przetoka zębowa

Przetoka zębowa – przyczyny powstania, pierwsze objawy oraz leczenie

Anna Wiktor
Przetoka zębowa objawia się przede wszystkim silnym bólem. Powodem jej powstania mogą być m.in. nieleczone zmiany próchnicze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ją wyleczyć oraz zapobiec jej w przyszłości!

Przetoka zębowa to stan chorobowy, powstały na skutek nieleczonych zmian próchniczych lub powikłań po ekstrakcji zęba. Pierwszym widocznym objawem jest zaczerwienienie dziąseł oraz stan zapalny.

Przetoka zębowa – co to jest?

Przetoka zębowa to nieprawidłowe połączenie w postaci kanaliku między kością wyrostka zębodołowego z jamą ustną lub przynosowymi zatokami. Mówimy wtedy o przetoce wewnętrznej. Jej drugą postać, czyli przetokę zewnętrzną, charakteryzuje kanał łączący kość z powierzchnią skóry. Wspomniany kanał stanowi ujście dla płynów ustrojowych, zawierających ropę i krew, a także chorobotwórcze bakterie. Przetoka zębowa jest schorzeniem nabytym, najczęściej powstałym wskutek poważnych zmian próchniczych lub, jako powikłanie przeprowadzonych nieprawidłowo zabiegów dentystycznych.

Przetoka dziąsłowa i ustno-zatokowa

Przetoka dziąsłowa występuje wtedy, gdy zgromadzona w przetoce zębowej wydzielina jest kierowana do wnętrza jamy ustnej. Jedyną możliwością leczenia jest leczenie kanałowe. Po udanym zabiegu przetoka dziąsłowa powinna zniknąć samoistnie. Natomiast jeśli chodzi o przetokę ustno-zatokową, pojawia się wskutek usunięcia górnych zębów trzonowych lub przedtrzonowych. Powstanie tego rodzaju przetoki wymaga jak najszybszej interwencji lekarza, ponieważ może się wiązać z niebezpiecznymi konsekwencjami. W tym wypadku należy wykonać zabieg zamknięcia przetoki płatem śluzówkowo-okostnowym, a następnie zszyć zębodół.

Przyczyny przetoki zębowej

Przetoka zębowa nie pojawia się z dnia na dzień. Jest m.in. wynikiem zaniedbania higieny jamy ustnej lub źle przeprowadzonej ekstrakcji. Innymi przyczynami powstania przetoki zębowej są:

  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych
  • złamanie żuchwy i/lub szczęki
  • powikłania po leczeniu kanałowym
  • głęboko posunięta próchnica, powodująca martwicę miazgi zęba

Mechanizm powstawania przetoki

Mechanizm powstania przetoki zębowej wygląda następująco: osadzająca się płytka nazębna mineralizuje się do postaci kamienia, czego efektem jest próchnica. Nieleczona, na przestrzeni kilku miesięcy lub lat pogłębia swój zasięg powodując martwicę miazgi zębowej. W tym momencie kanał wypełniają miliony bakterii, co prowadzi do zapalenia tkanek przyzębia. Następnie przetoka zębowa przebija kość, przechodzi przez dziąsła, aż do wyjścia na powierzchnię błony śluzowej.

Przetoka zębowa po wyrwaniu zęba

Przetoka zębowa może się pojawić po źle przeprowadzonej ekstrakcji zęba lub leczeniu kanałowym. W tym wypadku powstanie przetok może być spowodowane błędami popełnionymi przez stomatologa podczas zabiegu. Jednak może to być naturalna konsekwencja, w przypadku osób mających problem z gojeniem się ran przyzębia.

Przetoka zębowa – objawy

Objawy przetoki zębowej są charakterystyczne i szybko odczuwalne. Na początku pojawia się twarde wybrzuszenie na powierzchni dziąsła, z którego czasem może sączyć się ropa lub krew. Zainfekowane części jamy ustnej (np. ząb, dziąsło, szczęka) zaczynają silnie i nieprzerwanie boleć. Ból promieniuje aż do głowy i z dnia na dzień staje się gorszy. Zwiększa się wrażliwość pacjenta na dotyk, temperaturę czy wiatr. Na powierzchni policzka lub żuchwy zaczyna być widoczny obrzęk. Dodatkowo, przetoce zębowej towarzyszy nieprzyjemny posmak i przykry zapach z ust.

Przetoka zębowa u dzieci

Niestety, problem przetok zębowych dotyczy nie tylko zębów stałych, lecz również zębów mlecznych. Jeśli chodzi o dzieci, również najlepszym wyjściem jest leczenie kanałowe, mimo że może się wydawać to stratą czasu w przypadku zębów, które i tak wypadną. W tym wypadku nie chodzi o same zęby, a o ryzyko wystąpienia powikłań, łącznie z ogólnoustrojowym zakażeniem. Możliwe jest usunięcie zęba, szczególnie w przypadku starszych dzieci, którym i tak niebawem będą wypadać zęby. W przypadku maluchów leczenie różni się tym, że nie zaleca się antybiotyków. Zamiast tego trzeba wykonywać płukanki z wody utlenionej.

Leczenie przetoki zębowej

Przede wszystkim leczenie powinna poprzedzać szczegółowa i dokładna diagnostyka, w czasie której zostanie ustalony przebieg kanału oraz źródło problemu. Dlatego na początku należy wykonać zdjęcie rentgenowskie (RTG) lub radiowizjografię (RVG). Ponieważ u większości pacjentów przyczyną schorzenia jest stan zapalny tkanek miękkich oraz martwica miazgi zęba, zalecane jest leczenie kanałowe. Podczas leczenia endodontycznego zostają oczyszczone wszystkie kanały zębowe znajdujące się pod martwą miazgą. Następnie wypełnia się ubytek w zębie. Gdy leczenie kanałowe jest niemożliwe, pozostaje usunięcie zęba.

Zalecenia po zabiegu

Leczenie endodontyczne to jednak nie koniec. Przez kolejne 14 dni należy stosować się do zaleceń lekarza dentysty. Oto niektóre z nich:

  • kilka razy dziennie stosować okłady z lodu
  • nic nie jeść, ani nie pić przez pierwsze 2 godziny po zabiegu
  • przez pierwszą dobę nie płukać jamy ustnej
  • w czasie kolejnych 14 dni spożywać produkty płynne, które nie są pikantne
  • pomijać gojącą się ranę, podczas mycia zębów
  • stosować tylko przepisane antybiotyki i leki przeciwbólowe
  • powstrzymywać się przed kichaniem, a kaszleć jedynie przez otwarte usta
  • unikać ekspozycji na słońce
  • wstrzymać się od uprawiania jakiegokolwiek sportu

Czy przetoka zniknie?

Przetoka zębowa powinna się wygoić po udanym zabiegu. Dodatkowo, w związku z bakteryjnym charakterem schorzenia, pacjent przyjmuje antybiotyki, które również wspomagają proces leczenia. Nie ma innego sposobu na pozbycie się przetoki, niż wizyta u stomatologa. Domowe sposoby jedynie łagodzą ból oraz mogą wspomagać proces gojenia się tkanek po udanym zabiegu endodontycznym. Warto zacząć stosować przeciwbakteryjny płyn do płukania jamy ustnej. Nie tylko złagodzi objawy nadwrażliwości i bólu, lecz także będzie chronił zęby przed powstawaniem osadu nazębnego.

Przetoka zębowa – podsumowanie

Przetoka zębowa jest stanem chorobowym, któremu towarzyszą silne dolegliwości bólowe. Przyczyną powstania przetoki zęba są zwykle zaawansowane zmiany próchnicze. Leczenie należy zacząć od udania się do gabinetu stomatologicznego, wykonania odpowiednich badań, a także zdjęcia RTG. Są dwie możliwości, aby pozbyć się przetoki. Pierwsza z nich to przeprowadzenie leczenia endodontycznego. Niestety nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe. Ostatnią możliwością na pozbycie się przetoki jest ekstrakcja zęba. Po wyleczeniu nabytego schorzenia, warto zwracać większą uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
wada zgryzu

Wada zgryzu – przyczyny, rodzaje oraz leczenie

Next Post
Cefalometria

Cefalometria – na czym polega, ile kosztuje diagnostyka oraz ile trwa

Related Posts