Kamuflaż ortodontyczny nie jest właściwie żadną ściśle określoną metodą leczenia. Może obejmować różne procedury, np. ekstrakcję niektórych zębów, poszerzanie łuków zębowych, a także piłowanie lub pochylanie zębów. Często bywa też połączeniem ze sobą kilku różnych zabiegów. Efektem, do którego w ten sposób się dąży jest nadanie uzębieniu estetycznego wyglądu. Można tak również przywrócić prawidłowe funkcjonowanie łukom zębowym. Nie jest to jednak wyleczenie wady zgryzu u jego podstaw, a jedynie zlikwidowanie jej skutków.
Kamuflaż ortodontyczny – co to jest?
Kamuflaż ortodontyczny to maskowanie wady zgryzu, lecz także sposób na jej leczenie. Dorosła szczęka nie jest już tak plastyczna jak w okresie dziecięcym, gdy się jeszcze rozwija. Oznacza to, że nie każdy rodzaj wady może dać się wyleczyć. Kamuflaż polega na takim przesunięciu i ustawieniu zębów, żeby te mimo swoich dysproporcji funkcjonowały i wyglądały jak najlepiej.
Zęby można przesuwać na różne sposoby – używając do tego stałe aparaty ortodontyczne lub coraz popularniejsze nakładki. Kamuflaż nie dąży w tym jednak do całkowitego wyleczenia wady. Czasem bywa to nieosiągalne, a pacjent chce móc cieszyć się pięknym uzębieniem. Wówczas lekarz może zastosować tzw. kamuflaż ortodoncyjny, który przesuwa zęby w taki sposób, aby ukryć nieuleczalne wady.
Kiedy stosuje się kamuflaż ortodontyczny?
Ta metoda leczenia wykorzystywana jest wśród młodzieży i dorosłych – powyżej około 10 roku życia. Im później, tym trudniej wpłynąć jest na relacje szkieletowe w twarzoczaszce. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest operacja chirurgiczna. Jeśli jednak istnieją przeciwwskazania do jej wykonania lub pacjent po prostu nie jest na nią gotowy, z pomocą przychodzi właśnie kamuflaż ortodontyczny.
Jak wspomnieliśmy wyżej, nie jest to leczenie samej wady, czego należy być w pełni świadomym przed wdrożeniem procedury. Kamuflaż nie wpływa w żaden sposób na zniekształcone rysy twarzy ani układ kości. Jest to kompromisowe leczenie, które może jedynie pomóc poprawić funkcjonowanie i wygląd uzębienia.
Jak wygląda kamuflaż ortodontyczny?
To rozwiązanie można stosować przy takich wadach jak:
- cofnięcie dolnego łuku względem górnego – wówczas kamuflaż ortodontyczny może polegać na usunięciu pary górnych trzonowców lub przedtrzonowców. Innym możliwym postępowaniem jest dystalizacja, czyli przesunięcie górnych bocznych zębów do tyłu. Można połączyć to z metodami medycyny estetycznej modelowania żuchwy, aby osiągnąć jak najbardziej estetyczny wygląd;
- doprzednie wysunięcie dolnego łuku zębowego – analogicznie, kamuflaż polega na usunięciu dolnych czwórek. Dzięki temu możliwe jest ortodontyczne cofnięcie dolnych zębów do tyłu, pod łuk górny. Do innych metod zalicza się chociażby poszerzenie szczęki lub oszlifowanie szkliwa zębów dolnych i przechylenie ich do wewnętrznej strony.
Zanim zdecydujesz się na kamuflaż ortodontyczny, warto najpierw odbyć obszerną konsultację ze specjalistą, podczas której lekarz przedstawi ci wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania w twoim przypadku. Do niektórych typów wad zgryzu, takie procedury sprawdzają się bardzo dobrze. W innych przypadkach mogą nie przynieść pożądanych efektów.
Może Cię także zainteresować:
- Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?
- Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów
- Aparat ortodontyczny – jaką rolę odgrywa w leczeniu wad zgryzu?
- Intruzja zęba – na czym polega?
- Invisalign – co to jest? jak działa leczenie niewidocznymi nakładkami?
- Aparat metalowy na zęby – komu jest polecany? Jak działa stały aparat ortodontyczny metalowy?
- Aparat na zęby dla dzieci – jaki jest najlepszy? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci?