianie płytki nazębnej — na czym polega?

Anna Wiktor
Wybarwianie płytki nazębnej to zabieg wykonywany w celu wskazania niewidocznego gołym okiem osadu nazębnego. Na czym polega i czemu służy procedura?

Produkty wybarwiające płytkę nazębną najczęściej stosowane są w profilaktyce stomatologicznej oraz przy uczeniu dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej. Preparaty takie jak tabletki czy płyny wybarwiające pozwolą szybko wskazać, które obszary nie zostały prawidłowo wyszczotkowane. 

Po co wybarwia się płytkę nazębną? 

Nagromadzona płytka nazębna ma dość zbliżoną barwę do naturalnego koloru naszych zębów, czasem więc trudno jest dostrzec osad. Zastosowanie specjalnych produktów do jej wybarwienia pozwala oznaczyć ją na kontrastowy (najczęściej fioletowy, czerwony bądź ciemnoniebieski kolor), wskazując, gdzie na powierzchni zęba nagromadził się osad. Dzięki temu można określić, jak zaawansowany jest problem i czy dotychczasowa higiena jamy ustnej pacjenta jest wystarczająca, aby zachować prawidłowe zdrowie zębów. 

Czym skutkuje nagromadzenie się płytki nazębnej? 

Nagromadzenie się płytki nazębnej jest jedną z głównych przyczyn występowania próchnicy i chorób przyzębia. Sama płytka nazębna, zwana również biofilmem, jest naturalnie występującą warstwą bakterii i węglowodanów, która tworzy się na powierzchni zębów w ciągu dnia. Musi być jednak codziennie usuwana, powstające w niej kwasy wyniszczają bowiem powierzchnię zęba. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić do nagromadzenia się biofilmu, i kolejno problemów z uzębieniem takich jak próchnica, choroby przyzębia czy stany zapalne dziąseł. 

Na czym polega wybarwianie płytki nazębnej? 

Wybarwianie płytki nazębnej możliwe jest za pomocą produktów w formie płynów, tabletek, nici lub patyczków dentystycznych, najczęściej zawierających roztwór fuksyny bądź erytrozyny. Preparaty są powszechnie stosowane w gabinetach stomatologicznych, można jednak zakupić je do użytku domowego. W przypadku płynu wystarczy przepłukać jamę ustną bezpośrednio po myciu zębów; tabletki z kolei rozgryza się i rozprowadza kolejno roztwór po wewnętrznej i zewnętrznej stronie uzębienia. Równie łatwe w użytku są patyczki, którymi należy potrzeć powierzchnię zębów oraz nici, działające dokładnie tak samo jak zwykłe nici dentystyczne. Nałożenie preparatu powoduje zabarwienie się płytki nazębnej w obszarach, które wymagają bardziej precyzyjnego doczyszczenia. Barwniki zawarte w preparatach są w pełni bezpieczne, można więc korzystać z nich przy każdym myciu. Należy jednak pamiętać, że celem wybarwienia płytki nazębnej jest wskazanie problematycznych obszarów i poprawa codziennej higieny jamy ustnej. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
trzecie zęby

Trzecie zęby jako alternatywa dla implantów i protez

Next Post
uzupełnienia protetyczne

Uzupełnienia protetyczne — rodzaje

Related Posts