Korony i mosty cyrkonowe wykonuje się z tlenku cyrkonu, który ma cechy metalu i porcelany. Ten rodzaj uzupełnienia jest ceniony z wielu względów. Przede wszystkim cechuje go wytrzymałość i trwałość, a także to, że do złudzenia przypomina prawdziwy ząb. Takie korony protetyczne można stosować zarówno w odcinku przednim, jak i bocznym. Co ważne, są one biozgodne, a więc nie powodują uczuleń. Korona taka zaliczana jest do twardych i może przyczyniać się do nadmiernego ścierania zębów przeciwstawnych. Przeczytaj i dowiedz się więcej o koronach cyrkonowych.
Jak wygląda protetyczna odbudowa zęba z użyciem implantu?
Pierwszym krokiem jest badanie stanu zębów oraz jamy ustnej i wykonanie zdjęcia RTG. Jeśli to konieczne, najpierw leczona jest próchnica. Jeśli koronka zakładana jest na istniejący ząb, konieczne jest jego szlifowanie. Następnie wykonywany jest wycisk i zakładana tzw. korona tymczasowa. Ostatnim etapem jest zakładanie korony właściwej – jej prawidłowe i precyzyjne mocowanie (cementowanie) oraz poinstruowanie pacjenta o sposobach utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, zarówno zębów, jak i dziąseł. Lekarz stomatolog może również założyć uzupełnienie protetyczne na implant wkręcony wcześniej w kość.
Rodzaje koron
Korona ceramiczna gwarantuje naturalny efekt i nie powoduje reakcji alergicznych. Ważny jest też aspekt estetyczny – proteza wygląda jak własny ząb, jest precyzyjnie dopasowana kolorem szkliwa. Jej założenie nie jest skomplikowane i przeprowadza się je w każdym miejscu zajmującym się stomatologią i protetyką.
Innym rodzajem jest korona na podbudowie metalowej. Może ona powodować alergie z uwagi na użyty materiał. Co więcej, korona metalowa mniej przypomina naturalne zęby. Istnieją także korony pełnoceramiczne czy kompozytowe.
Jak przygotowuje się koronę z cyrkonu?
Do nowoczesnych technik wykonania korony z cyrkonu należy CAD/CAM, czyli komputerowo wspomagane projektowanie i wytwarzanie. Kamera doustna skanuje zęby i przekazuje obraz do komputera, gdzie powstaje projekt. Frezarka wycina koronę cyrkonową z ceramicznych bloczków. Ostatnim etapem jest wykończenie – piaskowanie i korygowanie kształtu.
Korony cyrkonowe – na ile lat? Trwałość
Założenie korony protetycznej to inwestycja w zdrowie, dobre samopoczucie i piękny wygląd. Warto poświęcić na to czas, ponieważ koronka porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu może wytrzymać naprawdę długo – 10, a nawet 20 lat. Aby tak się stało, konieczne są:
- prawidłowa pielęgnacja;
- utrzymanie higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie;
- regularne wizyty kontrolne u stomatologa.
Jeśli myślisz o założeniu korony zębowej, udaj się na konsultację do centrum stomatologii. Pierwszym krokiem jest badanie stanu uzębienia i ustalenie możliwych sposobów odbudowy braków. Jeżeli zdecydujesz się na koronę, będziesz zadowolony z uzyskanych efektów.
Może Cię także zainteresować:
- Korony porcelanowe – jak wygląda ich założenie? Ile kosztują? Sprawdź, co warto wiedzieć!
- Ile trwa założenie korony na zęba? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
- Korony na zęby – czym są i czy warto się na nie decydować?
- Korony pełnoceramiczne w protetyce zębowej. Ile kosztują, jak wyglądają ceramiczne protezy zębów i zabiegi stomatologiczne?
- Jak przebiega mocowanie korony na implantach?
- Korony na zęby – przed i po zabiegu. Na jakie efekty możesz liczyć?
- Korony kompozytowe – ceny i cechy wyróżniające ten rodzaj wypełnienia