Choroby jamy ustnej są częstą i nieprzyjemną dolegliwością. Przeważnie objawiają się widocznymi zmianami na języku, zębach, dziąsłach lub błonach śluzowych. Najczęściej spotykane dolegliwości tego typu to afty, owrzodzenia i nadżerki w jamie ustnej. Dziś przyjrzymy się tej ostatniej, z uwzględnieniem przyczyn jej powstawania.
Nadżerki w jamie ustnej – co to jest?
Nadżerka w jamie ustnej to przerwanie ciągłości błony śluzowej nieprzekraczające wszystkich warstw nabłonka. Najczęściej goi się samoistnie po upływie około 2 tygodni, bez pozostawiania po sobie jakichkolwiek śladów. Typowymi objawami nadżerki są:
- ból i pieczenie;
- dyskomfort w jamie ustnej utrudniający jedzenie i picie, a nawet przełykanie śliny;
- wyczuwalnie miejscowo zmieniona faktura śluzówki.
Nadżerki w jamie ustnej – przyczyny
Przyczyną nadżerek najczęściej są afty. Te bolesne zmiany na błonie śluzowej pojawiają się najczęściej na skutek niewłaściwej higieny. Powodują pieczenie wewnątrz jamy ustnej oraz utrudnione jedzenie i picie.
Nadżerki w jamie ustnej mogą powstawać także jako skutek uboczny zażywania niektórych leków. Należą do nich m.in. antybiotyki oraz glikokortykosteroidy. Powodują je też braki witamin i składników mineralnych w diecie, a także zakażenia grzybicze, wirusowe lub bakteryjne.
Nadżerki w jamie ustnej są zdecydowanie nieprzyjemną dolegliwością, ale na szczęście dość łatwo się jej pozbyć. Przy stosowaniu się do zdrowej diety i intensywnej, właściwej higieny, powinny zniknąć samoczynnie po około 14 dniach. Aby przyspieszyć ten proces, możesz sięgnąć po farmaceutyczne środki do stosowania miejscowego. Jeżeli w twoim przypadku nadżerki często nawracają lub rozwijają się do owrzodzenia, warto skonsultować się w tym temacie z lekarzem.
Może Cię także zainteresować:
- Owrzodzenie jamy ustnej – jak złagodzić przykre dolegliwości związane z miejscowym zapaleniem jamy ustnej?
- Afta i pleśniawka w jamie ustnej – przyczyny powstawania i domowe sposoby na afty
- Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie opryszczki
- Zapalenie jamy ustnej – objawy, zapobieganie i leczenie, zobacz, co warto wiedzieć o zapaleniu błony śluzowej!
- Mucocele – przyczyny powstawania i leczenie torbieli
- Grzybica jamy ustnej – przyczyny, zapobieganie, objawy i leczenie, co warto wiedzieć?
- Włókniaki jamy ustnej – czy są one groźne?