wyrywanie zęba w ciąży

Wyrwanie zęba w ciąży – czy można przeprowadzić ekstrakcję zęba w czasie ciąży?

Anna Wiktor
Stany zapalne zębów mogą być niebezpieczne dla dziecka. W niektórych sytuacjach może nastąpić konieczność usunięcia chorego zęba. Czy wyrywanie zęba w ciąży jest bezpieczne? Sprawdź, kiedy można dokonać ekstrakcji zęba.

Regularne wizyty u stomatologa w czasie ciąży są równie ważne, jak wykonywanie pozostałych badań. Czasem jednak nie udaje się uniknąć poważnej infekcji. Może dojść do sytuacji, w której konieczna będzie ekstrakcja. Kiedy można przeprowadzić taki zabieg? Podpowiadamy, czy wyrywanie zęba w ciąży jest bezpieczne.

Wyrywanie zęba w ciąży – jakie niesie ze sobą ryzyko?

Usuwanie zęba w ciąży nie jest wskazane szczególnie na jej początkowym etapie. W czasie I trymestru płód rozwija się bardzo intensywnie, dlatego należy bardzo uważać i nie narażać niepotrzebnie siebie i dziecka. Wyrywanie zęba w ciąży, głównie w ciągu pierwszych trzech miesięcy może doprowadzić do skurczów macicy i krwawienia. Ponadto zawarte w znieczuleniu substancje są niewskazane, mogą przenikać przez łożysko i doprowadzić do uszkodzenia płodu. Usuwanie zęba w ciąży w I trymestrze przeprowadza się tylko wyjątkowych sytuacjach, grożących ryzykiem poważnej infekcji. 

Wyrywanie zęba w ciąży – kiedy można przeprowadzić?

Bezpieczne wyrywanie zęba w ciąży można przeprowadzić od II trymestru ciąży. Stomatolog odpowiednio dobiera znieczulenie miejscowe, tak aby zminimalizować ryzyko przedostania się substancji do płodu. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a czeka cię ekstrakcja, koniecznie poinformuj o tym swojego stomatologa. Dopasuje metody leczenia do twojego stanu. W sporadycznych przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia. Również w tym przypadku lekarz wybiera lek z grupy penicylin lub inny bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Wyrywanie zęba w ciąży czasem jest koniecznością. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w późniejszym okresie ciąży, jeśli stan nie zagraża życiu i zdrowiu kobiety i dziecka. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
aparat na zęby w ciąży

Aparat na zęby w ciąży – czy są przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Next Post
ból kości po wyrwaniu zęba

Ból kości po wyrwaniu zęba – jak się go pozbyć? Kiedy ból poekstrakcyjny wymaga interwencji lekarskiej?

Related Posts