Do stomatologa trzeba się zgłosić od razu, gdy tylko ból zęba w ciąży się pojawi. Lekarz ustala przyczynę problemu, a po diagnozie ordynuje leczenie. To, co przepisze dentysta, zależy nie tylko od źródła dolegliwości. Wpływ na leczenie ma także stan zdrowia, historia chorób pacjentki oraz rozwój dziecka. Domowe sposoby na ból zęba w ciąży stanowią wsparcie terapii medycznej. Jak można sobie poradzić z tym problemem?
Bólu zęba w ciąży nikomu nie wolno lekceważyć
Bolesne dolegliwości przyszłej matki to oznaka stanu zapalnego lub infekcji bakteryjnej. Szczególnie narażone na ból zęba w ciąży są kobiety, które dużo wymiotują, ponieważ kwasy żołądkowe rozkładają szkliwo. Dolegliwości mogą powodować również próchnica czy zmieniony w stanie brzemiennym skład śliny. Bólowi zęba w ciąży często towarzyszą inne objawy. Są nimi:
- nadwrażliwość zębów;
- trudności z jedzeniem;
- obrzęk;
- ból ucha.
Stan zapalny i infekcja w jamie ustnej kobiety mogą przyczynić się do poronienia, wczesnego porodu, niskiej wagi noworodka i innych problemów ze zdrowiem dziecka.
Co na ból zęba w ciąży polecają lekarze?
Najczęściej przepisują leki przeciwbólowe o odpowiednio dobranym składzie. Kobieta nie powinna samodzielnie brać żadnych środków – nawet tych dostępnych bez recepty. Leczenie kanałowe bolących zębów w ciąży najbezpieczniej przeprowadzić po pierwszym trymestrze. W niektórych przypadkach może zostać zalecone również w pierwszym okresie rozwoju płodu.
Zalecenia na ból ósemki w ciąży
Kłopoty z zębami mądrości w tym czasie są szczególnie dotkliwe. Wiele pacjentek zastanawia się, co zrobić, gdy odczuwa ból ósemki w ciąży. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem. Stomatolog po badaniu i rozmowie zdecyduje, czy trzeba dokonać natychmiastowej ekstrakcji, czy można zaczekać z zabiegiem bez poważnych konsekwencji. Często ból ósemki w ciąży pojawia się i znika naprzemiennie. Podczas nasilenia dolegliwości pomogą bezpieczne leki przeciwbólowe.
Domowe sposoby na ból zęba w ciąży
Nawet jeśli domowe sposoby na ból zęba w ciąży działają skutecznie, nie należy ich przeceniać. Nigdy nie zastąpią profesjonalnej diagnozy – stanowią uzupełnienie leczenia zaleconego przez dentystę. Mogą zwalczać powierzchowne skutki i złagodzić cierpienie, ale nie rozwiążą przyczyny problemu, więc zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Do najpopularniejszych domowych sposobów na ból zęba w ciąży należą:
- zimne okłady przykładane do policzków;
- płukanki z rumianku i szałwii;
- częstsze mycie bolącego zęba szczoteczką z odpowiednio miękkim włosiem (po każdym posiłku, a także dodatkowo rano i wieczorem);
- czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną.
Ból zęba, który dokucza kobiecie w ciąży, można wyleczyć. Wbrew niektórym stereotypom, przyszłe matki nie muszą tylko cierpieć. Pozbycie się dolegliwości i chorób ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka i samej kobiety. To dentysta musi znaleźć skuteczny, bezpieczny sposób na wyleczenie bólu zęba w ciąży.
Może Cię także zainteresować:
- Leczenie zębów w ciąży – co warto wiedzieć?
- Zęby w ciąży – w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej w czasie ciąży?
- Leczenie kanałowe w ciąży – jak wygląda zabieg i kwalifikacja u dentysty?
- Wyrwanie zęba w ciąży – czy można przeprowadzić ekstrakcję zęba w czasie ciąży?