chlorheksydyna

Chlorheksydyna – niezbędny składnik produktów dentystycznych i nie tylko

Anna Wiktor
Chlorheksydyna to biocydent, który działa na grzyby oraz bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Substancja ta jest bardzo skuteczna i szybka w działaniu. Poznaj jej szerokie zastosowanie.

Dzięki temu, że chlorheksydyna wiąże się skutecznie z białkami znajdującymi się na ludzkiej skórze oraz błonie śluzowej, działa dłużej stopniowo uwalniając swoje cząsteczki. Przedłużona aktywność tej substancji sprawia, że jej działanie przeciwko bakteriom, wirusom i grzybom jest skuteczna i dość długotrwała, a ich ściany komórkowe są uszkadzane. Skuteczność odkażająca błonę śluzową sprawdza się idealnie podczas leczenia stomatologicznego, gdzie ma miejsce silne i przedłużone działanie zarówno na tkankach miękkich, jak i twardych. Nie tylko takie produkty są lecznicze, ale również stanowią bardzo dobrą profilaktykę przeciw powstawaniu próchnicy, czy kamienia nazębnego.

Chlorheksydyna – zastosowanie

Ze względu na bardzo dobre właściwości odkażające, chlorheksydynę używa się do produkcji wielu produktów potrzebnych w gabinetach lekarskich, czy szpitalach. Ta substancja niezbędna jest do powstania płynu odkażającego powierzchnie gospodarcze i placówki medyczne. Czyste i bezpieczne pole zabiegowe lub operacyjne, to ważna kwestia, dlatego również w takich przypadkach produkty z chlorheksydyną są czymś niezastąpionym. Odkażone i jałowe narzędzia używane podczas różnych zabiegów muszą być odpowiednio przygotowane, właśnie wykorzystując ten antyseptyczny składnik preparatów medycznych. Żel antybakteryjny do rąk, to podstawowe wyposażenie każdej przychodni i szpitala. Takie działanie przeciwbakteryjne jest silne i skuteczne, a skóra dłoni mimo tego, że chronią je często dodatkowo rękawiczki ochronne, musi być odkażona.

Inne medyczne zastosowanie

W przypadku zapalenia gardła lub krtani niezwykle pomocne okażą się tabletki do ssania, gdzie głównym składnikiem jest chlorheksydyna. Również tego typu produkt przydatny będzie, gdy pacjent ma zapalenie dziąseł, przyzębia lub przewlekłe uszkodzenia śluzówki, czyli na przykład afty. Bakteriobójczy produkt w postaci żelu, bądź kremu, może być przypisany przez lekarza w przypadku pojawienia się otarć, ran, a nawet poparzeń. Nie tylko ludzie mogą korzystać z produktów antyseptycznych zawierających w składzie chlorheksydynę. W przypadku, kiedy zwierzęta mają zapalenie spojówek, nadmierne łzawienie oczu, a także nieżyt nozdrzy, wówczas preparaty lecznicze powstają między innymi, dzięki temu bakteriobójczemu składnikowi.

Chlorheksydyna w stomatologii

Chlorheksydyna jest składnikiem wielu podstawowych produktów stosowanych w stomatologii oraz domowej pielęgnacji jamy ustnej. Nie tylko jej działanie jest silnie antyseptyczne, przeciwgrzybicze, ale również przeciwpróchnicze. Dzięki temu, że rozwój bakterii, które w jamie ustnej występują dość licznie, jest znacznie wyhamowany, spowalnia się proces powstawania kamienia nazębnego. Gdyby narósł on za mocno, mógłby być przyczyną powstawania licznych chorób przyzębia, czy zapalenia dziąseł. Dzięki temu, że chlorheksydyna wykazuje silne działanie antyseptyczne, jest niezbędna podczas wszelkich zabiegów stomatologicznych. Wspomagają gojenie się ran oraz stanów zapalnych, które w jamie ustnej nie zawsze są łatwe do wyleczenia, ze względu na trudną dostępność i niewielką powierzchnię. Również warto wiedzieć, że ta bakteriobójcza substancja wspomaga pielęgnację implantów oraz ułatwia zabiegi protetyczne.

Dokładne wskazania wykorzystania chlorheksydyny w stomatologii

W przypadku higieny jamy ustnej kluczowe jest to, żeby hamować rozwój drobnoustrojów. W stomatologii oraz podczas dbania o uzębienie, a także dziąsła, najczęściej chlorheksydyna używana jest w:

  • przed i w trakcie zabiegów chirurgicznych, takich jak ekstrakcją zęba, implanty, skaling oraz zabiegów z dziedziny periodontologii;
  • leczenie zapalenia oraz przerostu dziąseł;
  • wspomaganie chorób przyzębia;
  • redukcja krwawienia oraz stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej;
  • przy leczeniu ortodontycznym;
  • w przypadku pojawienia się odleżyn po protezach zębowych;
  • przy chorobach jamy ustnej związanych z leczeniem onkologicznym;
  • w przypadku przewlekłych lub nawracających aft.

W jakich produktach stomatologicznych zawarta jest chlorheksydyna?

Ten antyseptyczny składnik, jakim jest chlorheksydyna znajduje się w wielu produktach dentystycznych. Nie tylko posiadają taką substancję czynną produkty profesjonalne, ale również takie, które stosuje się w zaciszu domowym. Znaleźć ją można w żelach, pastach do zębów, niciach dentystycznych oraz płynach do płukania.

Dlaczego warto kupić płyn do płukania ust, zawierający chlorheksydynę?

Nie tylko korzyścią płynącą ze stosowania płynów do płukania jamy ustnej będzie świeży oddech. Chlorheksydyna pomaga znacznie w redukcji płytki nazębnej, która w zbyt dużej ilości mogłaby spowodować nadwrażliwość dziąseł i inne nieprzyjemne objawy.

  1. Płyn zawierający chlorheksydynę świetnie odkazi błonę śluzową jamy ustnej.
  2. Pomoże w leczeniu takich objawów jak zapalenie dziąseł, krwawienie, czy opuchlizna.
  3. Tego typu produkt lekarz stomatolog przypisuje niekiedy jako płyn odkażający, często po różnych zabiegach chirurgicznych wykonywanych w obrębie jamy ustnej.
  4. Zazwyczaj płucze się usta takim płynem dwa razy dziennie przez 30 sekund, po umyciu zębów.
  5. W bardziej zaawansowanych stanach zapalnych, czy chorobowych, gdzie płyn będzie niewystarczający, może być konieczność zastosowania antybiotyku lub innego silnego leku.

Pasta do zębów z chlorheksydyną

Chlorheksydyna będąca składnikiem pasty do zębów skutecznie i w znacznym stopniu zmniejsza ilość bakterii w całej jamie ustnej. Nie tylko jest to świetny produkt, który dobrze przeciwdziała próchnicy, ale również hamuje pojawianie się płytki nazębnej. Podrażnienia dziąseł i śluzówki również może taka pasta skutecznie łagodzić. Co ważne, o stosowaniu pasty do zębów nikt nie zapomina podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej, dlatego też efekty jej stosowania mogą być zadowalające. Ważne, aby szczotkować zęby dokładnie, nie pomijając również trudno dostępnych miejsc.

Żele do dziąseł z chlorheksydyną

Taki produkt jak żel do dziąseł stosowany jest punktowo. Sprawdzi się on idealnie w miejscach, gdzie występują podrażnienia lub drobne rany. Często używa się je po zabiegach chirurgicznych. Żele takie jak te zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji, a także redukują płytkę nazębną. Dużym plusem jest to, że nie trzeba odkażać całej jamy ustnej.

Nici dentystyczne zawierające chlorheksydynę

Nici dentystyczne to produkt, który skutecznie czyści przestrzenie międzyzębowe. Dzięki temu resztki pokarmowe nie będą zalegać w trudno dostępnych miejscach. Dodatkowe nasączenie ich chlorheksydyną pozwala również na redukcję płytki nazębnej. Ta substancja czynna sprawia, że tego typu nici dentystyczne skuteczniej oczyszczają. Dzięki nim ząb będzie czysty i bez kamienia z każdej strony, nawet tam, gdzie szczoteczka nie sięgnie.

Chlorheksydyna – możliwe działania niepożądane

Mimo wielu zalet i bardzo dobrej skuteczności chlorheksydyna, jak każda substancją może wywołać reakcje alergiczne lub inne działania niepożądane. Uczulenie na ten składnik występuje niestety dość często. Objawia się ona silną wysypką oraz trudnościami w oddychaniu. W przypadku silnej reakcji uczuleniowej należy zażyć lek antyhistaminowy. Warto mieć zawsze taki farmaceutyk w domu w razie nagłego przypadku. Należy dobrze chronić oczy, szczególnie podczas używania płynu do płukania ust, ponieważ nawet odrobina produktu może mocno podrażnić oczy. Jeśli taki produkt przypadkowo się do nich dostanie, należy je przemywać przez około 15 minut wodą kranową.

Podsumowanie

Chirurgia, czy stomatologia bez chlorheksydyny w zasadzie by nie istniały. Konieczność odkażania wielu powierzchni jest etapem, którego nie wolno pominąć. Co ciekawe, działanie chlorheksydyny na skórze może utrzymywać się nawet około 48. Taka skuteczność sprawia, że nawet podczas zwykłej wizyty w gabinecie lekarskim pacjent może czuć się bezpiecznie, jeśli są zachowane wszystkie obowiązujące standardy. Problem bakteryjny w jamie ustnej, a także na powierzchniach skórnych nie będzie już stanowić problemu, dzięki temu, że chlorheksydyna jest dostępna we wszystkich możliwych produktach dentystycznych. Wiele z nich można kupić w każdej aptece, co jest dużym plusem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
zaciskanie zębów

Zaciskanie zębów – nie zawsze wina bruksizmu. Jak leczyć mimowolne zaciskanie szczęk?

Next Post
zepsute zęby

Zepsute zęby – poznaj poważne następstwa pojawiające się w przypadku nieleczenia zębów

Related Posts