Światowy Dzień Uśmiechu

Światowy Dzień Uśmiechu

Anna Wiktor
Światowy Dzień Uśmiechu w 2025 roku wypada 7 października. Ma zachęcać do wyrażania radości i czynienia dobra. Powiedzenie „śmiech to zdrowie” ma dobrze udowodnione naukowo podstawy. Przekonaj się, dlaczego warto się uśmiechać i zarażać innych entuzjazmem oraz optymizmem!

Światowy Dzień Uśmiechu zawsze przypada na pierwszy piątek października. Pierwsza edycja nieformalnego święta przypadła w 1999 r. To pomysł Harveya Balla – artysty reklamowego, który w 1963 stworzył słynną, uśmiechniętą buźkę żółtego ludzika. Spokojnie można uznać, że „smiley face” to protoplasta internetowych emoji. ŚDU ma przynosić radość i dostarczać powodów do (u)śmiechu, ale też zachęcić do pomocy potrzebującym i przekazywania dobrej energii. Szczery uśmiech to w wielu przypadkach najlepsza nagroda za podjęte starania. Przy okazji warto też zadbać o zęby – by wyrazy radości były jeszcze piękniejsze!

Światowy Dzień Uśmiechu – wszystko, co warto wiedzieć

Uśmiech na twarzy sprawia, że inni uważają taką osobę za ładniejszą. Zmarszczki mimiczne, które powstają przez śmiech, są podświadomie odbierane jako pozytywny znak. Istnieje wiele rodzajów uśmiechu – niektórzy naukowcy wyróżniają 5, inni aż 19 typów. Aby się uśmiechnąć, trzeba zaangażować od 5 do ponad 50 mięśni twarzy. Światowy Dzień Uśmiechu to dobra okazja, by przypomnieć o korzyściach, jakie przynosi śmiech. Kiedy się uśmiechasz, twój mózg zapewnia organizmowi potężną dawkę endorfin – poziom aktywacji odpowiednich gruczołów jest porównywalny do zjedzenia kilkuset tabliczek czekolady. Pozostałe efekty uśmiechu to:

  • obniżenie poziomu stresu;
  • wzmocnienie układu odpornościowego i krążeniowego;
  • zmniejszenie napięcia mięśniowego;
  • poprawa nastroju i samopoczucia.

Ok. połowa ankietowanych w różnych badaniach wskazuje, że najładniejszy i najbardziej godny zaufania jest uśmiech odsłaniający zęby. Dlatego warto troszczyć się o higienę jamy ustnej i chodzić do dentysty. Główne hasło Światowego Dnia Uśmiechu to „Okaż życzliwość – pomóż choć jednej osobie się uśmiechnąć”. Nie brakuje akcji, o których szczególnie dzisiaj dobrze jest przypomnieć.

Inicjatywy warte uwagi przy okazji Światowego Dnia Uśmiechu

Jesteśmy portalem, który stara się szerzyć wiedzę na temat zdrowia zębów. Im ładniejsze uzębienie, tym chętniej ludzie pokazują uśmiech. Dlatego nie możemy nie wspomnieć o programie „Dziel się uśmiechem”, prowadzonym od 2013 r., który pomaga w walce z próchnicą. Obecna edycja trwa od początku września i potrwa do końca października – w tym okresie 1% ze sprzedaży gum Orbit dodatkowo zasili fundusz na materiały edukacyjne i lekcje dla 100 tysięcy dzieci. Za tą inicjatywą stoją:

  • firma Mars Polska;
  • Polski Czerwony Krzyż;
  • Polskie Towarzystwo Stomatologiczne;
  • Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.

W wielu szkołach i przedszkolach odbywają się dzisiaj specjalne, radosne zajęcia i warsztaty. W niektórych placówkach przypięty „Smiley” chroni przed kartkówkami i pytaniem przy tablicy. Fundacja Dr Clown, która prowadzi terapię śmiechem, zachęca do udziału w akcji „Uśmiech nie zna granic” w mediach społecznościowych. Pokazuje, że śmiech to uniwersalny język, który przełamuje wiele barier. Znasz inną, ciekawą inicjatywę, o której warto wspomnieć w Światowym Dniu Uśmiechu? Napisz o niej w komentarzu!


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Next Post
czym jest leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe – skuteczny sposób na usunięcie próchnicy

Related Posts
Sen o zębach

Co oznacza sen o zębach?

Sen o zębach u większości osób wywołuje niepokój. I nic w tym dziwnego – powszechnie uważa się, że kiedy w twoim śnie pojawiają się zęby, nie zwiastuje to niczego dobrego. Od tej reguły są jednak wyjątki! Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne sny o zębach.
Czytaj więcej